Reklama

Włochy

Włochy: w sobotę w Mediolanie beatyfikacja Armidy Barelli – świeckiej działaczki katolickiej

W sobotę 30 kwietnia w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mediolanie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławioną pochodzącą z tego miasta Armide Barelli – włoską działaczkę katolicką, nazywaną „starszą siostrą” Młodzieży Żeńskiej Akcji Katolickiej. Żyła nicałe 70 lat na przełomie XIX i XX wieku, a chociaż sama nie przyjęła habitu zakonnego, to jednak założyła własne zgromadzenie – Instytut Świecki Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa.

[ TEMATY ]

Mediolan

beatyfikacja

Włochy

Wikipedia

Armida Barelli

Armida Barelli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

Armida (zwana potocznie Idą) Barelli urodziła się 1 grudnia 1882 w Mediolanie w wielodzietnej zamożnej rodzinie burżuazyjnej, silnie zeświecczonej. Miała dwóch braci i trzy siostry. W latach 1895-1900 uczyła się w kolegium w szwajcarskim Menzingen, prowadzonym przez siostry od Świętego Krzyża i tam zetknęła się z duchowością franciszkańską i pogłębiła swoją wiarę. Była osobą inteligentną, żywą i ładną, a po ukończeniu szkoły do 1908 miała wiele propozycji wyjścia za mąż. Ona jednak była przekonana, że czeka ją inna droga życiowa, choć jednocześnie nie czuła w sobie powołania zakonnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przełomem w jej życiu było spotkanie w 1910 charyzmatycznego, pełnego energii franciszkanina o. Agostino Gemellego, który odtąd naznaczy w wielkim stopniu jej przyszłe losy. Pod jego wpływem została tercjarką franciszkańską i z wielkim zapałem włączyła się w działalność apostolską i społeczną. O. Gemelli, który został jej kierownikiem duchowym, szybko wyczuł w niej zdolności organizatorskie i w dużym stopniu ukierunkował jej zaangażowanie w Kościele.

Armida początkowo zajmowała się różnymi doraźnymi działaniami, np. tłumaczyła z niemieckiego artykuły do założonego przez o. Gemellego pisma „Rivista di filosofia neoscolastica”, a po wybuchu I wojny światowej, w 1917 została sekretarką Komitetu na rzecz Poświęcenia Żołnierzy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W rok później powołano ją na wiceprzewodniczącą ds. działalności społecznej Mediolańskiego Komitetu Kobiet Katolickich, stanęła też na czele nowego wydawnictwa (istniejącego do dzisiaj) „Vita e pensiero” (Życie i myśl).

17 lutego 1918 arcybiskup Mediolanu kard. Andrea C. Ferrari (beatyfikowany w 1987) powierzył jej zadanie utworzenia Młodzieży Żeńskiej (GF) Akcji Katolickiej, podobnej do powstałej już wcześniej Młodzieży Męskiej. Została jej pierwszą przewodniczącą i z właściwą sobie energią i entuzjazmem zaczęła przemierzać całą archidiecezję, zachęcając młode Włoszki do wstępowania w szeregi nowego stowarzyszenia. Jej niezmordowane wysiłki doprowadziły do tego, że w krótkim czasie uczyniło to prawie 5 tys. osób. Ale nowa gałąź rozwijała się też w wymiarach ogólnokrajowych, szczególnie na Południu, gdzie kobiety, przyzwyczajone do pozostawania w domu, zaczęły odkrywać dla siebie nową przestrzeń do działania, zrywając z panującymi tam sztywnymi układami społecznymi.

Reklama

28 września tegoż roku Benedykt XV powołał ją na krajową przewodniczącą GF i Armida pełniła to stanowisko aż do 1946. Początkowo zresztą nie chciała przyjąć tej nominacji, marzyła bowiem o wyjeździe na misje za granicą, ale papież powiedział jej, że jej misją są Włochy. I znów z całym zapałem i na miarę swych sił rzuciła się w wir nowych obowiązków, podróżując po całym kraju i werbując nowe członkinie. Już w 1921 dzięki jej zaangażowaniu do GF zapisało się ponad milion młodych kobiet. W tymże 1921 roku założyła też pismo „Squilli di Resurrezione” (Dzwonki Zmartwychwstania).

Wcześniej – w 1919 wraz z o. Gemellim powołała do życia pobożne stowarzyszenie świeckich katoliczek, które niebawem przyjęło nazwę Instytut Świecki Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa. W latach 1927-29 działało stowarzyszone z nim Dzieło Królewskości, mające za zadanie wspieranie kultury religijnej i ruchu liturgicznego za pośrednictwem cotygodniowych broszurek z komentarzami do niedzielnych tekstów mszalnych.

Równolegle do tych obowiązków Armida została kwestorką (kasjerką) Uniwersytetu Świętego Serca w Mediolanie, założonego przez o. Gemellego i otwartego 7 grudnia 1921. Dzięki swym kontaktom m.in. w GF potrafiła gromadzić na bieżąco odpowiednie środki na regularna działalność nowej uczelni. Nieco wcześniej, w listopadzie tegoż roku, na wyraźne życzenie Benedykta XV założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Katolickiego, a w 1924, z kolei na jej prośbę, Pius XI ustanowił, istniejący do dzisiaj Narodowy Dzień Uniwersytetu Katolickiego.

Reklama

W latach 1947-48, obok urzędu wiceprzewodniczącej ogólnokrajowej Włoskiej Akcji Katolickiej, kierowała też Biurem Propagandy partii Demokracji Chrześcijańskiej w trudnym okresie kampanii wyborczej. Znów jeździła po całym kraju, zachęcając do masowego udziału w wyborach i do głosowania na chrześcijańskie programy polityczne. W wielkim stopniu przyczyniła się również do przyznania w 1948 kobietom włoskim praw wyborczych.

Jeszcze w 1920 poznała włoskiego biskupa chińskiej diecezji Shanxi – Eugenio Grassiego, który na swym terenie utworzył m.in. przychodnię lekarską i zgromadzenie Sióstr Misjonarek Franciszkanek od Najświętszego Serca Pana Jezusa. I znów dzięki swym kontaktom w GF Ida w latach 1922-25 zgromadziła półtora miliona ówczesnych lirów na pomoc dla dzieł w Chinach i organizowała modlitwy w ich intencji. Pozostawała w stałym kontakcie z tamtejszymi zakonnicami, które zaczęły ją uważać za niemal współzałożycielkę swej wspólnoty.

Pośród całej tej niesłychanie różnorodnej i niezmordowanej działalności wielkim ciosem stała się dla niej w 1949 ciężka, nieuleczalna i szybko postępująca choroba – porażenie opuszkowe. Dopóki mogła, z całą swą energią i mocą skupiła się na jednej, najbliższej jej dziedzinie: Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie, który dziś stanowi znaną na całym świecie Klinikę im. o. A. Gemellego. Choroba z czasem unieruchomiła jej prawą rękę i niemal pozbawiła głosu. Zmarła w domu swej rodziny w Marzio (prowincja Varese, archidiecezja mediolańska) 15 sierpnia 1952, w uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny, w wieku niespełna 70 lat. Na kilka godzin przed śmiercią zdążył jeszcze ją odwiedzić i pozdrowić jej kierownik duchowy o. Gemelli.

8 marca 1960 z inicjatywy Włoskiej Akcji Katolickiej, Uniwersytetu Katolickiego „Sacro Cuore” i Instytutu Świeckiego Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa rozpoczął się proces beatyfikacyjny Armidy Barelli na szczeblu archidiecezji, który zakończył się w 1970 r. Następnie akta sprawy przesłano do Watykanu i tam proces trwał w latach 1992-2005. 1 czerwca 2007 Benedykt XVI zatwierdził dekret, ogłaszający sługę Bożą czcigodną. Cud za jej wstawiennictwem – uzdrowienie w 1989 kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego doznała rozległych uszkodzeń ciała i zapadła w śpiączkę – uznano w 2009. A 20 lutego 2021 Franciszek wydał dekret potwierdzający ten fakt, otwierając w ten sposób drogę do beatyfikacji.

2022-04-28 19:18

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salvini o fiasku szczytu UE: to nie Unia, ale nora żmij i szakali

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

kryzys

pandemia

fotostar/fotolia.com

"To nie Unia, ale nora żmij i szakali" - tak lider opozycyjnej włoskiej Ligi Matteo Salvini skomentował w piątek podziały i brak porozumienia wśród przywódców UE w sprawie działań w reakcji na pandemię koronawirusa. "Jak będzie trzeba pożegnamy" Unię - dodał.

W wywiadzie dla internetowego portalu Affari Italiani szef prawicowego ugrupowania, były szef MSW i były wicepremier odniósł się do czwartkowego wideoszczytu przywódców państw Unii Europejskiej, którzy nie byli w stanie zgodzić się w sprawie skali odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem. Nie osiągnęli też porozumienia w sprawie finansowania funduszu ratunkowego.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję