Pierwszym punktem był egzamin składający się z części ustnej i pisemnej, podczas którego przyszli ceremoniarze starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wśród nich był Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.
– Na początku musiałem wykazać się znajomością Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, następnie musiałem zaprezentować umiejętność obsługi mszału. Ostatnim elementem były zagadnienia związane z podawaniem mitry i pastorału – opisuje Patryk. – Egzamin nie był dla mnie skomplikowany, najlepiej czuję się po części związanej z obsługą mszału. Teraz już tylko czekam na najważniejszy moment, czyli na błogosławieństwo do posługi ceremoniarza – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dać świadectwo
Gdy część egzaminowa została zakończona, do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy i wspólnie przeszli do parafii św. Józefa przy ul. Kotlarskiej. Na samym początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.
Reklama
– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że dzięki tej posłudze inni słyszą Słowo Boże i mogą jak najlepiej przeżywać Eucharystię.
Uczestnictwo w pełni
Następnie ks. Krzysztof Ora zaprosił Huberta, jednego z ceremoniarzy posługującego na co dzień w parafii katedralnej, i poprosił go o świadectwo.
– Znajduję się bardzo blisko kapłana, dlatego mi zależy na tym, by wówczas jak najczęściej być w stanie łaski uświęcającej. Dzięki temu nie tylko służę księdzu pomocą, ale mam wyjątkową możliwość przeżycia Eucharystii w pełni. Jeżeli uczestnictwo w liturgii jest dla nas głębokim doświadczeniem duchowym, to wówczas żadna sytuacja nas nie zaskoczy – mówił.
Chęć podążania za Jezusem
Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego chwilę później wszyscy odmówili koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Ora.
– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru. Jeżeli dzisiaj wypowiecie kolejne słowo na drodze wiary, to za nim powinny pójść kolejne. I pomimo tego, czy będzie Wam na duszy radośnie, czy smutno, nadal będziecie chcieli stawać się jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa – życzył w homilii ks. Krzysztof przyszłym lektorom i ceremoniarzom.
Na koniec odbyła się próba generalna przed majową Mszą świętą, podczas której bp Marek Mendyk udzieli tym członkom Służby Liturgicznej błogosławieństwa powołującego ich do pełnienia funkcji lektora lub ceremoniarza.