Reklama

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Dom miłosierdzia

Niedziela częstochowska 40/2002

Mszy św. polowej przewodniczył abp. Stanisław Nowak

Mszy św. polowej przewodniczył abp. Stanisław Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Dla pacjentów i ich rodzin dzień otwarcia nowej placówki Hospicjum Ziemi Częstochowskiej, to moment szczególnej radości. Dlatego właśnie tak wielu częstochowian przybyło 13 września do budynku przy ul. Krakowskiej 45, aby z dyrektor placówki mgr Anną Kaptacz oraz jej współpracownikami przeżyć to wydarzenie. Rangę uroczystości podkreślała obecność licznie zgromadzonych przedstawicieli władz kościelnych i samorządowych oraz wyjątkowo duża grupa dziennikarzy. Nowy, wyremontowany wielkim nakładem sił i środków budynek hospicjum mieści się prawie w centrum miasta, ale kiedy stanie się od strony tzw. podwórka, tego miasta się tu nie czuje. Dużo zieleni, zwłaszcza leciwe drzewa, dają poczucie spokoju i wyciszenia, tak chyba bardzo w takim miejscu potrzebne.
Całodniowe uroczystości rozpoczęła Msza św. polowa, sprawowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. W czasie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia budynku, w tym kaplicy, której patronem został bł. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Do postawy Błogosławionego odniósł się abp Stanisław Nowak w swojej homilii. Kaznodzieja wspomniał również przesłanie Miłosierdzia Bożego, jakie głosił w czasie sierpniowej pielgrzymki Ojciec Święty. Mówił także o założonym przez bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, świadczącym posługę ubogim, osieroconym i chorym. "Trzeba być wszystkim dla wszystkich - jak pisał św. Paweł, jak czynił bł. abp Feliński, jak pracują posługujący w hospicjach" - mówił Ksiądz Arcybiskup. Mszę św. sprawowali wraz z Metropolitą częstochowskim księża i ojcowie od wielu już lat związani z ruchem hospicyjnym w naszym mieście, z jego głównym kapelanem ks. Tadeuszem Wójcikiem.
Kolejnym punktem uroczystości, którą połączono z obchodami 10-lecia hospicjum częstochowskiego, był referat wygłoszony przez prof. Jacka Łuczaka, promotora opieki paliatywnej w Polsce, na temat pracy tego typu placówek i stowarzyszeń. Następnie Anna Kaptacz poinformowała zebranych o częstochowskiej placówce, jej pracy i programie rozwoju. Miłym akcentem uroczystości były wystąpienia zaproszonych gości, z których każdy podkreślał ogromne znaczenie pomocy ludziom w stanie terminalnym, i wielki wysiłek zespołu częstochowskiego na rzecz rozwoju pomocy hospicyjnej w Częstochowie i okolicznych miejscowościach, a także determinację w utworzeniu stałego hospicjum w Częstochowie. Anna Kaptacz wręczyła medale i dyplomy wszystkim, którzy od wielu lat wspierają działalność Częstochowskiego Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej, bez których pomocy nie udałoby się dokończyć tak szybko remontu otwieranego właśnie budynku. Uhonorowani zostali również wolontariusze. To oni w dużej mierze stanowią trzon Stowarzyszenia. Dzięki nim można być wszędzie tam, gdzie tego typu posługa jest potrzebna. W przypadku pacjentów hospicjum, przede wszystkim niezbędna jest fachowa pomoc medyczna, ale nieocenione wręcz jest wsparcie psychiczne - bycie z chorym.
Dużo optymizmu wnoszą w nasze życie takie uroczystości. Są one świadectwem, że konsekwencją i zapałem można wiele osiągnąć. Trzeba tylko mocno ufać w słuszność działania, umieć zjednywać ludzi dobrej woli. To właśnie udało się Annie Kaptacz i dzięki temu wielu ludzi dozna ulgi w cierpieniu, a przede wszystkim miłości bliźniego. Życzymy, aby następne lata pracy Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej przebiegały w takim klimacie, jak zorganizowana 13 września uroczystość. Oby dobry Bóg dodawał sił w pracy całemu zespołowi, a cierpienia podopiecznych w swym nieprzebranym Miłosierdziu łagodził.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Ludzie Hospicjum

Wolontariusze posiadający zawód medyczny – 23 osoby, w tym 2 lekarzy, 16 pielęgniarek, oraz wolontariusze nie związani zawodowo z ochroną zdrowia – 25 osób, w tym 3 duszpasterzy, 2 siostry zakonne
Pracownicy o zawodach medycznych – 73 osoby, w tym 15 lekarzy, 53 pielęgniarki, 2 psychologów, 2 pracowników socjalnych, 1 technik farmaceutyczny, 3 fizykoterapeutów

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytucje Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej w Częstochowie

Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej w Lublińcu

Niepubliczny Zakład Pomocy i Opieki Pielęgniarskiej w Częstochowie

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Palium” w Myszkowie

Struktura organizacyjna Niepublicznego Zakładu Opieki Paliatywnej w Częstochowie

Poradnia Opieki Paliatywnej
Częstochowa, ul. Dekabrystów 17/19 tel. 322-33-16
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
rejestracja chorych, porady lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne

Zespół Domowej Opieki Paliatywnej
Częstochowa, ul. Czarnieckiego 44, tel. 361-09-82
Wizyty lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne przez całą dobę na wezwanie oraz ciągła opieka nad pacjentami samotnymi lub pozbawionymi opieki rodziny

Dzienny Oddział Terapii Zajęciowej
Częstochowa, ul Czarnieckiego 44
Czynny w każdy czwartek w godz. 10.00-16.00
Świadczy pomoc psychologiczną, medyczną, terapię duchową, gimnastykę leczniczą, fizykoterapię, zajęcia manualne, terapię zajęciową

Ośrodek Opieki nad Dziećmi
Częstochowa, ul. Dekabrystów 17/19
Czynny codziennie – na każde wezwanie pacjenta i rodziny

Ośrodek Wolontariatu
Częstochowa, ul. Czarnieckiego 44

Reklama

Ośrodek Opieki nad Osieroconymi
Częstochowa, ul. Czarnieckiego 44
Czynny w ostatni czwartek miesiąca od godz. 18.00

Ośrodek Szkoleniowy dla Personelu Medycznego i Wolontariuszy
Częstochowa, ul. Czarnieckiego 44

Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego
Częstochowa, ul. Wyzwolenia 9, tel. 364-25-30

Struktura organizacyjna Niepublicznego Zakładu Opieki Paliatywnej w Lublińcu:

Poradnia Opieki Paliatywnej, Lubliniec, ul. Paderewskiego 35
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

Zespół Domowej Opieki Paliatywnej, Lubliniec
ul. Paderewskiego 35, czynny całą dobę

Struktura organizacyjna Niepublicznego Zakładu Opieki i Pomocy Pielęgniarskiej w Częstochowie

Pielęgniarski Gabinet Zabiegowy
Częstochowa, ul. Wyzwolenia 9, tel. 364-25-30
Czynny codziennie w godz. 8.00-10.00 oraz 18.00-20.00

Pielęgniarskie Świadczenia Medyczne
wykonywane w domu pacjenta przez całą dobę na terenie miasta Częstochowy

Struktura Organizacyjna Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Palium” w Myszkowie

Poradnia Opieki Paliatywnej
Myszków, ul. Partyzantów 21
Czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-14.00

Zespół Domowej Opieki Paliatywnej
Myszków, ul. Partyzantów 21
Czynny całą dobę – telefon zgłoszeniowy: 0-501 04-66-57

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej
42-200 Częstochowa, ul. Dekabrystów 17/19 lok. 20
tel. (0-34) 36-10-982; (0-34) 322-33-16
fax: (0-34) 36-10-982
e-mail: hospicjum.czestochowa@wp.pl
rok założenia: 1993

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję