Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu

Trzeba nam prosić Boga o nowość życia w Chrystusie – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 16 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

– W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu prosiliśmy Wszechmogącego Boga, abyśmy przez ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa. A dzisiaj gromadząc się na Wigilię Paschalną, uznajemy z wiarą, że musiał być Wieczernik, chleb i wino, zdrada, jakby na przekór przykazaniu miłości, musiał być Ogrójec z samotnością i bólem, musiał być krzyż i grób, aby tym potężniej zabrzmiały słowa: „zmartwychwstał, nie ma Go tutaj” – mówił w homilii arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Wielki Piątek zatrzymał nasz wzrok na Ukrzyżowanym, a dzisiaj przeżycia Wielkiej Soboty powróciły doświadczeniem naszego wieku, że Bóg wydaje się być nieobecny, milczący, a grób Chrystusa także się nie przebudzi i nie przemówi”. – Dlatego nie trzeba już negować Chrystusa w historii świata, wystarczy Go po ludzku zignorować, ewentualnie zaatakować tych, którzy mają jeszcze odwagę w Niego wierzyć – zauważył abp Depo.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup wskazał, że ci, którzy atakują wierzących w Chrystusa, „traktują wiarę jako postawę niegodną człowieka rozumnego”. – A my zebraliśmy się w tę świętą noc, aby święcić inną nadzieję, inny pokój, którego świat dać nie może. Zmartwychwstanie Chrystusa nie ma nic z widoku ponownego ożycia zwłok. To nie jest powrót do poprzedniego stylu życia ludzkiego, jak w przypadku Łazarza, młodzieńca z Nain czy córki Jaira. Jezus żyje odtąd życiem Boga, poza cierpieniem i śmiercią. Jest wybranym jako Sędzia żywych i umarłych – mówił arcybiskup.

– Bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu. Winniśmy być przekonani, że naszą wiarą nie poniżamy nikogo. Nie czynimy siebie kłamcami jak owi przekupni strażnicy grobu – kontynuował.

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „kto chce unicestwić prawdę o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, dopuszcza się nie tylko grzechu niewiary, ale kompromituje się właśnie swoją prymitywną wiedzą stąd dotąd, staje się niegodnym przez odrzucenie rozumu i serca”.

Reklama

– Do kogo odnieść normy ludzkiego życia, sens istnienia człowieka? Do kogo tak sobie można powiedzieć, że Boga nie ma? – pytał arcybiskup i zaznaczył: – Przekreślenie Boga najlepiej widać w dramacie wojny na Ukrainie, na innych miejscach, włącznie z Ziemią Świętą.

Karol Porwich/Niedziela

– Na tej drodze można by się pozbyć Jezusa ze wszystkim, czego nauczał i Kim jest dla ludzkości. Co daje człowiekowi uprawnienie do takiego pozbycia się Chrystusa? Może nawet jest w człowieku jakaś demoniczna siła ku skazywaniu na niebyt wszystkiego, co łączy sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi – dodał.

Hierarcha przypomniał wiernym, że „trzeba prosić Boga o nowość życia w Chrystusie”. – Ostrzegał nas bowiem św. Paweł: „Przyjdzie bowiem taki czas, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom” – powiedział abp Depo i zaapelował: „Świętujmy więc Wielką Noc”.

Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.

2022-04-16 23:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie szkoły sióstr zmartwychwstanek w Częstochowie przyjęli szkaplerz

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

szkaplerz

Archiwum Sióstr Zmartwychwstanek

62 osoby, uczniowie szkoły sióstr zmartwychwstanek w Częstochowie, wraz z rodzicami, 18 listopada przyjęli szkaplerz karmelitański. Uroczystości odbyły się podczas Mszy św. w kaplicy Domu Sióstr Zmartwychwstanek, której przewodniczył ks. Mariusz Frukacz zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. W homilii ks. Frukacz przypomniał przywileje związane z noszeniem szkaplerza, a mianowicie to, że szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego i szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia oraz przywilej sobotni wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję