Reklama

Kościół

Pudełka Szczęścia dla dzieci od Caritas

Zabawki, książeczki i słodycze – 20 tys. paczek o takiej zawartości trafi do najmłodszych podopiecznych Caritas z okazji Dnia Dziecka. Ponad połowę obdarowanych będą w tym roku stanowili mali uchodźcy z Ukrainy.

[ TEMATY ]

Caritas

lublin.caritas.pl

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Paczki od Caritas Polska będą przekazywane poprzez parafie i lokalne placówki Caritas, m.in. świetlice, domy dziecka, centra wolontariatu, czy centra pomocy migrantom i uchodźcom.

– W całym kraju odbywać się będą pikniki, festyny rodzinne, spotkania plenerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, turnieje sportowe. Na dzieci będą czekać także specjalne atrakcje, np. Caritas Archidiecezji Gdańskiej organizuje rejs katamaranem po Zatoce Gdańskiej – opowiada Renata Pruszkowska z Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko zabawki i słodycze

Dzień Dziecka to również okazja do przekazania kolejnych transz pomocy dla placówek wspieranych od lat przez Caritas Polska. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, odwiedził 27 maja Zespół Szkół Specjalnych w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym oraz Dom Mocarzy – prowadzony przez siostry zmartwychwstanki ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami w Mocarzewie. Oprócz Pudełek Szczęścia dla podopiecznych, Caritas Polska przekazała w tym roku wsparcie dla obu placówek.

Szpital w Dziekanowie Leśnym otrzymał sprzęt multimedialny pozwalający na zdalny kontakt z dziećmi chorującymi na mukowiscydozę. Będą z niego korzystać pacjenci oddziału chorób płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy. W Mocarzewie delegacja Caritas zostawiła symboliczny czek na kwotę 250 tys. zł. Suma ta, zebrana dzięki współpracy Caritas Polska z telewizyjnym programem „Sprawa dla reportera”, zasili fundusz budowy Domu Mocarzy, gdzie młodzi podopieczni sióstr znajdą opiekę już jako osoby dorosłe.

Dziękują uśmiechem

– Mam nadzieję, że będziemy mogli was wspierać także w następnych latach – zadeklarował ks. Marcin Iżycki i przypomniał, że Caritas Polska wsparła już wcześniej budowę Domu Mocarzy kwotą 430 tys. zł.

– Te prezenty są zawsze wyczekiwane, dzieci wyrażają wdzięczność przez uśmiech, uścisk dłoni, ale też potrafią odwdzięczyć się śpiewem, tańcem. Dziękujemy również za wsparcie budowy naszego domu, która jest na zaawansowanym etapie, ale wciąż trwa i związane z nią potrzeby nadal są wielkie – przyznała siostra Elwira Szwarc z Mocarzewa.

Reklama

Za podarowany sprzęt podziękowała również prof. dr hab. n. med. Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy, lekarz kierująca Klinicznym Oddziałem Chorób Płuc SZPZOZ im. Dzieci Warszawy.

– Dostaliśmy specjalne komputery, ekrany naścienne, umożliwiające łączność m.in. z tymi chorymi, których obowiązuje zakaz kontaktu z innymi pacjentami ze względów medycznych. Dzięki nim ci młodzi ludzie będą mogli w bezpieczny sposób komunikować się ze sobą, z personelem, korzystać z różnych programów – wyjaśnia prof. Sands. Sprzęt od Caritas Polska posłuży też przyszpitalnej szkole.

Dzień Dziecka dla uchodźców

Przypadające 1 czerwca święto będą obchodzić w Polsce tysiące ukraińskich dzieci, które w naszym kraju znalazły schronienie przed wojną. Nie wszystkie dotarły do Polski ze swymi mamami. W Caritas diecezjalnych, które goszczą dzieci z pieczy zastępczej, obchody Dnia Dziecka będą najczęściej łączyły się z imprezami towarzyszącymi i atrakcjami przygotowanymi dla wszystkich dzieci, polskich, ukraińskich czy też innych narodowości. Najmłodsi zostaną obdarowani Pudełkami Szczęścia, a także wezmą udział w imprezach towarzyszących obchodom, czy to na terenie ośrodków, które ich przyjęły, czy też w szkołach, do których uczęszczają. Jedna z grup ma też zaproszenie do punktu recepcyjnego dedykowanego grupom dzieci ewakuowanych z Ukrainy i prowadzonego przez pracowników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Na Dzień Dziecka przygotowały się także prowadzone przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom. W otwartej niedawno nowej siedzibie warszawskiego CPMiU przy ul. Towarowej wydawanie paczek z upominkami rozpoczęło się już 30 maja.

Reklama

– Mamy przygotowane tysiąc Pudełek Szczęścia. W nowej sali zabaw dzieci mogą pod opieką naszego pracownika skorzystać z gier i zabawek, w tym z największej atrakcji, której zazdrościli im nawet dorośli: basenu z kulkami – śmieje się Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

– Oprócz Pudełek Szczęścia dzieci otrzymały atrakcyjne prezenty, które przekazali nam darczyńcy. Było też malowanie buziek, kolorowanki, dmuchanie balonów, lepienie z plasteliny i zajęcia z zumby – wylicza Renata Makuch.

Dodatkowo, w ramach atrakcji, grupa najmłodszych podopiecznych warszawskiego CPMiU Caritas Polska weźmie 1 czerwca udział w wycieczce po ogrodach prezydenckich, gdzie będzie uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-05-31 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rehabilitacja przez pracę

[ TEMATY ]

Caritas

opieka społeczna

Archiwum Zakładu

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy "Rosa" w Jeleniej Górze

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

W czerwcu przypada 10. rocznica powstania Zakładu Aktywności Zawodowej „Rosa”, który w ramach legnickiego Caritas działa w Jeleniej Górze. O niełatwych początkach i planach na przyszłość z dyrektorem Zbigniewem Musiałem rozmawia Monika Łukaszów

Jaki był cel założenia Zakładu Aktywności Zawodowej „Rosa”?

Cel i zadania zakładów aktywności zawodowej określa Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Podstawowym zadaniem zakładu jest zatem rehabilitacja zawodowa - przygotowanie pracownika niepełnosprawnego do pracy na otwartym rynku. Ponadto rehabilitacja społeczna i lecznicza, w celu udzielenia wsparcia w lepszym tj. bardziej samodzielnym funkcjonowaniu. ZAZ-y zatrudniają osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym (w przypadku choroby psychicznej, autyzmu lub niepełnosprawności intelektualnej) stopniu niepełnoprawności. Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa” to , podobnie jak inne ZAZ-y, propozycja dla osób niepełnosprawnych na lepszą jakość życia, możliwość rozwoju zawodowego i społecznego.

Jak udało się przez 10 lat istnienia Zakładu, realizować te cele?

Nie jest łatwo, ale staramy się aby wszystkie zamierzone cele, były realizowane zgodnie z literą prawa. Cele ZAZ realizowane są m.in. przez codzienne wdrażanie pracowników do coraz bardziej efektywnej pracy, zapewnienie pracownikom każdego dnia godzinnej rehabilitacji leczniczej, organizację dla pracowników licznych szkoleń podnoszących ich umiejętności zawodowe i społeczne, wsparcie socjalne czy motywowanie i pomoc naszym pracownikom w przejściu na otwarty rynek. Od początku istnienia zakładu Rosa, podjęło pracę około 90 osób niepełnosprawnych. Około 30 podjęło pracę w innych przedsiębiorstwach. Zakład stale się rozwija - zatrudnia coraz więcej osób, stale unowocześnia bazę urządzeń i maszyn pralniczych, rozszerza swoją działalność o nowe działy (do usług pralniczych i gospodarczych doszły usługi krawieckie i gastronomiczno-cateringowe). Przez te 10 lat istnienia, nasz zakład wypracował dobrą markę swoich usług. Współpracuje od wielu lat z licznymi dużymi hotelami (m.in. Bornit, Malachit, Gościniec nad Potokiem, Górnicza Strzecha, Przycup w Dolinie, Karkonosze itd.). Realizacja wielu zadań zakładu oraz ciągły rozwój ZAZ „Rosa” jest zasługą życzliwości, wsparcia oraz otwartości na nowe inicjatywy księdza dyrektora Caritas Diecezji Legnickiej Czesława Włodarczyka.

Ile osób jest tutaj zatrudnionych i na jakich stanowiskach?

W momencie otwarcia ZAZ Rosa, zakład zatrudniał 21 osób niepełnosprawnych, 4 instruktorów, 2 kierowców i dyrektora. Dziś zakład liczy 40 osób niepełnosprawnych 6 instruktorów (1 rehabilitant), 2 kierowców, księgowa, kadrowa, pracownik biurowy i dyrektor zakładu.

Jaką działalność prowadzi Zakład?

Przede wszystkim są to usługi pralnicze (około 60% całej działalności), dochodzi do tego jeszcze obsługa terenów zielonych, usługi krawieckie oraz nowa rozwijająca się działalność: gastronomiczno-cateringowa.

A plany na przyszłość?

W najbliższym czasie rozbudowa pralni: wymiana sprzętu pralniczego, wprowadzenie nowych ekonomicznych technologii, dalsze pozyskiwanie nowych kontrahentów. Dalsze rozwinięcie działalności gastronomiczno-cateringowej poprzez prowadzenie imprez plenerowych itp. Planujemy również wprowadzenie szerszego wsparcia dla osób niepełnosprawnych przez przygotowanie mieszkań, w których pod kierunkiem asystentów /terapeutów/ osoby te będą nabywały umiejętności samodzielnego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję