Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 40/2006, str. 6

O. Marian Załęcki OSPPE w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku, 30 kwietnia 2005 r.
BPJG/o. Stanisław Tomoń OSPPE

O. Marian Załęcki OSPPE w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku, 30 kwietnia 2005 r.<br>BPJG/o. Stanisław Tomoń OSPPE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Na ziemi Karola Wojtyły” - spektakl uliczny

Spektakl uliczny włoskiej grupy „Le Arte per Via” zobaczyli w dniach 22-24 września mieszkańcy Częstochowy, Krakowa i Wadowic. Przedstawienie Na ziemi Karola Wojtyły dedykowane jest Janowi Pawłowi II. Artyści chcieli również dać świadectwo głębokich więzi, jakie łączą Polskę i Włochy.
- Spektakl powstał w hołdzie Janowi Pawłowi II i ludziom jego ziemi - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Giovanni Sciola. Polski Papież zdążył przed śmiercią obejrzeć to przedstawienie. W formie precyzyjnej rekonstrukcji historycznej i filologicznej odtworzono w spektaklu typowy dzień pracy rzemieślników, kupców i rolników regionu Veneto z przełomu XIX i XX wieku.
Honorowy patronat nad pokazem spektaklu w Polsce objęli kard. Stanisław Dziwisz i ambasador Republiki Włoskiej w Polsce Anna Blefari Melazzi.

Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski w obronie Papieża

Reklama

„Świat muzułmański nie akceptuje kultury Zachodu, traktując ją jako antyreligijną, amoralną, niszczącą ludzkość. Wyznawcy islamu czują się też zagrożeni próbami wprowadzania w ich krajach demokracji przy użyciu siły. Dla nas jest oczywiste, że Kościoły nie biorą udziału w konfliktach politycznych, istnieje autonomia sfery religii i polityki. Tymczasem w krajach muzułmańskich religia przenika wszelkie dziedziny życia i trudno jest zrozumieć, że ktoś prowadzi działania wojenne bez zaangażowania Kościołów. Dlatego muzułmanie uważają, że świeckie władze prowadzące jakieś działania wojenne są sprzysiężone z religijnymi. (...) W tych protestach przeciwko wystąpieniu Benedykta XVI niektórzy próbują instrumentalnie łączyć religię ze światem polityki” - stwierdza bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieska Akademia Teologiczna solidaryzuje się z Benedyktem XVI

Papież Benedykt XVI w Ratyzbonie przypomniał podstawy dialogu między religiami monoteistycznymi - uważa rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch. W imieniu uczelni przesłał on na ręce Ojca Świętego telegram, w którym zapewnia o modlitwie w jego intencji oraz w intencji pokoju między religiami na świecie.
W liście solidaryzującym się z Papieżem Rektor PAT wyraził Benedyktowi XVI wdzięczność „za przypomnienie w ostatnich dniach zasad dotyczących dialogu między religiami monoteistycznymi”. Według niego, Ojciec Święty przypomniał, że podstawą tego dialogu jest wiara w jednego Boga, który jest miłością, oraz poszanowanie praw człowieka. „Z takim nauczaniem solidaryzujemy się w pełni” - zadeklarował w imieniu całego środowiska Papieskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Dyduch.
Ksiądz Rektor wyjaśnił również, że PAT jest uczelnią papieską i jako taka powinna wyrazić swoje stanowisko wobec nieporozumień, które narosły wokół wykładu Benedykta XVI w Ratyzbonie. - Nie chcemy wdawać się w medialne spory na ten temat. Chcemy tylko przypomnieć zasady, jakimi powinniśmy się kierować w dialogu międzyreligijnym. Benedykt XVI niejeden raz deklarował swoją wolę takiego dialogu - przypomniał ks. prof. Dyduch.
Rektor PAT wyraził też ubolewanie, że słowa Papieża zostały zmanipulowane, gdyż z wykładu naukowego wyrwano pozbawiony kontekstu fragment i przypisano mu inne znaczenie.
Ks. Dyduch skrytykował nierzetelność niektórych mediów, które źle odczytały papieskie przesłanie, i wyraził obawę, że cała sytuacja „może przysporzyć wrogów Kościołowi”. - Mam jednak nadzieję, że dyskusja wokół tego wykładu skłoni wielu chrześcijan do refleksji, że nie są obywatelami drugiej kategorii i powinni mieć odwagę zabierania głosu w obronie swojej wiary - podsumował.

Zmarł o. Marian Załęcki, paulin

O. dr Marian Załęcki, kapłan z Zakonu Paulinów, pracował w sanktuarium maryjnym w Doylestown w Pensylwanii, w Amerykańskiej Częstochowie. Był człowiekiem niezwykłej duszpasterskiej aktywności. Jako publicysta współpracował z mediami katolickimi w USA, z prasą polonijną, rozgłośniami radiowymi, telewizją oraz z Niedzielą, do ostatnich dni życia głównie z Niedzielą w Ameryce. 20 września 2003 r. został uhonorowany przez Redaktora Naczelnego Niedzieli medalem i dyplomem „Mater Verbi” za wieloletnią współpracę jako korespondent z Amerykańskiej Częstochowy.
Aktywnie organizował i przez ponad 16 lat uczestniczył w corocznej pieszej pielgrzymce do sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie.
Jest autorem cenionego opracowania z zakresu teologii maryjnej: Theology of a Marian Shrine Our Lady of Czestochowa, 1975 (przetłumaczonego na język francuski i włoski) i opracowania dotyczącego sanktuarium w Doylestown, pt. Our Lady of Czestochowa.
Prowadził rekolekcje dla wielu parafii katolickich w USA, m.in. rekolekcje wielkopostne w dniach 13-18 marca 2004 r. w Atlancie. W wielokulturowym i wieloetnicznym sanktuarium w Doylestown codziennie modlił się, po wiele godzin spowiadał w konfesjonale, odprawiał Msze św. i głosił kazania dla różnych grup narodowych.
Zawsze z radością, mimo dużej odległości, przyjeżdżał na Jasną Górę, gdzie świętował swoje kolejne jubileusze - w 2002 r. było to 40-lecie kapłaństwa.
O. Marian Załęcki zmarł 18 września 2006 r., w święto św. Stanisława Kostki, czciciela Maryi. Miał 70 lat.

Tydzień w Polsce

Prezydent Lech Kaczyński przebywał w USA, gdzie m.in. dyskutował z prezydentem George’em Bushem, przemawiał na forum ONZ, w Nowym Jorku złożył hołd ofiarom ataku na Amerykę, odebrał statuetkę Franklina Delano Roosevelta - prestiżową nagrodę w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym, jak również spotkał się ze środowiskiem żydowskich właścicieli (Holocaust Restitution Committee), którzy po 1939 r. utracili w Polsce swoje majątki - przedstawiając im stanowisko rządu polskiego w kwestii odszkodowań.

Minister obrony Radosław Sikorski zapowiedział, że do lutego przyszłego roku liczba polskich żołnierzy w ramach misji wojskowej NATO w Afganistanie sięgnie tysiąca. W krakowskich Balicach pożegnał on blisko 200 żołnierzy, którzy zgłosili się do misji w Kosowie, Libanie i Afganistanie.

Premier Jarosław Kaczyński wyznaczył datę wyborów samorządowych na 12 listopada br.

Sejm uchwalił zmiany w Konstytucji RP, pozwalające na funkcjonowanie w Polsce Europejskiego Nakazu Aresztowania (zastępującego ekstradycję).

Zarząd Telewizji Polskiej w specjalnej uchwale zdecydował, że pracownicy i współpracownicy TVP nie mogą angażować się w kampanie wyborcze. Ponadto powołał komisję ds. koordynacji programowej audycji informacyjnych i publicystycznych dotyczących listopadowych wyborów samorządowych oraz Telewizyjne Centrum Wyborcze. Szefem komisji został zastępca dyrektora Agencji Informacyjnej TVP Piotr Legutko, a sekretarzem - Dorota Grzymała z Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych.

Telewizyjna Jedynka ma nowych dyrektorów programów informacyjnych: szefem telewizyjnych Wiadomości został Radosław Rybiński, Panoramy - Janusz Sejmej, Teleexpressu - Krzysztof Juszczak, a Kuriera - Artur Michniewicz.

Leszek Balcerowicz nie stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. banków i nadzoru bankowego. Posłowie wezwali sąd do nałożenia na prezesa NBP kary porządkowej i wyznaczyli mu kolejny termin. Zdołali natomiast przesłuchać jego żonę, Ewę, szefową fundacji CASE przygotowującej analizy społeczno-ekonomiczne.

CBŚ zatrzymało b. ministra skarbu Emila Wąsacza; postawiono mu zarzut niedopełnienia obowiązków związanych z ochroną interesu Skarbu Państwa przy prywatyzacji PZU. Został on wkrótce zwolniony z aresztu za poręczeniem majątkowym.

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II wejdzie do obiegu 16 października - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. W emisji znajdzie się 2 mln egz. takich banknotów o nominale 50 zł.

Oficerowie polskiego wywiadu wojskowego w Iraku doprowadzili do aresztowania w tym kraju członka grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za zabójstwo pracowników TVP - Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane. Aresztowany przyznał się do udziału w napadzie i zabójstwie polskich dziennikarzy.

We włoskiej miejscowości Orta Nova w Apulii pogrzebano ciało niezidentyfikowanego Polaka (pochodzącego najprawdopodobniej z Tomaszowa Mazowieckiego), który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, pracując przy zbiorze pomidorów w jednym z funkcjonujących w tej części Włoch tzw. obozów pracy niewolniczej.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Tagle: Leon XIV to misyjny pasterz, który będzie prowadził Kościół słuchając wszystkich

2025-05-16 14:40

[ TEMATY ]

kard. Luis Antonio Tagle

Papież Leon XIV

Vatican Media

Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada w rozmowie z Mediami Watykańskimi o swoim doświadczeniu konklawe oraz dzieli się refleksjami dotyczącymi pierwszych kroków Leona XIV, którego poznał wiele lat temu, gdy o. Robert Francis Prevost był przełożonym generalnym augustianów. Filipiński kardynał ze wzruszeniem wspomina również papieża Franciszka, od którego śmierci minął prawie miesiąc.

W Kaplicy Sykstyńskiej, podczas konklawe, siedzieli obok siebie. Dziś kard. Luis Antonio Tagle i Leon XIV – Robert Francis Prevost spotkali się ponownie – tym razem na audiencji w Pałacu Apostolskim – tydzień po ogłoszeniu: Habemus Papam i pierwszym błogosławieństwie Urbi et Orbi nowego Papieża. Amerykańsko-peruwiański kardynał, który został papieżem, i filipiński purpurat znają się od wielu lat, a przez ostatnie dwa współpracowali blisko, jako kierujący dykasteriami: ds. Biskupów i ds. Ewangelizacji. W rozmowie z mediami watykańskimi kard. Tagle przedstawia osobisty portret nowego Papieża, dzieli się duchowym doświadczeniem konklawe i wspomina z wzruszeniem papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Co nie pozwala nam żyć w jedności?

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 17, 20-26

Czytania liturgiczne na 12 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Diecezja sosnowiecka pielgrzymowała do Rzymu w Roku Jubileuszowym

2025-05-16 19:55

[ TEMATY ]

Włochy

bp Artur Ważny

#Pielgrzymka

BP Episkopatu

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Prawie 700 pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej udało się do Rzymu i miejsc świętych we Włoszech. „Duch Święty chce nas poprowadzić” - mówił bp Artur Ważny.

Prawie 700 pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej uczestniczy w jubileuszowej pielgrzymce do Rzymu z okazji Roku Świętego 2025. W skład grupy wchodzi 12 zorganizowanych wspólnot, pielgrzymi indywidualni, 25 kapłanów, 2 diakonów oraz bp Artur Ważny, który przewodniczy duchowej części wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję