Szef polskiego rządu, który od poniedziałku uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos odwiedził we wtorek "Dom zbrodni rosyjskich", czyli wystawę poświęconą zbrodniom Rosji na Ukrainie. Poza zdjęciami, głównie ukraińskich fotografów, można zobaczyć mapę z oficjalnymi statystykami, w tym liczbą zabitych cywilów, a także inne informacje. Wystawa znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji forum był wykorzystywany do promowania Rosji.
"W Davos jest miejsce, które miało pokazywać światu, jak Rosja jest wielka. Dziś pokazuje, jak nisko upadła..." - napisał Morawiecki na Facebooku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
We wpisie dodał, że Rosja jest pariasem świata, wyłączanym z obiegu międzynarodowego cywilizowanego świata i z którym coraz mniej się rozmawia, a bardziej się go wstydzi. "To jednak wciąż za mało" - zaznaczył polski premier.
Morawiecki wskazał, że Dom rosyjski zmienił się w dom rosyjskich zbrodni wojennych. "Można tu zobaczyć skutki polityki Putina i to, czego codziennie dopuszczają się na Ukrainie żołnierze Kremla. To nie jest dzieło jednego człowieka - jak starają się tłumaczyć niektórzy" - wskazał.
Reklama
"To zorganizowana, systematyczna machina destrukcji, morderstw, gwałtów i rabunku milionów bezbronnych kobiet, starców i dzieci! Machina, którą możemy wspólnie zatrzymać konkretnymi decyzjami - nie za tydzień, miesiąc i rok, ale tu i teraz - w szwajcarskiej, górskiej miejscowości!" - podkreślił Morawiecki.
Dodał, że "dziś w Davos znajduje się nie tylko mózg świata, ale również jego sumienie". "Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego przywódcy jest apelowanie, by sumienie to pobudzić do działania. Razem powinniśmy zrobić wszystko, by zatrzymać wojnę!" - wezwał Morawiecki.
W szwajcarskim Davos w niedziele rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych ma wziąć udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.
Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata, m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. (PAP)
autor: Rafał Białkowski
rbk/ tebe/