Lidia Dudkiewicz: - Negatywnie sformułowanej maksymie odpowiada katechetyczna zasada: jakie życie, taka śmierć. Ciągle aktualna jest świadomość o przejściu z doczesności do błogosławionej wieczności. Rzeczywistość eschatologiczna stanowi ewangeliczną prawdę, że żyjemy „w tych ostatecznych dniach” (Hbr 1, 2).
Reklama
Br. Stanisław Rybicki FSC: - Konsekwentnie trzeba nam w całym naszym życiu toczyć walkę z każdego rodzaju grzechem, by w nas dobro tryumfowało nad złem. Tę walkę toczymy mocą Jezusa Chrystusa, który przed swoją zbawczą śmiercią oświadczył, że odniósł i odnosi zwycięstwo nad grzesznym światem (por. J 16, 33). Bieg wrogiego świata toczy się wprawdzie nadal, nie będzie to jednak ten sam świat, ale świat zwyciężony wraz ze swoim władcą, szatanem, świat pozbawiony panowania nad tymi, którzy przeszli ze śmierci do życia, z ciemności ku światłu Chrystusowemu. Jego postawa nienawiści, jego sprzeciw wobec dzieła Jezusa jest oznaką nie siły, ale właśnie niemocy. Jest to postawa zwyciężonego, który nie chce zrezygnować z uzurpowanych sobie praw. Zwycięstwo dokonało się w momencie wywyższenia i śmierci Jezusa. Byłoby jednak błędem lekceważyć niebezpieczeństwo grożące ze strony tego świata. Może on okazać się siłą złowieszczą dla uczniów Chrystusa. Przez wiarę i zjednoczenie ze Zbawicielem chrześcijanin może i powinien odnosić zwycięstwa nad wrogami Kościoła.
- „Złego początku - zły koniec”. Dobry start i wierność do końca - oto droga do chwały, do życia w wieczności.
- Gwarantem tej paschalnej mety jest obietnica Zbawiciela, który oświadczył Apostołom i nam: „Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie, i miały je w obfitości” (J 10, 10). Głęboka troska o trzodę gwarantuje autentyczność pasterskiej godności Jezusa: jest On stale przy niej i broni ją przed niebezpieczeństwem, prowadzi ją ku pełni życia wiecznego. Przez swoją odkupieńczą śmierć Jezus urzeczywistnia pełnię tego, co zamierzył Ojciec, posyłając Go na świat. Przeprowadzi On podział: odłączające się przez niewiarę owce będą definitywnie wykluczone, natomiast powołane do tej owczarni, trwające w zjednoczeniu ze Zbawicielem, znajdą drogę do owczarni Bożej przez Bramę-Jezusa.
Apostoł Paweł przekazuje nam pocieszającą naukę o prawdzie, „że Ten (Ojciec), który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam i stawi nas przed sobą (...). Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu” (2 Kor 4, 14-16). Czeka nas więc nie „zły”, lecz dobry koniec po przejściu przez „godzinę śmierci”.
5 października 2006 r. odszedł do Pana Br. dr Stanisław Rybicki FSC 1917 - 2006
Człowiek ogromnej wiedzy i erudycji, pedagog, polonista i poliglota.
W Zgromadzeniu Braci Szkół Chrześcijańskich pełnił m.in. funkcję prowincjała.
Z redakcją „Niedzieli” współpracował od momentu reaktywowania pisma przed 25 laty.
Czytelnikom znany był m.in. z cotygodniowych „Rozmów z Bratem Stanisławem”, zebranych w dwóch tomach pt. „Mądrość łaciny”, wydanych w Bibliotece „Niedzieli”.
Żegnamy Brata Profesora z wielkim żalem
Ks. inf. Ireneusz Skubiś z zespołem „Niedzieli”
Pomóż w rozwoju naszego portalu