Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.

Zwrócił uwagę, że „wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij”. – Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić – to postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w nowy świat, świat nowych zasad, nowej odpowiedzialności. (...) W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus”. W tym kontekście zaznaczył, że „wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą się stać przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju”.

Duchowny nawiązał również do opisu wskrzeszenia syna wdowy z Nain z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7, 11-17). Wskazał, że Jezus, zauważywszy rozpacz matki podczas wynoszenia ciała jej zmarłego syna, powiedział do niej tylko: „Nie płacz”, po czym nastąpił cud wskrzeszenia. – Jezus niejako chciał dać do zrozumienia tej kobiecie, że nie chce jej widzieć we łzach: płacz pozostaw temu, kto nie ma wiary. Łzy niech zostaną przy tym, kto wegetuje bez nadziei na życie wieczne. Jeśli nie chcesz płakać – wierz! Nie płacz, tylko wierz – bo wiara pociesza, wiara uzdrawia, wiara ratuje od utraty człowieczeństwa – mówił ks. Grabowski.

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu, do jakiegokolwiek działania – kontynuował. Dodał, że w kontekście zmartwychwstania Chrystusa, „wobec tragedii, rozpaczy i łez należy powtarzać: nie płacz, tylko wierz!”. – Wiara jest jak ratunkowa szalupa na rozszalałym morzu, jest aktem odwagi wśród przeciwieństw. Potrzebujemy wciąż siły i odwagi w wyznawaniu wiary, która potrafi nas uratować z najgorszych opresji. Trzeba zawierzyć Bogu, by w sytuacji ekstremalnej, gdy nadejdzie czas próby, okazać się bratem, a nie wilkiem, by ratować nasze człowieczeństwo – wzywał naczelny „Niedzieli”.

Reklama

Nawiązując do uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski i patrona ewangelizacji zjednoczonej Europy, duchowny przywołał wezwanie św. Jana Pawła II: „Europo, bądź na powrót sobą! Odkryj na nowo swe źródła! Ożyw swoje korzenie! Odnajdź swoją duszę!” („Ecclesia in Europa”, 120). – Europa jest i będzie chrześcijańska, jeśli chrześcijanie na Starym Kontynencie będą żyli wiarą, jeśli będą wierni swojej misji i powołaniu zleconemu przez Chrystusa – stwierdził ks. Grabowski. – Wiara domaga się od nas odwagi i entuzjazmu, by pomimo groźnych chmur na horyzoncie teraźniejszości i przyszłości zaufać Bogu i wyznawać Go w każdej życiowej sytuacji – dodał.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1996 r. w Watykanie podczas spotkania z pracownikami tygodnika: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli i talentów, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności. Podejmujcie to wezwanie z zapałem i miłością do Boga i do Kościoła”.

Zawierzając Maryi pracowników i czytelników tygodnika, ks. Grabowski prosił przez Jej wstawiennictwo, aby „Niedziela” jako wiarygodne pismo katolickie stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników.

2022-04-27 12:36

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medale „Mater Verbi” 2013

Podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę (21 września), która odbyła się pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny TK „Niedziela”, wręczył Medale „Mater Verbi” osobom zaangażowanym w apostolat Słowa i tkwiącym w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tego dnia zostali również nagrodzeni laureaci konkursu literackiego „Niedzieli” - List w Roku Wiary. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem i z homilią bp. Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 9.30. O godz. 11.30 w auli redakcji odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki, podczas którego wykład nt. „Miejsce i rola kas kredytowych wśród instytucji finansowych” wygłosił senator Grzegorz Bierecki, prezydent Światowej Rady Unii Kredytowych. Wśród wyróżnionych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Medalem „Mater Verbi” są:

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję