Reklama

Franciszek

Franciszek zachęca Polaków do modlitwy o powołania

Niech św. Stanisław wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym – powiedział do Polaków papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W poniedziałek obchodziliście uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona waszej Ojczyzny. Niech On, niezłomny obrońcy Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym. Z serca wam błogosławię.

Reklama

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Kontynuujemy cykl katechez na temat starości. Judyta – piękna, mądra i odważna wdowa z Betulii, dzięki żarliwej wierze i sprytowi uratowała swoje miasto i ludność Judy przed wrogiem. Po wielkim zwycięstwie wróciła do domu w Betulii, gdzie dożyła późnej starości. Dziś powiedzielibyśmy, że doczekała zasłużonej emerytury. Wypełniła misję, jaką powierzył jej Pan. Perspektywa zbliżającej się emerytury oznacza dla wielu upragniony i zasłużony odpoczynek. Zdarza się jednak, że jest też źródłem niepokoju i oczekuje się jej z pewną obawą. Dla dziadków ważną częścią ich powołania jest między innymi wychowanie wnuków, które mogą uczyć się czułości i poszanowania dla słabości starszych. Dziadkowie zaś mają poczucie, że ich starość nie jest jedynie schyłkiem życia. Także dla Judyty, mimo że nie miała dzieci, ponieważ wcześnie owdowiała, nadszedł czas, by poświęciła się rodzinie i wspólnocie. Pełna pasji pozostawiła po sobie dziedzictwo dobra, a nie tylko dóbr. W starszym wieku wzrok człowieka jest coraz słabszy, ale jego wewnętrzne spojrzenie staje się bardziej przenikliwe. Jest w stanie dostrzec to, czego wcześniej nie zauważał. Pan nie powierza swoich talentów jedynie młodym i silnym. Powinniśmy nauczyć się wykorzystywać charyzmaty tak wielu osób w podeszłym wieku. Są one bogactwem, które należy doceniać.

W dzisiejszej audiencji wzięły udział dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami z polskiego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie; pielgrzymi z Włocławka; Pielgrzymi z Rymanowa-Zdroju (archidiecezja przemyska; Członkowie Legionu Maryi z parafii pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z Sosnowca; pielgrzymi z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zbylutowie (diecezja legnicka); pielgrzymi z Warszawy; pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

2022-05-11 10:04

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Kościoła w Etiopii i Erytrei: dbajcie o waszą tradycję

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dbajcie o zachowanie waszej tak cennej tradycji kościelnej, łącząc to zawsze z zapałem misyjnym – apelował Franciszek do katolików z Etiopii i Erytrei. Spotkał się z nimi z okazji jubileuszu Papieskiego Kolegium Etiopskiego. Powstało ono przed stu laty na fundamentach istniejącego od XV w. w Ogrodach Watykańskich ośrodka dla etiopskich mnichów i pielgrzymów, którzy już od XIV w. przybywali do Rzymu.

Przyjmując na audiencji wspólnotę kolegium oraz zwierzchników Kościoła w Etiopii i Erytrei, Papież wspomniał o trudnej sytuacji w tych krajach, a konkretnie o panującej tam biedzie i trwającej do niedawna bratobójczej wojnie. Podkreślił potrzebę pojednania i uzdrowienia ran. Zaapelował też o zapewnienie Kościołowi pełnej swobody działania.

CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Co zrobić, żeby życie było festiwalem?

2022-07-06 10:04

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy Festiwal Życia

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku przyciągnął tłumy również za sprawą wieczornego koncertu Roksany Węgiel. Wcześniej młodzi modlili się nad wodami Posmyku i wzięli udział w pierwszych warsztatach.

Jaki wybór podjąłem ostatnio z Bogiem? Jakie towarzyszyły temu znaki? I po czym rozpoznaję, że moje decyzje są słuszne? Nad tym zastanawiali się uczestnicy Festiwalu Życia drugiego dnia wydarzenia, śledząc drogę Maryi do Elżbiety. Wtorek przebiegał pod hasłem: Sprawdzam.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję