Reklama

Niedziela Świdnicka

Z Chrystusem przez ulice miast

W ostatnim tygodniu Wielkiego Postu ulicami wielu miast diecezji przeszli uczestnicy nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Hubert Gościmski

Świdniccy klerycy podczas nabożeństwa pasyjnego w stolicy diecezji.

Świdniccy klerycy podczas nabożeństwa pasyjnego w stolicy diecezji.

W stolicy diecezji Droga Krzyżowa rozpoczęła się na placu przy parafii św. Andrzeja Boboli. Wiernych przybyłych z różnych świdnickich parafii przywitał bp Marek Mendyk.

– Panie Jezu, w ten piątkowy wieczór wychodzimy na ulice naszego miasta i choć razem tutaj zgromadzeni, pragniemy iść za Tobą Twoją krzyżową drogą indywidualnie, wnikając rzetelnie w swoje serce. Naszą postawą chcemy dać świadectwo wiary, ale też i solidarności z tymi, którzy ze względu na wojnę cierpią niedostatek. Panie Jezu, chcemy się od Ciebie uczyć miłości, jaką okazałeś każdemu z nas, przemierzając ten niezwykły szlak. Chcemy, aby to doświadczenie przemieniło nasze wnętrze, aby poruszyło nasze serca do jeszcze piękniejszej i gorętszej miłości bliźnich. Solidaryzujemy się też z walczącymi na Ukrainie, a także uchodźcami przybyłymi do Polski. Chcemy również ich darzyć tym szczególnym darem przyjaźni, wynikającej z tego, że Ty jesteś w każdym z nas – wprowadzał, przedstawiając intencje towarzyszące tej Drodze Krzyżowej.

Jak Szymon z Cyreny

Chwilę później uformowała się procesja, na czele której niesiono drewniany krzyż; jako pierwsi podjęli się tego zadania kapłani z okolicznych parafii. Na następnych stacjach krzyż przejmowały kolejne grupy, wśród których byli klerycy, siostry zakonne, katecheci, Wojownicy Maryi, członkowie Bractwa św. Józefa czy przedstawiciele świdnickich wspólnot parafialnych. Przygotowane na tę okazję rozważania odczytywali ks. Mirosław Benedyk oraz Tymoteusz Jaśków.

Hubert Gościmski

Rozważania podczas świdnickiej Drogi Krzyżowej odczytywali ks. Mirosław Benedyk i Tymoteusz Jaśków.

Rozważania podczas świdnickiej Drogi Krzyżowej odczytywali ks. Mirosław Benedyk i Tymoteusz Jaśków.

Każdy, kto pragnął poczuć się jak Szymon z Cyreny, mógł pomóc w niesieniu krzyża podczas końcowego odcinka. Droga Krzyżowa zakończyła się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie bp Marek podziękował za obecność i wraz z bp Ignacym Decem, który również uczestniczył w ulicznym nabożeństwie, udzielił zebranym błogosławieństwa.

Reklama

Powraca tradycja

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, mieszkańcy Głuszycy z powrotem wyszli na ulice miasta, by kontynuować ponaddziesięcioletnią tradycję inscenizowanej Drogi Krzyżowej. Parafianie bardzo chętnie angażują się w przygotowanie tego wydarzenia, a tegoroczne rozważanie przygotował ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz.

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc wspólnie wyruszyli z parafii Trójcy Przenajświętszej w Boguszowie i wsłuchani w refleksję nad historią męki i śmieci Chrystusa przygotowaną przez ks. Daniela Kołodziejczyka, dotarli na szczyt Chełmca. Z Wir po raz kolejny wyszła multimedialna Droga Krzyżowa, którą na Ślężę poprowadził tradycyjnie ks. Adam Woźniak i ks. Jakub Bartczak.

W wielu innych miejscowościach odbyły się miejskie Drogi Krzyżowe, które miały charakter procesji pokutnych z krzyżem. Tak było m.in. w Bielawie, Dzierżoniowie, Kłodzku, Łagiewnikach, Nowej Rudzie – Słupcu, Świebodzicach i Walimiu.

2022-04-13 21:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

Dziś ulicami warszawskiego Żoliborza przejdzie Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Organizowane po raz 16. nabożeństwo, któremu w tym roku będzie przyświecać hasło "Oblicze Miłosierdzia", rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Inicjatywę współorganizuje NSZZ "Solidarność".

Uczestnicy Drogi Krzyżowej, będą słuchać rozważań opartych na uczynkach miłosierdzia. - Poprzez odkrywanie, jak wygląda prawdziwe oblicze miłosierdzia chcemy włączyć się w obchody ustanowionego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego - powiedział KAI ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję