21 maja metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji księży archidiecezji częstochowskiej, którzy obchodzili 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
– To nie przypadek, że kalendarz liturgiczny i porządek czytań mszalnych wyznaczyły nam fragment odnoszący się do powołania i misji kapłańskiej – przyznał w homilii abp Depo. Wskazał, jak Duch Święty przynagla św. Pawła, aby jak najszybciej przybył na teren dzisiejszej Europy – do Macedonii i głosił jej Ewangelię, co zostało opisane w Dziejach Apostolskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Bardzo wyraźnie widać, jak Bogu zależy na ewangelizacji ludów i terenów, których wtedy nie nazywano jeszcze Europą – zauważył metropolita częstochowski. Dodał, że „to przynaglenie jest aktualne także dziś, bo Europa znów stała się terenem misyjnym”. W tym kontekście przypomniał pytanie, które św. Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu zadał w czasie pielgrzymki do Francji, określanej „córą Kościoła”: Francjo, co uczyniłaś z łaską chrztu? Czy jesteś wierna Bogu?
Reklama
Abp Depo przywołał także słowa papieża Polaka, które wypowiedział w 1991 r. w Warszawie: „Trzeba pamiętać, że zarzewie wolności przyniósł Europie św. Paweł, ten, który głosił wyzwolenie przez Chrystusa: «Poznajcie prawdę, a ona uczyni was ludźmi wolnymi!». A skoro dziś Chrystus został wzięty w nawias, a może nawet postawiony poza nawiasem, to trzeba Europie i Polsce nowej ewangelizacji!”.
Metropolita częstochowski zaznaczył, że świat „trzyma się swojego sposobu myślenia i swoich dróg, i nie chce mieć nic wspólnego z Bogiem, i nie chce też przyjaźni z nami, którzy przynależymy do Chrystusa, lecz to nie powinno nas ranić, bo Pan Bóg nieustannie otacza nas swoją ojcowską opieką”.
Abp Depo zwrócił uwagę, że fragment z Ewangelii według św. Jana „uwypukla bardzo istotną myśl, będącą formą ostrzeżenia, jakie Pan Jezus kieruje do swoich uczniów i wyznawców”. – Dotyczy ono nienawiści i odrzucenia przez świat, z którym będą musieli się zmierzyć – kontynuował.
Metropolita częstochowski wyjaśnił, że najbardziej charakterystyczne użycie słowa „świat” przez Ewangelistę ma znaczenie negatywne, „gdyż świat nie rozpoznał w Chrystusie Syna Bożego i nie uznał prawdy, którą On głosił, bo jak mówi tenże Ewangelista: świat bardziej umiłował ciemność aniżeli światło, aby na jaw nie wyszły uczynki ludzi tego świata”. – Dlatego już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, bez odniesienia do Boga – ubolewał abp Depo.
Reklama
Dziękując Bogu za łaskę współuczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym złotych jubilatów, a także pozostałych kapłanów, podkreślił, że sam Bóg wybrał ich nie na podstawie ich czynów i wyjątkowości, „lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski”. – Dlatego zawsze w duchu św. Pawła możemy zawołać: „Za łaską Boga jestem tym, czym jestem” – powiedział.
– Zdumiewamy się tą przedziwną tajemnicą, że Bogu potrzebny jest człowiek, aby na wzór Maryi stać się schodami, po których Bóg schodzi do ludzi – przyznał abp Depo. Zauważył również dwa wymiary tego obrazu. – Bóg schodzi do człowieka jak po schodach, ale to jest również nasze zadanie i zobowiązanie, aby siebie i i innych prowadzić przez Maryję do Chrystusa. To jest również kapłaństwo w Kościele Chrystusowym, wielka tajemnica, którą nie sposób wypowiedzieć słowami – dodał.
Złoty jubileusz obchodzili kapłani archidiecezji częstochowskiej: Teofil Siudy, Janusz Chylewski, Stanisław Fit, Krystian Gawron, Zbigniew Górnicki, Stanisław Mendakiewicz, Andrzej Michalak, Józef Mielczarek i Tadeusz Wójcik.
Świadectwa jubilatów, w tym wywiad z ks. Teofilem Siudym, opublikujemy w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 29 maja.