Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irlandia

Kościół dla Polaków

Reklama

Podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa w niedzielę 17 września metropolita Dublina abp Diarmuid Martin przekazał Polakom w tym mieście kościół pw. św. Audoena. Od tej chwili świątynia ta, położona przy jednej z głównych ulic stolicy Irlandii, będzie służyć naszym rodakom jako Centrum Duszpasterstwa Polaków w tym kraju. Na jego czele stoi ks. Jarosław Maszkiewicz.
W kościele św. Audeona przy High Street będą od tej pory sprawowane Msze św. po polsku i angielsku oraz jedna Liturgia w przedsoborowym rycie łacińskim.
Na trzy niedzielne Msze św. do kościoła św. Audoena z Rouen przychodzi ok. 4 tys. Polaków, a ok. tysiąca naszych rodaków uczestniczy w dwóch Mszach św. po polsku, sprawowanych w klasztorze Ojców Dominikanów. Ks. Maszkiewicz ocenia, że wszystkich Polaków w Dublinie jest ok. 50-60 tys. Do obu kościołów przychodzi z różną regularnością łącznie ok. 10 tys. z nich.
Polacy gromadzący się wokół duszpasterstwa to przeważnie ludzie młodzi, studenci. Bardzo czynnie angażują się w działalność Centrum. Założyli dwie schole, klub turystyczny. Przygotowali przedstawienie pasyjne, zorganizowali wieczerzę wigilijną w kościele i śniadanie wielkanocne. Organizują sympozja, wystawy, koncerty, kursy języka angielskiego.
Budynek rektoratu będzie jednocześnie siedzibą Duszpasterstwa Polaków w Irlandii, koordynującego pracę wszystkich księży z Polski pracujących obecnie w tym kraju. W odróżnieniu od działalności Polskich Misji Katolickich w innych krajach, duszpasterstwo polskich emigrantów działa w strukturach Kościoła rzymskokatolickiego w Irlandii.

Węgry

Reakcja na bunt

Głębokie zaniepokojenie sytuacją w kraju wyraziła Ekumeniczna Rada Kościołów na Węgrzech. W wystosowanym 20 września oświadczeniu napisano: „Modlimy się w intencji wszystkich poszkodowanych w zamieszkach. W imieniu naszych Kościołów stanowczo potępiamy wszelkie czyny i przejawy gwałtu”. W wyniku trwających w Budapeszcie od 17 września zamieszek zostało rannych kilkaset osób. Demonstranci domagali się dymisji lewicowego rządu premiera Ferenca Gyurcsányego.
Kościoły zrzeszone w Radzie zapewniają, że „uczynią wszystko, aby naród pokonał w sobie ducha goryczy i tworzył przestrzeń nadziei oraz pokoju, który buduje wspólnotę”. „Tego też oczekujemy od przedstawicieli życia politycznego” - zaapelowali przedstawiciele węgierskich Kościołów, potępiając równocześnie „czyny wynikające z kłamstw i manipulacji w celu zachowania władzy oraz świadome wprowadzanie w błąd”.
Przyczyną zamieszek w Budapeszcie było ujawnienie nagrania z maja br., w którym premier Gyurcsány przekonywał deputowanych Partii Socjalistycznej, że aby wygrać kwietniowe wybory i utrzymać się przy władzy, jego socjalistyczny rząd kłamał na temat stanu gospodarki i państwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francja

Maryjne uroczystości w Lyonie

Reklama

8 września wierni z Lyonu kierują się do sanktuarium Notre Dame de Fourvière, które jest dla miasta symbolem. W 1643 r., gdy w Europie panowała epidemia dżumy, przedstawiciele władz miasta, bezradni wobec szalejącej zarazy, zwrócili się o pomoc do Maryi, która od wieków uważana była za patronkę miasta.
8 września odbyli oni pielgrzymkę na wzgórze Fourvière, składając w bazylice jako wotum dla Notre Dame de Fourvière świecę i złotą monetę. Epidemia została zażegnana, a od tego dnia w hołdzie Maryi co roku w dzień Jej narodzin - 8 września udaje się do bazyliki tradycyjna pielgrzymka. Również w tym roku świątynia ta zgromadziła władze miejskie, na czele z merem Lyonu Gérardem Collombem, przedstawicieli poszczególnych dzielnic i wiernych.
Mszę św. o godz. 17.00 celebrowało kilkudziesięciu księży z kard. Philippe’em Barbarinem - arcybiskupem Lyonu i prymasem Galii, który przewodniczył Eucharystii. Obecny był rektor sanktuarium - ks. Jean-Marie Jouham. W homilii kard. Barbarin zwrócił uwagę na znaczenie korzeni chrześcijańskich w życiu każdego człowieka i w życiu narodów. Piękna Liturgii dopełniały pieśni maryjne w wykonaniu chóru bazyliki Notre Dame de Fourvière. W trakcie uroczystości mer miasta, zgodnie z tradycją, złożył ślubowanie, ofiarując Notre Dame de Fourvière złotą monetę, na pamiątkę ślubów ławników miejskich z 1643 r. Potem przedstawiciel parafii złożył świecę, która jest od wieków w tym miejscu symbolem zawierzenia Matce Najświętszej. Następnie wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Z balkonu bazyliki na wzgórzu Fourvière, kard. Barbarin pobłogosławił miasto. Odezwały się trzy salwy armatnie. Lyon po raz kolejny został zawierzony opiece Maryi.
Na zakończenie uroczystości na dziedzińcu rektoratu bazyliki odbyło się miłe spotkanie wraz z poczęstunkiem. Kardynał w przemówieniu podkreślił rolę Lyonu - stolicy chrześcijaństwa, miasta świętych: Ireneusza, Pothina, Blandine, i przypomniał, że Lyon przygotowuje się do uroczystych obchodów 20. rocznicy wizyty w tym mieście Papieża Jana Pawła II.

Maria Teresa Diupero

Bp Rino Fisichella, biskup pomocniczy diecezji rzymskiej, w wywiadzie dla Corriere della Sera wspomniał zmarłą niedawno włoską dziennikarkę Orianę Fallaci. „Umarła tak jak chciała, czyli jako «chrześcijańska ateistka», jak sama siebie określała” - powiedział. Latem ub.r. towarzyszył on włoskiej pisarce podczas jej audiencji u Benedykta XVI w Castel Gandolfo. To właśnie jemu Fallaci zawdzięczała, że doszło do tego spotkania.
„Rozmawiali pół godziny. Benedykt XVI podarował jej medal pontyfikatu i wpisał serdeczną dedykację do książki o Europie, którą Fallaci przyniosła ze sobą. Do ostatniej chwili Oriana miała tę książkę na nocnej szafce. Papież zrobił na niej ogromne wrażenie i powiedziała mi o tym: spotykała wielkich na polu polityki i religii, z Chomeinim włącznie, ale wrodzona słodycz i głębia myśli Benedykta XVI wzbudziły jej entuzjazm. Chciała przeprowadzić z nim wywiad i pewnie by jej się to udało, gdyby pozwoliła jej na to choroba”.

Bp Rino Fisichella urodził się w 1951 r. Biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej jest od ośmiu lat. Piastuje także funkcje rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie i kapelana włoskiego parlamentu.

Niemcy

W Hamburgu stanie wkrótce pomnik Papieża Jana Pawła II. Odlana z brązu figura naturalnej wielkości pod koniec stycznia 2007 r. zostanie ustawiona w pobliżu katedry Matki Bożej. Biskup pomocniczy w Hamburgu Hans-Jochen Jaschke poinformował 20 września, że autorem projektu jest polski artysta Józef Nowak. Będzie to już drugi w Niemczech pomnik Jana Pawła II. Pierwszy stanął jeszcze za życia Papieża, w grudniu 2004 r., w Hanowerze.

Węgry - Włochy

Kościół katolicki ma dwoje nowych błogosławionych: s. Sárę Salkaházi, węgierską zakonnicę zamordowaną za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, oraz włoskiego księdza Mosé Toviniego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. 17 września w Budapeszcie, w imieniu Ojca Świętego, Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prymas Węgier kard. Peter Erdő.
Bł. Sarolta Klotild Salkaházi przyszła na świat w 1899 r. w Koszycach, należących wówczas do Węgier. W czasie II wojny światowej bohatersko walczyła wraz z siostrami o życie prześladowanych Żydów. Sama ocaliła ponad sto osób. 27 grudnia 1944 r. została aresztowana przez Niemców w Budapeszcie wraz z ukrywanymi osobami. Tego samego dnia wszyscy zostali rozstrzelani na Moście Wolności, a ich ciała wrzucono do Dunaju.
Bł. Mosé Tovini urodził się w Cividate Camuno u podnóża Alp. Wstąpił do Zgromadzenia kapłańskiego Oblatów Świętej Rodziny. Wniósł znaczny wkład w rozwój Akcji Katolickiej, zwłaszcza w trudnym okresie przejęcia we Włoszech władzy przez faszystów. Zmarł w 1930 r.

Tydzień na świecie

Benedykt XVI podniósł do godności biskupiej ks. prał. Janusza Kaletę, administratora apostolskiego Atyrau w Kazachstanie, nadając mu jednocześnie stolicę tytularną Felbes.

Amerykański Departament Stanu opublikował doroczny raport w sprawie tolerancji religijnej na świecie. Na czarnej liście krajów, w których drastycznie narusza się zasady wolności religijnej, znalazły się m.in. Izrael i Arabia Saudyjska - tradycyjni sojusznicy USA; ponadto: Birma, Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Kuba, Sudan i Wietnam.

Parlament Europejski po raz pierwszy wyraził poparcie dla dialogu między Chinami a Stolicą Apostolską, broniąc także prawa Kościoła katolickiego do mianowania własnych biskupów i uznając za naruszenie wolności religijnej święcenie biskupów bez zgody Watykanu. Ponadto PE wystąpił z żądaniem informacji o aresztowanych biskupach oraz z żądaniem zwolnienia wszystkich chrześcijan niesprawiedliwie więzionych w Chinach. Stwierdzenia te zawarto w tzw. raporcie Beldera o relacjach UE z ChRL, przyjętym przez parlament w Strasburgu.

Szef rządu Wielkiej Brytanii Tony Blair zapowiedział oficjalnie, że w ciągu roku zrezygnuje ze stanowiska premiera, a w najbliższym czasie również z przywództwa jego macierzystej partii laburzystów (Partii Pracy) - żeby zwiększyć jej szanse w kolejnych wyborach. Domagali się tego podwładni Blaira z rządu i partii, obwiniając go o zaangażowanie kraju w wojnę w Iraku mimo braku dowodów, że Saddam Husajn dysponował bronią masowego rażenia, a także o wstrząsające laburzystami skandale korupcyjne i obyczajowe.

Wiceminister spraw wewnętrznych Włoch Marco Minniti zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika L’Espresso, że włoskie władze z całą stanowczością i skutecznością zajmą się plagą niewolniczej pracy w rolnictwie, do której zmuszani są imigranci (m.in. z Polski) w Apulii. Przyznał on, że powodem rozpowszechnienia się tego zjawiska były niewystarczające i nieskuteczne kontrole.

W wieku 76 lat zmarła we Florencji Oriana Fallaci - światowej sławy włoska dziennikarka i pisarka, znana z kontrowersyjnych poglądów, m.in. krytycznego stosunku do islamu.

Rząd Niemiec wysłał okręty wojenne na Bliski Wschód w ramach misji pokojowej sił międzynarodowych w Libanie. Według kanclerz Angeli Merkel, akcja ta ma „wymiar historyczny”.

Nowy czeski premier Mirek Topolanek i przywódca opozycji - poprzedni szef rządu Jirzi Paroubek oświadczyli, że Czechy zamierzają ściśle współpracować z Polską w sprawie planowanego w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom, ponieważ „starania o stworzenie tego rodzaju centrum szkodzą stosunkom niemiecko-czeskim”.

Tadeusz Andrzejewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie został mianowany na stanowisko doradcy premiera litewskiego rządu ds. mniejszości narodowych.

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił podczas wizyty w Brukseli, że jego kraj nie będzie na razie starał się o przyjęcie do NATO. Dzień później prezydent Wiktor Juszczenko nazwał tę wypowiedź „błędem, który musimy naprawić”. Tymczasem Rada Najwyższa Ukrainy poparła stanowisko Janukowycza.

Prokremlowskie media, komentując wizyty Premiera i Prezydenta RP w USA, napisały m. in., że doprowadziły one do porozumienia z Amerykanami w sprawie instalacji na naszym terytorium systemów obrony przeciwrakietowej. Moskwa nie kryje swojego niepokoju z powodu planów Pentagonu, na których realizację - jej zdaniem - zgodziły się polskie władze.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Kardynał Parolin: mówienie o podróży papieża na Ukrainę jest przedwczesne

2025-05-15 07:35

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Papież Leon XIV

Vatican News

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził opinię, że obecnie "przedwczesne" jest mówienie o ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę. Jak dodał, papież rozważy, co zrobić w reakcji na zaproszenie.

Kardynał Parolin nawiązując do zaproszenia, jakie otrzymał Leon XIV od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas telefonicznej rozmowy w poniedziałek, zaznaczył: "Teraz papież rozważy, co zrobić, ale jak ja mam powiedzieć: tak albo nie?".
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przyjął na audiencji zwierzchnika UKGK – Papież wspiera Ukrainę

2025-05-15 20:14

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Światosław Szewczuk

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na jednej z pierwszych prywatnych audiencji swojego pontyfikatu nowo wybrany papież Leon XIV przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Spotkanie odbyło się 15 maja w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z narodem ukraińskim i zapewnił go o swoim wsparciu. Abp Szewczuk zaprosił papieża do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie.

Na początku spotkania abp Szewczuk złożył papieżowi Leonowi XIV życzenia i pogratulował wyboru na urząd biskupa Rzymu i podziękował za pierwsze słowa i gesty wobec Ukrainy: „Naród ukraiński już określił Waszą Świątobliwość jako papieża pokoju. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, jak mówiłeś, że ból narodu ukraińskiego jest w Twoim sercu. Twoje wezwanie do prawdziwego, sprawiedliwego i trwałego pokoju jest szczególnie aktualne w tym czasie, a Twoja troska o pojmane i deportowane dzieci świadczy o Twojej szczególnej ojcowskiej trosce o pierwsze ofiary wojny w Ukrainie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję