Reklama

Goraj

Dobry początek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pewnie tęsknota za ceremoniałem staropolskich dożynek i chęć przekazania tych tradycji młodym była przyczyną, dla której ks. Marek Kowal postanowił zorganizować 1 września pierwsze Parafialne Dożynki w Goraju. Był jednak jeszcze jeden powód. Od 6 sierpnia br. ks. Marek Kowal jest nowym proboszczem naszej parafii i pragnął zintegrować całą społeczność rozrzuconą w 10 wioskach w promieniu 18 km.
Program dożynek był niezwykle bogaty. W czasie uroczystej Mszy św. delegacje poszczególnych wsi przyniosły przepiękne wieńce (wygrał wieniec z Krobielewa) oraz dary: chleb, wino, warzywa i owoce (wygrało Wierzbno, którego dary wjechały miniaturowym wozem drabiniastym). Podniosły nastrój Mszy św. potęgował piękny wystrój kościoła oraz muzyka w wykonaniu zespołu Bel Canto z Wągrowca, który wieczorem dała też koncert na świeżym powietrzu, przy plebanii.
W czasie festynu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były więc: loteria fantowa i licytacja niespodzianek. Można było posilić się w dwóch punktach gastronomicznych, a na koniec potańczyć przy wesołej muzyce. Frekwencja była bardzo wysoka, bo parafianie spoza Goraja byli dowiezieni autobusem.
W kameralnych rozmowach przy stolikach słychać było słowa uznania za świetną organizację imprezy dla księdza proboszcza oraz niedowierzania, że można bawić się tak świetnie bez alkoholu. Optymizmem napawa fakt, że dużą pomocą w przygotowaniu festynu służyli młodzi parafianie.
Gośćmi honorowymi byli: wójt gminy Przytoczna Waleria Gruszczyńska, wicestarosta powiatu Międzyrzecz Grzegorz Gabryelski, radna powiatu Maria Jarzębkiewicz, dyrektor SP w Wierzbnie Henryk Kosicki, dyrektor IUNiG - Wierzbno Elżbieta Burzyńska.
Organizatorem przyszłorocznych dożynek będzie Wierzbno i miejmy nadzieję, że ta tradycja wejdzie na stałe do kalendarium wydarzeń naszej parafii. Księdzu proboszczowi dziękujemy za serce, które włożył w przygotowanie uroczystości, a przede wszystkim za życzliwość i serdeczność, którą obdarzał każdego z nas. Parafianie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Australia/ Policja: podczas ataku na plaży w Sydney zginęło 10 osób

2025-12-14 12:11

[ TEMATY ]

Australia

PAP/EPA/JEREMY PIPER

W wyniku niedzielnego ataku na plaży Bondi w Sydney w Australii zginęło 10 osób, w tym jeden z dwóch zamachowców; rannych zostało co najmniej 18 osób, poszkodowani są dwaj policjanci - przekazały portal australijskiego nadawcy ABC, brytyjski dziennik „Guardian” i agencja Reutera, powołując się na policję stanu Nowa Południowa Walia.

Policja ostrzegła, że w okolicy zdarzenia występuje zagrożenie wybuchem. Pirotechnicy starają się rozbroić improwizowany ładunek wybuchowy.
CZYTAJ DALEJ

Podkarpackie: Ewakuacja pociągu Przemyśl-Kijów

2025-12-13 14:29

[ TEMATY ]

pociąg

ewakuacja

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Ok. 480 osób ewakuowano z pociągu relacji Przemyśl-Kijów po tym, jak służby dowiedziały się o potencjalnym zagrożeniu dla pasażerów. W pociągu nie znaleziono żadnych niebezpiecznych przedmiotów - podała policja, która wcześniej otrzymała zgłoszenie o możliwym podejrzanym pakunku na pokładzie.

Zgłoszenie o potencjalnym zagrożeniu na pokładzie pociągu służby otrzymały w sobotę tuż przed południem. Jak powiedziała PAP mł. asp. Karolina Kowalik z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, na miejsce niezwłocznie wysłano funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, strażaków i pogotowie ratunkowe.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przed „Anioł Pański”: naszą nadzieją jest Jezus

2025-12-14 12:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Jezus jest naszą nadzieją, zwłaszcza w godzinie próby, kiedy wydaje się, że życie traci sens, a wszystko jawi się nam mroczniejsze, brakuje nam słów i uciążliwe jest dla nas słuchanie bliźniego” - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas do więzienia na widzenie z Janem Chrzcicielem, który jest przetrzymywany z powodu swojego nauczania (por. Mt 14, 3-5). Mimo to nie traci on nadziei, stając się dla nas znakiem, że proroctwo, nawet skute łańcuchami, pozostaje wolnym głosem w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję