Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odszedł brat furtian

W wielu 62 lat, w 43. roku życia zakonnego odszedł do Pana br. Witold Jan Wojdyła OFM.

[ TEMATY ]

franciszkanin

brat Witold Wojdyła

Karol Porwich/Niedziela

Franciszkanin przez blisko 18 lat pełnił posługę furtiana w parafii św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich. Mszę św. żałobną w jego intencji  celebrował tutaj proboszcz parafii i gwardian klasztoru o. Zygmunt Moćko OFM w koncelebrze z o. Aurelianem Guzikiem OFM, o. Gedeonem Kulińskim OFM, o. Dobrosławem Meżykiem OFM i o. Innocentym Kiełbasiewiczem OFM, który wygłosił kazanie. Nawiązał m.in. do ofiarnej posługi współbrata w góreckim kościele.

Msza św. pogrzebowa była sprawowana w bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Po niej rodzina, znajomi i ojcowie oraz bracia zakonni odprowadzili zmarłego na cmentarz.

Archiwum oo. franciszkanów

Br. Witold Jan Wojdyła OFM.

Br. Witold Jan Wojdyła OFM.

Jan Wojdyła urodził się 10 grudnia 1959 r. w Gogolinie. We wrześniu 1978 r. został przyjęty do nowicjatu w Opolu. Pierwszą profesję złożył 25 sierpnia 1979 r. w Osiecznej, a uroczystą – 8 lutego 1987 r. w Jarocinie. Przez 7 lat był zakrystianem w klasztorach w Poznaniu i w Bytomiu. Następnie posługiwał w klasztorze w Opolu, a od 1993 r. przez 2 lata – w Górkach Wielkich jako zakrystian i furtian. Od 1995 r. służył w Rybniku, a od 2002 r. w Cieszynie. Od 2004 znów trafił do Górek Wielkich. W ostatnim czasie chorował. Po operacji przebywał w klasztorze w Panewnikach.

2022-04-22 21:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję