Po raz drugi w dniach 19-21 maja br. w Częstochowie w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się „Duchowa Rewolucja”, na którą składały się: parafiada (sportowe zmagania młodzieży z archidiecezji częstochowskiej), II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej oraz dobroczynny festyn parafialny.
W tym roku Duchową Rewolucję zainaugurowano Mszą o miłosierdziu krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka w wykonaniu zespołu „T3” i orkiestry Liceum Muzycznego w Częstochowie. Zespół wystąpił pod dyrekcją Kompozytora. Było to ogromne doświadczenie wiary, wspólnoty modlitwy i świadomości talentu, jaki człowiek otrzymuje od Boga. Przepiękna, porywająca harmonia dźwięków i piękna płynącego ze słów Ewangelii sprawiła, że na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. To nie przesada - tak było naprawdę. Msza o miłosierdziu to prawdziwa duchowa uczta, którą wierni nagrodzili owacją na stojąco.
Słowo Boże w czasie Eucharystii wygłosił duszpasterz częstochowskiej młodzieży akademickiej - ks. Andrzej Przybylski, który przypomniał, że nie urodą, bogactwem i sławą zdobywa się zbawienie, ale życiem pełnym miłości miłosiernej.
Głównym wydarzeniem drugiego dnia „Duchowej Rewolucji” było przesłuchanie uczestników konkursu piosenki religijnej. Po Mszy św. przed jury zaprezentowali się jedynie wykonawcy zakwalifikowani do przeglądu już po przesłuchaniu nadesłanych nagrań demo.
W tym roku w konkursowe szranki stanęło pięciu wykonawców - zespoły: „3 Minuty” z Warszawy oraz „Inny Projekt” i „Deo Optimo Maximo” - z Częstochowy, a także soliści Adam Rymarz z Katowic i Piotr Kędziora ze Starachowic. Jurorzy II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, w składzie: Renata Zaraś - muzyk, dziennikarz Tygodnika Katolickiego Niedziela, Paweł Bębenek - muzyk oraz Dariusz Bafeltowski - muzyk, wytypowało do nagrody prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony - Adama Rymarza (I miejsce); nagrodę metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka otrzymał zespół „Deo Optimo Maximo” z parafii pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Częstochowie (II miejsce); nagrodę organizatora - proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana w Częstochowie - ks. Gabriela Maciejewskiego przyznano Justynie Błaszczak, solistce zespołu „Inny Projekt” (wyróżnienie).
Zwycięzca konkursu Adam Rymarz pochodzi z Krosna, a studiuje na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Śpiewa w „TGD”, „Deus Meus”, „Saruel”, „Odpowiem”. Wziął udział w nagraniu hymnu na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Benedyktem XVI i miał zaszczyt śpiewać dla Papieża na krakowskich Błoniach.
Tego dnia wystąpił także zespół „Antidotum” z parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy - zwycięzca zeszłorocznego przeglądu. Rozegrano również mecz: lektorzy - parafianie, który zakończył się wynikiem 2:4. Wieczorem zagrał hip-hopowy zespół „Full Power Spirit”. Zespół tworzą trzej 22-latkowie (każdy, jak piszą o sobie, z własnym bagażem doświadczeń), którzy na problemy szarej codzienności znaleźli rozwiązanie, jakim jest Jezus Chrystus. Ich zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny. W czasie koncertu opowiadali o swoich doświadczeniach życia z Bogiem. Przypominali, jak kruche i krótkie może być życie i że zostaną po nas tylko nasze dobre czyny; mówili o tym, że niedziela jest dniem odpoczynku i uwielbienia Boga, a zazdrość i chciwość prowadzą donikąd. Ich teksty są protestem przeciw nienawiści, przemocy i głupocie. Śpiewają, że tylko miłość jest lekarstwem na zło tego świata, i proszą: „Zostań Bożym wojownikiem, walcz miłością, duchową amunicją”. Zdumiewa dojrzałość świadectwa tych młodych ludzi, szczery i prosty przekaz, sposób, w jaki potrafią nawiązać kontakt z publicznością. W swoich utworach mówią o celu i sensie ludzkiego życia i o zagrożeniach czyhających na młodych ludzi - nic więc dziwnego, że w koncercie uczestniczyła duża grupa młodzieży. Ten koncert to prawdziwe rekolekcje dla tych, którzy potrafią słuchać. Na płycie FPS usłyszeć można m.in. kompozycje Marcina Pospieszalskiego, z którym zespół współpracuje, a także głosy m.in. Mietka Szcześniaka, Violi Brzezińskiej czy Lidki Pospieszalskiej.
Niedzielę świętowano po Bożemu - co prawda, można było zrobić zakupy, ale stanowiły je losy przygotowane na loterię fantową. Chętnych - jak zwykle - nie brakowało, ale nie ze względu na nagrody, którymi były: rower, dvd i wycieczka do Włoch, ale z powodu zbożnego celu: za zebrane z loterii pieniądze dzieci z biedniejszych rodzin pojadą na kolonie organizowane w czasie wakacji.
W trzecim dniu na „Duchową Rewolucję” przybyli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, którzy uroczyście wręczyli zwycięzcom nagrody i pogratulowali wyróżnionym zespołom muzycznym. „Parafia św. Maksymiliana rozśpiewała całą Polskę” - zauważył Prezydent i życzył, aby to dzieło mogło dalej pięknie się rozwijać. Ksiądz Arcybiskup zaintonował na koniec pieśń Abba, Ojcze, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Wierni chwycili się za ręce i unosząc je do góry, odśpiewali pieśń jedności, wspominając Papieża Jana Pawła II. Ostatnim punktem programu był koncert „MateO”.
Festiwal prowadzili: Patrycja Michońska z Katolickiego Radia Józef, prezenterka telewizyjnego młodzieżowego programu Raj, emitowanego w TVP 1, oraz Tomasz Kozłowski.
Patronat medialny nad Festiwalem sprawował m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.
Pomóż w rozwoju naszego portalu