Reklama

Niedziela Sandomierska

Złoty jubileusz

Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wydrzy.

2022-04-30 15:53

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o potrzebie wsłuchiwania się w głos Boga za przykładem św. Józefa, aby pełniej uczestniczyć w dziele stworzenia i zbawienia. Każdy ma na tej drodze swoją niezastąpioną rolę, będąc darem dla innych. Wartością jest wspólnota, która modli się i działa razem.

- Utworzenie parafii oraz budowa kościoła, w którym mieszka Chrystus i sprawowana jest Eucharystia, przybliżyło was do Boga, a także do siebie nawzajem, przynosząc wielorakie owoce. Rozpoczęta przed półwiekiem droga musi być dalej kontynuowana. Miejcie poczucie odpowiedzialności za to wspaniałe dzieło i jeden za drugiego. Niech przynależność do parafii wyraża się w konkretnych faktach, gdyż tylko w ten sposób zacieśniają się więzy. Tym bardziej, że czasy w których żyjemy wymagają nowych inicjatyw duszpasterskich, charytatywnych, edukacyjnych. Odczytujcie uważnie wolę Boga, Jego plany i okazujcie Mu posłuszeństwo podobnie jak wasz patron św. Józef – powiedział biskup.

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Reklama

Po Komunii św. odśpiewano dziękczynny hymn Te Deum.

Wraz z Biskupem Ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Bolesław Pilek, pierwszy proboszcz, ks. Eugeniusz Różański, kapłani z dekanatu oraz pochodzący z parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, druhowie strażacy z Wydrzy i Krawców, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, orkiestra dęta oraz licznie przybyli parafianie i goście.

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Kontynuacją jubileuszowych uroczystości będzie jutrzejszy festyn parafialny, rozwiązanie konkursu poświęconego patronowi parafii św. Józefowi oraz peregrynacja po rodzinach jego wizerunku.

Reklama

Parafianie do jubileuszu przygotowywali się przez udział w Misjach Świętych, które prowadzili ks. Robert Utnik oraz ks. Grzegorz Wasąg. Hasło przewodnie „Idźmy do Józefa” nawiązywało do patrona parafii i miało na nowo odnowić wiarę wiernych za przykładem św. Józefa. Również z racji Złotego Jubileuszu wydano książkę Jana Kwaśnika pt. „Parafia Wydrza. Nasza mała Ojczyzna”.

Parafia w Wydrzy pw. św. Józefa Robotnika została erygowana 3 grudnia 1972 r. przez biskupa Przemyskiego, starania o wyodrębnienie z parafii Grębów nowego ośrodka duszpasterskiego w Wydrzy podjął ks. Bolesław Pilek. Na potrzeby świątyni został adoptowany budynek gospodarczy, który przedłużono i dobudowano wieżę. Nad całością prac czuwał ks. Stanisław Szudy. W latach 1973-1975 wykonano polichromię oraz urządzono prezbiterium. We wrześniu 1991 r. kościół otrzymał nową elewację zewnętrzną. Natomiast w 2005 r. odnowiono wnętrze świątyni i zagospodarowano otoczenie kościoła.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inwazja na Ukrainę [NA ŻYWO]

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

18.05.2022, 19:05
Armia ukraińska odbiła z rąk rosyjskich miejscowość Dementijiwka w obwodzie charkowskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Monte Cassino: Weterani 2. Korpusu Polskiego oddali hołd swojemu dowódcy i poległym kolegom

2022-05-18 21:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

PAP/Radek Pietruszka

Ducha oddaliśmy Bogu, ciało Włochom, a serce naszej ojczyźnie - mówią weterani 2. Korpusu Polskiego, którzy 18 maja 1944 r. zdobyli Monte Cassino. Weterani wspólnie z delegacją państwową w środę na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech upamiętnili swojego dowódcę oraz poległych kolegów.

Obchody 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęła polowa msza św. Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podkreślił podczas homilii, że "przesłanie Monte Cassino wciąż jest na czasie, szczególnie teraz, kiedy w naszej części Europy trwa straszliwa wojna".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję