Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II „Miłujcie Słowo Boże!”
Reklama
Wychodząc naprzeciw postulatom Soboru Watykańskiego II, który w Konstytucji o Objawieniu Bożym wzywał do systematycznej osobistej i wspólnotowej lektury Pisma Świętego, a także do jego studiowania, medytowania nad nim i odkrywania w nim obecności zmartwychwstałego Pana, bibliści polscy od dawna podejmowali inicjatywę powołania ogólnopolskiego Dzieła Biblijnego. W maju w 2003 r. Podkomisja Biblijna w Komisji Nauki Wiary KEP zleciła zorganizowanie Dzieła Biblijnego w Polsce ks. prof. dr. hab. Henrykowi Witczykowi. 21 września 2005 r. w Łowiczu odbyło się zebranie założycielskie Dzieła i przyjęto projekt statutu. Dokonano na nim także wyboru zarządu i przewodniczącego. Zarówno statut, jak i wyniki wyborów zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski 23 września 2005 r. Siedziba zarządu i sekretariatu DB mieści się w Lublinie (ul. Czwartaków 10 m. 4, 20-045 Lublin, tel. /0-81/ 445-38-27;
Przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.
Pogrzeb dzieci nienarodzonych
Reklama
- Osoby, które straciły dziecko na skutek poronienia, a chcą je pochować, często napotykają na mur niemożliwości. Nie mogą odzyskać ciała dziecka, szczególnie jeśli żyło ono w łonie matki bardzo krótko. Te dzieci spuszczane są do ścieków, ewentualnie spalane jako odpady medyczne. Doszliśmy do takiego momentu, kiedy należy koniecznie uregulować te sprawy poprzez ustawy prawne, tak aby każdy człowiek, który został poczęty, ale ciąża nie zakończyła się pomyślnie, miał prawo być pochowany niezależnie od jego wieku i wagi. To trzeba zapisać w ustawie - tak mówiła podczas łódzkiego pogrzebu dzieci nienarodzonych doradca premiera ds. rodziny Hanna Wujowska.
Na Starym Cmentarzu w Łodzi spotkało się 30 marca kilkadziesiąt osób, by pożegnać 9 dzieci. Prowadzący modlitwę bp Adam Lepa tak komentował to wydarzenie: - Jest wielka luka w prawie i luka w świadomości. Zapewne bardzo wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że są tacy Polacy, którym odmawia się prawa do pogrzebu. Są poczęci, nie są jednak urodzeni. Nie spełniają pewnych warunków, a przez to ich rodzice nie mogą otrzymać aktu zgonu.
Wzruszającą uroczystość, podczas której zebrani wrzucali do grobu białe róże, zakończył wiceprezydent Łodzi Mirosław Orzechowski. - Chciałem być w gronie tych osób, które zwróciły uwagę na jedną z najbardziej zaniedbanych sfer naszego życia, naszej moralności. Dowiedziałem się, w jak niedopuszczalny sposób traktowane jest ciało ludzkie w kraju ludzi wierzących, w kraju należącym do cywilizacji europejskiej. Urządzane są pogrzeby zwierząt, a odmawia się ich ludziom. Chciałbym, żeby ten dzisiejszy pochówek był istotnym krokiem na drodze doprowadzenia tej sytuacji do normalności - podkreślił Orzechowski.
Pogrzeb nienarodzonych dzieci w Łodzi przygotowała Fundacja Nazaret.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wydawcy katoliccy zapraszają
Prawie 90 wydawnictw zaprezentuje się podczas XII Targów Wydawców Katolickich, które od 21 do 23 kwietnia odbędą się w Warszawie.
Z czytelnikami spotkają się m.in.: bp Zygmunt Zimowski, ks. Marek Dziewiecki, ks. prof. Waldemar Chrostowski, o. Leon Knabit OSB, prof. Anna Świderkówna, ks. Jerzy Szymik. Zaplanowano też dyskusje i debaty panelowe poświęcone nowościom wydawniczym oraz aktualnym problemom życia Kościoła. Podczas imprezy wręczona zostanie Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2006.
Targi rozpoczną się 21 kwietnia o godz. 10.00 przy ul. Bonifacego 10 na warszawskich Stegnach.
Zaproszenie na sesję naukową
Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na sesję naukową pt. Współczesne zagrożenia kultury (neopogaństwo - okultyzm - satanizm).
Sesja odbędzie się 22 kwietnia 2006 r. w Bielskim Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27. Początek - godz. 9.00.
Wykłady wygłoszą:
Ks. dr Aleksander Posacki SJ - Drogi otwierania się na ducha zła
Ks. dr Marian Piątkowski - Rzeczywistość ducha złego
Dr Stanisław Krajski - Współczesne postacie satanizmu
Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński - Przejawy kultu zła w kulturze
Tydzień w Polsce
W katedrze Wawelskiej uroczyście zakończył swe prace trybunał rogatoryjny, który zbierał w Polsce zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Wcześniej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odbył ingres kardynalski do katedry.
Alberto Gasbarri - główny organizator papieskich pielgrzymek omawiał w Warszawie z przedstawicielami Episkopatu i rządu szczegółowy program wizyty Benedykta XVI w Polsce.
W związku z krytyką dotyczącą sfałszowania wyborów prezydenckich na Białorusi oraz udzielaniem poparcia białoruskiej opozycji, Mińsk zarzucił polskim władzom łamanie traktatów międzynarodowych. Prezydent Aleksander Łukaszenko odwołał na konsultację ambasadora Białorusi w Polsce.
Przed Ambasadą Białorusi w Warszawie protest głodowy przeprowadził Jerzy Maszkiewicz, ojciec aresztowanego na Białorusi byłego ambasadora Polski - Mariusza Maszkiewicza. O uwolnienie polskiego dyplomaty apelował premier Kazimierz Marcinkiewicz. Równocześnie w tym samym miejscu protest zorganizowała białoruska opozycja, która rozstawiła przed ambasadą kilka namiotów. Maszkiewicz został zatrzymany 24 marca nad ranem podczas likwidacji miasteczka namiotowego białoruskiej opozycji na Placu Październikowym w Mińsku wraz z kilkuset uczestnikami protestu, którzy domagali się powtórzenia wyborów prezydenckich na Białorusi. Ze względu na zły stan zdrowia został przewieziony do szpitala w piątym dniu od aresztowania. 7 kwietnia został powiadomiony, że jest wolny i może wracać do Polski.
W szpitalu MSWiA w Białymstoku zmarł 64-letni wicekonsul z Grodna na Białorusi Ryszard Badoń-Lehr. Dyplomata trafił tam w stanie bardzo ciężkim, z krwiakiem śródczaszkowym; przewieziono go z grodzieńskiego szpitala. Mimo szybko przeprowadzonej operacji, nie odzyskał przytomności, jego stan się nie poprawił. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. MSZ zastrzegło jednak, że jak dotychczas nie ma żadnych informacji, by konsula pobito.
Polska wystąpiła do UNESCO o zmianę oficjalnej nazwy b. obozu koncentracyjnego Auschwitz na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau”. Chodzi o to, by światowe media przestały używać określenia „polskie obozy”. Tuż po tym niemiecki dziennik Berliner Zeitung opublikował obraźliwy komentarz krytykujący polską propozycję. Ambasada RP w Berlinie wyraziła oburzenie z tego powodu, a zastępca ambasadora Wojciech Więckowski napisał w liście do redaktora naczelnego gazety, że „takie komentarze nie służą stosunkom niemiecko-polskim”.
7 kwietnia w całej Polsce odbyły się protesty pracowników służby zdrowia, którzy domagali się 30-proc. podwyżek płac jeszcze w tym roku. Większość z nich wzięła urlopy na żądanie; placówki pracowały jak w dni świąteczne. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział dziennikarzom, że akceptuje żądania lekarzy dotyczące podwyżek płac, ponieważ uważa, że zarabiają oni zbyt mało. Zaapelował jednocześnie do pracowników służby zdrowia, by stawili się w pracy. Zdaniem ministra, podniesienie pensji lekarzom i pielęgniarkom o 30 proc. jest realne od przyszłego roku.