Reklama

Niedziela Łódzka

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. W łódzkiej katedrze wieczornej liturgii upamiętniającej ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łodzka

ks. Paweł Kłys

Podczas homilii metropolita łódzki odwołał się do liturgii słowa o ustanowieniu Eucharystii. Powiedział o najwcześniejszym i najpóźniejszym tekście opisującym to wydarzenie. - Można by powiedzieć tak, że u świętego Pawła i w Ewangeliach synoptycznych mamy zapisane, co Jezus powiedział, ustanawiając Eucharystię, a u świętego Jana mamy napisane w jakim Duchu to czynił, z jaką wewnętrzną postawą - powiedział abp Ryś.

Duszpasterz podkreślił, że oba opisy ustanowienia Eucharystii są potrzebne, aby w pełni zrozumieć, kim jest Bóg objawiający się w każdej Eucharystii. Ponadto zwrócił uwagę na to, że Eucharystia nie jest tylko osobistym wydarzeniem. W każdą jednak wpisana jest misja, posłanie. - Nie wystarczy po prostu dobrze i pobożnie przeżyć Mszę Świętą. To jest za mało. Z Eucharystii zawsze wynika posłanie - powiedział metropolita łódzki.

Odwołując się do Ewangelii św. Jana, abp Ryś podkreślił, że Pan Bóg przez Jezusa uklęknął nam do nóg nie tylko podczas Ostatniej Wieczerzy. Bóg robi to nieustannie, aby człowieka wywyższyć. - Nigdy w spotkaniu z Bogiem, nigdy nie przeżywamy upokorzenia. On nas zawsze podnosi, On nas zawsze stawia wyżej od siebie - tłumaczył. Jednocześnie abp Grzegorz Ryś powiedział, że pozwalając sobie obyć nogi, nie możemy zapomnieć o obmyciu nóg bliźnim. - Każda Eucharystia kończy się posłaniem. Idźcie, idźcie, przekażcie to, co otrzymaliście. Nie zatrzymuj tego dla siebie! - wezwał wiernych metropolita łódzki.

Reklama

Arcybiskup zachęcał zebranych do modlitwy, by Pan napełnił Duchem oraz posłał do wypełnienia misji.

Po homilii abp Grzegorz Ryś, na wzór Chrystusa, dokonał obmycia nóg wszystkim chętnym, którzy poprzez to reprezentowali całą wspólnotę Kościoła Łódzkiego.

Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, gdzie pozostaje do wielkopiątkowej liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W tym dniu zapraszamy na liturgię na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00.

2022-04-15 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Manifestacja czy świadectwo?

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Wielu drażnią, irytują, odpychają. Noszenie ich nierzadko wymaga odwagi. Koszulki z chrześcijańskim przekazem, różańce na rękę czy ewangelizacyjne opaski. Czy przez to, że je nosimy, stajemy się żywym świadectwem wiary?

Półki księgarń katolickich i zakładki sklepów internetowych są pełne różnorodnych produktów związanych z Kościołem. Co wierni kupują najchętniej? Przez jakie elementy starają się świadczyć o Jezusie? Marcin Kucharczyk z Dystrybucji Katolickiej mówi: – Wśród naszych klientów niezwykle popularne są opaski silikonowe z cytatami z Biblii oraz dziesiątki różańca w formie bransoletek. Latem sprzedajemy również wiele koszulek z motywami chrześcijańskimi. Najczęściej kupowane są te z motywem związanym ze św. Michałem Archaniołem i hasłem: „Któż jak Bóg!” oraz te z Lwem Judy 3D.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję