Reklama

Kościół

19 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Połupanówce

Celem naszej dzisiejszej wędrówki jest rejon podwołoczyski. Tu w dekanacie tarnopolskim położona jest parafia pw. św. Józefa. Kościół ten, Dekretem z dnia 16 lipca 2004 r. został ogłoszony Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

[ TEMATY ]

Ukraina

radiorodzina.kalisz.pl

Zanim jednak popatrzymy na twarz Matki Bożej, trzymającej na jednym ręku Dzieciątko Jezus a w drugim szkaplerze, poznajmy trochę historii tego miejsca. Początki samodzielnej parafii w Połupanówce sięgają drugiej połowy XIX wieku. Sama świątynia pw. św. Józefa wybudowana została na wzniesieniu nazywanym przez mieszkańców Świętą Górą. Obok świątyni katolickiej na Świętej Górze znajduje się również prawosławna cerkiew.

Jeśli chodzi o kult maryjny w tym miejscu, to związany jest on z widzeniem, którego świadkami byli pracujący w polu żniwiarze. Nad Świętą Górą, ukazała się Matka Najświętsza niesiona na niebieskim rydwanie. Jak zeznali świadkowie wydarzenia, powóz z Matką Bożą zatrzymał się nad Świętą Górą. Znakiem – pamiątką cudownego wydarzenia było źródełko, które wytrysnęło w tym miejscu, a którego wodę uważano za cudowną. Z czasem kult maryjny skupił się wokół Matki Bożej Szkaplerznej, której obraz jest umieszczony w głównym ołtarzu. Wierni szukali pomocy u Maryi nie tylko w sprawach osobistych czy rodzinnych, ale zwłaszcza w chwilach klęsk żywiołowych. W czasach Związku Radzieckiego, pomimo, że świątynia pozostawała zamknięta, wierni pamiętali, że na Świętej Górze króluje Maryja.

Po ponownym otwarciu kościoła, na nowo świątynia stała się miejscem, gdzie w sposób szczególny oddaje się cześć Matce Bożej Szkaplerznej. 16 lipca 2004 roku ks. kard. Marian Jaworski, przy kościele św. Józefa ustanowił sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Na Świętej Górze powstała Droga Krzyżowa, na którą przybywają modlić się wierni obu obrządków jak również wyznawcy prawosławia. Szczególnym dniem pielgrzymkowym jest 16 lipca. W tym dniu na uroczystości odpustowe przybywają wierni nie tylko z okolicznych wiosek, ale z całej tarnopolszczyzny.

Reklama

Nie czekając na lipcowe uroczystości odpustowe, przybyliśmy do tego sanktuarium, by ponowić nasze wołanie, towarzyszące nam od początku naszej wędrówki. Popatrzmy w łaskawe spojrzenie Maryi i prośmy: Matko Boża, okryj nas swoim szkaplerzem, niech nikt i nic nam nie zagraża. Prosimy, udziel pokoju dniom naszym.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-18 21:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Skomarowski: żywimy nadzieję na papieską wizytę na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

„Od grudnia ubiegłego roku wszyscy katolicy obrządku łacińskiego na Ukrainie modlą się, aby wizyta Franciszka na Ukrainie stała się rzeczywistością. Bardzo się cieszymy na przyjazd Papieża. Jego modlitwy i aktywne wsparcie mają dla nas nieocenioną wartość” – powiedział włoskiemu dziennikowi katolickiemu „Avvenire” biskup diecezji łuckiej, Witalij Skomarowski.

Biskup kierujący od 8 lat obejmującą Wołyń (178 powierzchni Polski) diecezją łucką podkreśla, że obecnie życie wszystkich mieszkańców tego rejonu Ukrainy toczy się w rytmie alarmów przeciwlotniczych, a zdarza się, że jest ich do dziesięciu w ciągu dnia. Jako schrony służą między innymi podziemia katedry a także innych kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję