Reklama

Niedziela Świdnicka

Wiry. Próba czasu coś znaczy

Biskup świdnicki odwiedził parafię św. Michała Archanioła w Wirach, spotkał się z wiernymi i wysłuchał sprawozdania proboszcza.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wiry

ks. Adma Woźniak

ks. Mirosław Benedyk

Kanoniczne powitanie biskupa świdnickiego przez ks. kan. Adama Woźniaka

Kanoniczne powitanie biskupa świdnickiego przez ks. kan. Adama Woźniaka

Wizytacja odbyła się 1 maja. - Radość, praca, niezrozumienie, cierpienie, przyjaźń. To wszystko spełnia się we wspólnocie. Tego wszystkiego doświadczyli apostołowie w rodzącym się Kościele. Dwadzieścia wieków historii, sprzeciwu, trwania, także licznych sporów wokół Kościoła. Taka próba czasu coś znaczy – podkreślił w homilii bp Marek Mendyk, wsłuchując się wcześniej w słowa ks. proboszcza Adama Woźniaka przedstawiającego charakterystykę parafii.

- Wiry to malowniczo położona wieś między górą Ślężą a wzgórzami kiełczyńskimi, z Potokiem Czarna Woda płynącym przez miejscowość. Historia wsi sięga 9 kwietnia 1193 roku, kiedy to papież Celestyn III potwierdził augustianom z wrocławskiego Piasku ich posiadłości, wśród których jedną z osad były Wiry. W 1205 roku Wiry otrzymują wójta i od tego momentu stają się samodzielną jednostką zarządczą - opowiadał proboszcz, następnie przybliżając historię kościoła pochodzącego z XIII wieku. Ks. Woźniak z wielkim szacunkiem wspominał swoich poprzedników na urzędzie: ks. kan. Władysława Pelca (1945-84), ks. Stanisława Plutę ( 1984-2003) oraz ks. prał. Tadeusza Chlipałę (2003-2005). – Dzięki zaangażowaniu i nie rzadko determinacji parafian w ostatnich latach udało się przeprowadzić wiele prac gospodarczych zarówno na plebanii, jak i w kościele parafialnym w Wirach oraz w kościele pomocniczym w Gogołowie. Wspólnota liczy 1,3 tys. osób, a na terenie parafii działają 23 grupy duszpasterskie - relacjonował.

2022-05-01 19:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy herb Biskupa Świdnickiego

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

herb

Świdnicka Kuria Biskupia

Herb bp. Marka Mendyka

Herb bp. Marka Mendyka

Biskup Marek Mendyk z chwilą objęcia urzędu biskupa diecezjalnego dokonał zmian w swoim dotychczasowym herbie.

Znanym zwyczajem Kościoła jest praktyka używania przez duchownych herbu właściwego dla stopnia godności lub pełnionej funkcji kościelnej. Posługiwanie się herbem ma swoje uwarunkowania praktyczne. Herb biskupi pełni funkcję informacyjną, rozpoznawczą, reprezentacyjną, a nawet prestiżową. Z tego powodu umieszczany jest przede wszystkim na dokumentach i pieczęciach, ale także na budynkach kościelnych, czy paramentach liturgicznych.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję