Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Katecheza szkół specjalnych

Jak radzić sobie z niepełnosprawnością w sytuacjach trudnych, a także jak wspierać rodziców w wychowaniu religijnym dzieci ze szkół specjalnych – debatowali 12 kwietnia w Wałbrzychu katecheci i duchowi.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Piotr Sipiorski

szkoła specjalna

ks. Mirosław Benedyk

Katecheci przybyli z terenu całej diecezji, m.in. z Piławy Górnej, Świdnicy, Strzegomia, Dzierżoniowa, czy Ludwikowic Kłodzkich

Katecheci przybyli z terenu całej diecezji, m.in. z Piławy Górnej, Świdnicy, Strzegomia, Dzierżoniowa, czy Ludwikowic Kłodzkich

Na spotkanie zaproszono także bp Marka Mendyka, który dziękował przybyłym za zaangażowanie w pracę i wsparcie rodziców oraz uczniów ze szkół specjalnych. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Katecheci zgromadzeni w salach domu parafialnego przy par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, wysłuchali wykładu ks. dr. Piotra Sipiorskiego, odpowiedzialnego w diecezji świdnickiej za katechezę uczniów szkół specjalnych. Prelekcja dotyczyła stylów oraz wykorzystywanych strategii radzenia sobie rodziców dzieci z niepełnosprawnością w sytuacjach trudnych, a także podejmowanych przez nich działań wspierających rozwój dzieci.

- Takie spotkania są potrzebne i jednocześnie bardzo owocne – mówi ks. dr Sipiorski. W drugiej, dyskusyjnej części spotkania, połączonej z poczęstunkiem, uczestnicy opowiedzieli o swojej pracy i wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć, przedstawiając swoje oczekiwania i propozycje dot. m.in. kolejnych spotkań, kursów, warsztatów czy chociażby rekolekcji. Został zasygnalizowany również problem pracy z osobami niesłyszącymi, a to tylko niektóre z kwestii poruszanych w czasie dyskusji.

Zorganizowanie i przeprowadzenie spotkania było możliwe dzięki życzliwości gospodarza miejsca ks. prał. Jana Gargasewicza.

2022-04-16 09:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanickie Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

100‑lecie objawień fatimskich

Z archiwum parafii pw. Chrystusa Króla w Polanicy

Klasztor "Christus Rex" w Polanicy - Sokołówce

Klasztor

Mieszkańcy Polanicy, przedstawiciele kilkudziesięciu wspólnot parafialnych z Metropolii Wrocławskiej, Diecezji Kaliskiej , władz państwowych, samorządowych przybyli w sobotę 6 maja br. do polanickiej parafii p.w. Chrystusa Króla prowadzonej przez Ojców Sercanów Białych na uroczystość erygowania przy tym klasztorze Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Przewodniczył jej inicjator powołania tego sanktuarium , ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przybyli z kraju i z zagranicy członkowie Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa I Maryi ( Ojcowie Sercanie Biali) na czele z Jego generałem o. Javierem Alvarezem Ossorio, kapłani z dekanatu Polanica Zdrój z dziekanem ks. prał. Antonim Kopaczem. Władze państwowe reprezentował wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, a samorządowe m.in. wiceburmistrz Polanicy Dariusz Kupiec. Przybyli również ściśle współpracujący z naszą diecezją : przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego Katolickiego Stowarzyszenia :” Civitas Christiana” Henryk Koch, prezes Fundacji „ Polskie Gniazdo” Jerzy Ziomek. Witając wszystkich uczestników uroczystości przełożony polanickiego klasztoru o. Radosław Zięzo podkreślił, że gromadzi nas tutaj dzisiaj miłość do Kościoła, do Matki Bożej. Gromadzi nas także miłość do Kotliny Kłodzkiej, która w swojej historii jest określana jako Kraina Pana Boga. - Chcemy, aby tu na Polach Polanickich w Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej zrodziła się szkoła serce, której pierwszym nauczycielem jest Niepokalane Serce Maryi- stwierdził o. Zięzio.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję