Reklama

Wiadomości

Dali świadectwo prawdzie o zbrodni katyńskiej

W sali koncertowej Radia Katowice rozstrzygnięto dziś kolejną edycję Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest od 13 lat Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Do ważnego zadania przywracania prawdy o Zbrodni Katyńskiej zameldowało się blisko 3 tys. uczniów. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół z województwa śląskiego. Oprócz atrakcyjnych nagród multimedialnych i książkowych, laureaci w obu kategoriach wraz z opiekunami otrzymali zostali zaproszeni na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Uroczystej Gali towarzyszył recital Marcina Stycznia.

[ TEMATY ]

konkurs

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowany jest przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską już od 13 lat. To szczególna inicjatywa, która stanowi także szansę na debiut literacki dla młodych ludzi, bowiem prace laureatów i finalistów publikowane są w okolicznościowym tomiku, którego promocja połączona jest z organizowanymi co roku przez Jadwigę Wiśniewską Zaduszkami Katyńskimi.

Konkurs wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, o czym świadczy imponująca liczba blisko 3 tys. uczestników, którzy na przestrzeni 13 lat zameldowali się do tej sztafety pokoleń dającej świadectwo prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół województwa śląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczna Gala odbywała się w szczególnych okolicznościach, co podkreśliła w swoim wystąpieniu organizatorka Konkursu.

[zdjecie id="126008"][/zdjecie]

- Spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Już drugi miesiąc na Ukrainie trwa wojna wywołana przez reżim Putina. Każdego dnia media donoszą o ofiarach. Giną nie tylko żołnierze, ale także mieszkańcy ukraińskich miast, kobiety i dzieci. Bombardowane są całe miasta, szpitale, sierocińce, szkoły i przedszkola. Obrazy zbrodni wojennych dokonywanych przez wojska rosyjskie szokują. Skrępowane ciała i egzekucje wykonane strzałem w tył głowy nasuwają analogie do tego, co już było, co wydarzyło się w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, 82 lata temu. Nikt nie spodziewał się, że w 2022 r., w XXI w. na naszych oczach wypełni się znana, ale i gorzka maksyma, że „historia lubi się powtarzać” – mówiła Wiśniewska.

Do wojny na Ukrainie nawiązywało także wielu uczniów w swoich pracach.

Podziel się cytatem

Reklama

- Wojna na Ukrainie znalazła mocne odzwierciedlenie w pracach tegorocznej edycji. Pisząc o niej, uczniowie wykazują się ogromną wrażliwością, ale i dojrzałością. Nawiązują do wojny i porównują dwie perspektywy – września 1939 r. i wkroczenia wojsk ZSRR do Polski i późniejszej decyzji o wymordowaniu polskiej elity w Katyniu oraz wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę i imperialnych zakusach reżimu Putina – podkreślała Jadwiga Wiśniewska.

Reklama

Uczniowie opisali losy pomordowanych w Katyńskim Lesie i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Odnaleźli ślady Zbrodni Katyńskiej wśród swoich rodzin i w najbliższej okolicy. Prace przyjmują różne formy. Są listy, dzienniki, pamiętniki, analizy historyczne z imponującą bazą bibliograficzną. W tegorocznej edycji wiele prac to utwory liryczne: wiersze, poematy, ballady, pieśni, w których uczniowie wykazują się niezwykłą wrażliwością i umiejętnością literackiego wyrażania uczuć i swoich myśli. Uczniowie wskazują również, że Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły już na zawsze wspólne epitafia.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali:

I miejsce - Maciej Agopsowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie,

II miejsce – Patrycja Słocińska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie,

III miejsce – Mikołaj Pokładnik, Szkoła Podstawowa im. Ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi.

Finalistami w tej kategorii szkół podstawowych zostali:

Maksymilian Osiński, Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Częstochowie,

Artur Piekacz, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie,

Szymon Smok, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Ogrodzieńcu,

Anna Wojcieszek, Szkoła Podstawowa nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu,

Aleksandra Stępniak, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie,

Reklama

Zuzanna Szydłowska, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej,

Antoni Halkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie.

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:

I miejsce - Weronika Widzyk, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu,

II miejsce – Karolina Wąsowicz, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie,

III miejsce – Łukasz Piłat, IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Finalistami w tej kategorii szkół ponadpodstawowych zostali:

Elżbieta Hylak, VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej,

Igor Równiak, Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie,

Zuzanna Iwanek, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta w Żorach,

Marta Gaudy, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie,

Anna Majcher, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej,

Marcin Rogula, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach,

Piotr Nieznalski, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nagroda specjalna trafiła do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach, którego uczniowie najliczniej wzięli udział w tegorocznej edycji Konkursu.

Laureaci w obu kategoriach i ich opiekunowie na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego. Wśród nagród, jakie otrzymali laureaci i finaliści były tablety, czytniki e-booków oraz nagrody książkowe. Nauczyciele, opiekunowie prac otrzymali także pamiątkowe pióra.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że niezależnie od werdyktu Komisji, każdy z uczestników Konkursu jest zwycięzcą.

Reklama


Podziel się cytatem

- Niezależnie od werdyktu Komisji Konkursowej, każdy z Was jest zwycięzcą. Nigdy nie dajcie wmówić sobie, że zło jest dobrem, opowiadajcie się po stronie wartości, stawajcie po stronie prawdy, która zawsze zwycięża i na jej fundamencie budujcie dorosłe życie. Prawda o Zbrodni Katyńskiej wciąż jest atakowana i podważana, dlatego potrzeba strażników pamięci i orędowników prawdy o ludobójstwie w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu. Biorąc udział w Konkursie, dołączyliście do tej sztafety pokoleń. Nieście ten płomień prawdy i dawajcie o niej świadectwo – mówiła do laureatów i finalistów Europoseł Wiśniewska.

[zdjecie id="126006"][/zdjecie]
2022-04-08 14:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łowco słów, zapomniany i smutny

Niedziela częstochowska 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

poezja

konkurs

Julia A. Lewandowska

Laureaci konkursu plastycznego wraz z dyrektorem MOK w Kłobucku Olgą Skwarą i burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim

Laureaci konkursu plastycznego wraz z dyrektorem MOK w Kłobucku Olgą Skwarą i burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim

Pod takim tytułem w poniedziałek 6 lutego 2017 r. Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku zorganizował I Galę Poetycką z okazji 115. rocznicy urodzin Władysława Sebyły, poety, krytyka literackiego, malarza, muzyka, kłobucczanina

Od wczesnych lat przejawiał talenty artystyczne: rysował, malował, grał na skrzypcach, które za dobre wyniki w nauce kupił mu ojciec, ale najważniejsze w życiu było dla niego pisanie. Jeszcze przed maturą wziął udział w trzecim powstaniu śląskim. Potem po studiach na Wydziale Filologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył przeszkolenie w Szkole Podchorążych w Warszawie. Utalentowany poeta należał do grupy literackiej „Kwadryga”, pracował w Polskim Radiu, a swoimi wierszami nawiązywał do romantycznych tradycji Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Polska Akademia Literatury odznaczyła go „Złotym Wawrzynem” za wybitną twórczość literacką. We wrześniu 1939 r. podporucznika rezerwy Władysława Sebyłę powołano do wojska. Na wschodzie Polski został wzięty do sowieckiej niewoli i posadzony w Starobielsku. Wiosną 1940 r. zamordowano go strzałem w tył głowy w więzieniu NKWD w Piatichatkach pod Charkowem. W czasach PRL-u utwory poety dopuszczane były przez cenzurę sporadycznie. O jego tragicznej śmierci świat dowiedział się oficjalne w 1991 r. Tego samego roku Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka – w 50. rocznicę zamordowania poety – wystąpiło do władz miejskich o nadanie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Kłobucku imienia Władysława Sebyły.

CZYTAJ DALEJ

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Niedziela, 5 maja. VI niedziela wielkanocna

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję