Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II „Miłujcie Słowo Boże!”

Reklama

Wychodząc naprzeciw postulatom Soboru Watykańskiego II, który w Konstytucji o Objawieniu Bożym wzywał do systematycznej osobistej i wspólnotowej lektury Pisma Świętego, a także do jego studiowania, medytowania nad nim i odkrywania w nim obecności zmartwychwstałego Pana, bibliści polscy od dawna podejmowali inicjatywę powołania ogólnopolskiego Dzieła Biblijnego. W maju w 2003 r. Podkomisja Biblijna w Komisji Nauki Wiary KEP zleciła zorganizowanie Dzieła Biblijnego w Polsce ks. prof. dr. hab. Henrykowi Witczykowi. 21 września 2005 r. w Łowiczu odbyło się zebranie założycielskie Dzieła i przyjęto projekt statutu. Dokonano na nim także wyboru zarządu i przewodniczącego. Zarówno statut, jak i wyniki wyborów zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski 23 września 2005 r. Siedziba zarządu i sekretariatu DB mieści się w Lublinie (ul. Czwartaków 10 m. 4, 20-045 Lublin, tel. /0-81/ 445-38-27; dzielbib@kul.lublin.pl). Do końca marca br. we wszystkich diecezjach powołano moderatorów, natomiast 8 kwietnia br. odbyło się w Warszawie ogólnopolskie zebranie założycieli i moderatorów DB. Zjazd ten pozwolił na dokonanie bilansu dotychczasowej działalności w zakresie apostolatu Słowa Bożego w Polsce, koordynację dalszych działań duszpasterskich i medialnych, określenie form współdziałania w zakresie szkolenia animatorów i kandydatów na członków DB.
Przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

Reklama

- Osoby, które straciły dziecko na skutek poronienia, a chcą je pochować, często napotykają na mur niemożliwości. Nie mogą odzyskać ciała dziecka, szczególnie jeśli żyło ono w łonie matki bardzo krótko. Te dzieci spuszczane są do ścieków, ewentualnie spalane jako odpady medyczne. Doszliśmy do takiego momentu, kiedy należy koniecznie uregulować te sprawy poprzez ustawy prawne, tak aby każdy człowiek, który został poczęty, ale ciąża nie zakończyła się pomyślnie, miał prawo być pochowany niezależnie od jego wieku i wagi. To trzeba zapisać w ustawie - tak mówiła podczas łódzkiego pogrzebu dzieci nienarodzonych doradca premiera ds. rodziny Hanna Wujowska.
Na Starym Cmentarzu w Łodzi spotkało się 30 marca kilkadziesiąt osób, by pożegnać 9 dzieci. Prowadzący modlitwę bp Adam Lepa tak komentował to wydarzenie: - Jest wielka luka w prawie i luka w świadomości. Zapewne bardzo wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że są tacy Polacy, którym odmawia się prawa do pogrzebu. Są poczęci, nie są jednak urodzeni. Nie spełniają pewnych warunków, a przez to ich rodzice nie mogą otrzymać aktu zgonu.
Wzruszającą uroczystość, podczas której zebrani wrzucali do grobu białe róże, zakończył wiceprezydent Łodzi Mirosław Orzechowski. - Chciałem być w gronie tych osób, które zwróciły uwagę na jedną z najbardziej zaniedbanych sfer naszego życia, naszej moralności. Dowiedziałem się, w jak niedopuszczalny sposób traktowane jest ciało ludzkie w kraju ludzi wierzących, w kraju należącym do cywilizacji europejskiej. Urządzane są pogrzeby zwierząt, a odmawia się ich ludziom. Chciałbym, żeby ten dzisiejszy pochówek był istotnym krokiem na drodze doprowadzenia tej sytuacji do normalności - podkreślił Orzechowski.
Pogrzeb nienarodzonych dzieci w Łodzi przygotowała Fundacja Nazaret.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydawcy katoliccy zapraszają

Prawie 90 wydawnictw zaprezentuje się podczas XII Targów Wydawców Katolickich, które od 21 do 23 kwietnia odbędą się w Warszawie.
Z czytelnikami spotkają się m.in.: bp Zygmunt Zimowski, ks. Marek Dziewiecki, ks. prof. Waldemar Chrostowski, o. Leon Knabit OSB, prof. Anna Świderkówna, ks. Jerzy Szymik. Zaplanowano też dyskusje i debaty panelowe poświęcone nowościom wydawniczym oraz aktualnym problemom życia Kościoła. Podczas imprezy wręczona zostanie Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2006.
Targi rozpoczną się 21 kwietnia o godz. 10.00 przy ul. Bonifacego 10 na warszawskich Stegnach.

Zaproszenie na sesję naukową

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na sesję naukową pt. Współczesne zagrożenia kultury (neopogaństwo - okultyzm - satanizm).
Sesja odbędzie się 22 kwietnia 2006 r. w Bielskim Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27. Początek - godz. 9.00.
Wykłady wygłoszą:
Ks. dr Aleksander Posacki SJ - Drogi otwierania się na ducha zła
Ks. dr Marian Piątkowski - Rzeczywistość ducha złego
Dr Stanisław Krajski - Współczesne postacie satanizmu
Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński - Przejawy kultu zła w kulturze

Tydzień w Polsce

W katedrze Wawelskiej uroczyście zakończył swe prace trybunał rogatoryjny, który zbierał w Polsce zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Wcześniej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odbył ingres kardynalski do katedry.

Alberto Gasbarri - główny organizator papieskich pielgrzymek omawiał w Warszawie z przedstawicielami Episkopatu i rządu szczegółowy program wizyty Benedykta XVI w Polsce.

W związku z krytyką dotyczącą sfałszowania wyborów prezydenckich na Białorusi oraz udzielaniem poparcia białoruskiej opozycji, Mińsk zarzucił polskim władzom łamanie traktatów międzynarodowych. Prezydent Aleksander Łukaszenko odwołał na konsultację ambasadora Białorusi w Polsce.

Przed Ambasadą Białorusi w Warszawie protest głodowy przeprowadził Jerzy Maszkiewicz, ojciec aresztowanego na Białorusi byłego ambasadora Polski - Mariusza Maszkiewicza. O uwolnienie polskiego dyplomaty apelował premier Kazimierz Marcinkiewicz. Równocześnie w tym samym miejscu protest zorganizowała białoruska opozycja, która rozstawiła przed ambasadą kilka namiotów. Maszkiewicz został zatrzymany 24 marca nad ranem podczas likwidacji miasteczka namiotowego białoruskiej opozycji na Placu Październikowym w Mińsku wraz z kilkuset uczestnikami protestu, którzy domagali się powtórzenia wyborów prezydenckich na Białorusi. Ze względu na zły stan zdrowia został przewieziony do szpitala w piątym dniu od aresztowania. 7 kwietnia został powiadomiony, że jest wolny i może wracać do Polski.

W szpitalu MSWiA w Białymstoku zmarł 64-letni wicekonsul z Grodna na Białorusi Ryszard Badoń-Lehr. Dyplomata trafił tam w stanie bardzo ciężkim, z krwiakiem śródczaszkowym; przewieziono go z grodzieńskiego szpitala. Mimo szybko przeprowadzonej operacji, nie odzyskał przytomności, jego stan się nie poprawił. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. MSZ zastrzegło jednak, że jak dotychczas nie ma żadnych informacji, by konsula pobito.

Polska wystąpiła do UNESCO o zmianę oficjalnej nazwy b. obozu koncentracyjnego Auschwitz na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau”. Chodzi o to, by światowe media przestały używać określenia „polskie obozy”. Tuż po tym niemiecki dziennik Berliner Zeitung opublikował obraźliwy komentarz krytykujący polską propozycję. Ambasada RP w Berlinie wyraziła oburzenie z tego powodu, a zastępca ambasadora Wojciech Więckowski napisał w liście do redaktora naczelnego gazety, że „takie komentarze nie służą stosunkom niemiecko-polskim”.

7 kwietnia w całej Polsce odbyły się protesty pracowników służby zdrowia, którzy domagali się 30-proc. podwyżek płac jeszcze w tym roku. Większość z nich wzięła urlopy na żądanie; placówki pracowały jak w dni świąteczne. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział dziennikarzom, że akceptuje żądania lekarzy dotyczące podwyżek płac, ponieważ uważa, że zarabiają oni zbyt mało. Zaapelował jednocześnie do pracowników służby zdrowia, by stawili się w pracy. Zdaniem ministra, podniesienie pensji lekarzom i pielęgniarkom o 30 proc. jest realne od przyszłego roku.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: bardzo ważne jest Słowo, wokół którego gromadzi się lud

2025-01-24 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Kapłan Ezdrasz przyniósł Prawo przed zgromadzenie, w którym uczestniczyli przede wszystkim mężczyźni, lecz także kobiety oraz wszyscy inni, którzy byli zdolni słuchać. I czytał z tej księgi, zwrócony do placu znajdującego się przed Bramą Wodną, od rana aż do południa przed mężczyznami, kobietami i tymi, którzy mogli rozumieć; a uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa. Pisarz Ezdrasz stanął na drewnianym podwyższeniu, które zrobiono w tym celu. Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud powstał. I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud, podniósłszy ręce, odpowiedział: «Amen! Amen!» Potem oddali pokłon i padli przed Panem na kolana, twarzą ku ziemi. Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie. Wtedy Nehemiasz, to jest namiestnik, oraz kapłan-pisarz Ezdrasz, jak i lewici, którzy pouczali lud, rzekli do całego ludu: «Ten dzień jest poświęcony Panu, Bogu waszemu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie!» Cały lud bowiem płakał, gdy usłyszał te słowa Prawa. I rzekł im Nehemiasz: «Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie słodkie napoje, poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Bogu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją».
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek Salezy

[ TEMATY ]

media

dziennikarze

św. Stanisław

Edycja Świętego Pawła

Drodzy bracia i siostry, „Dieu est le Dieu du coeur humain » [Bóg jest Bogiem serca ludzkiego] (Traktat o miłości Bożej, 1, XV): w tych pozornie prostych słowach znajdujemy pieczęć duchowości wielkiego nauczyciela, o którym chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć - św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. Urodzony w 1567 r. w nadgranicznym regionie francuskim był synem Pana z Boisy - starożytnego i szlacheckiego rodu z Sabaudii. Żyjąc na przełomie dwóch wieków - szesnastego i siedemnastego - zgromadził w sobie to, co najlepsze z nauczania i zdobyczy kulturalnych stulecia, które się skończyło, godząc spuściznę humanizmu z właściwym nurtom mistycznym bodźcem ku absolutowi. Otrzymał bardzo dobrą formację; w Paryżu odbył studia wyższe, zgłębiając także teologię, a na Uniwersytecie w Padwie studiował nauki prawne, na życzenie ojca, zakończone świetnym dyplomem „in utroque iure” - z prawa kanonicznego i prawa cywilnego. W swej pogodnej młodości, skupiając się na myśli św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu, doświadczył głębokiego kryzysu, który doprowadził go do postawienia pytań o własne zbawienie wieczne i o przeznaczenie Boże względem siebie, przeżywając jako prawdziwy dramat duchowy podstawowe problemy teologiczne swoich czasów. Modlił się gorąco, ale wątpliwości wstrząsały nim tak mocno, że przez kilka tygodni prawie zupełnie nie mógł jeść ani spać. W szczytowym okresie tych doświadczeń udał się do kościoła dominikanów w Paryżu, otworzył swe serce i tak się modlił: „Cokolwiek się wydarzy, Panie, to Ty trzymasz wszystko w swych rękach, a Twoimi drogami są sprawiedliwość i prawda; cokolwiek postanowiłeś wobec mnie...; Ty, który zawsze jesteś sprawiedliwym sędzią i Ojcem miłosiernym, będę Cię kochał, Panie [...], będę Cię tutaj kochał, mój Boże i będę zawsze pokładał nadzieję w Twoim miłosierdziu i zawsze będę powtarzał Twoją chwałę... Panie Jezu, będziesz zawsze moją nadzieją i moim zbawieniem na ziemi żyjących” (I Proc. Canon., t. I, art. 4). Dwudziestoletni Franciszek znalazł spokój w radykalnej i wyzwalającej rzeczywistości miłości Bożej: kochać Go, nie chcąc nic w zamian i ufać w miłość Bożą; nie chcieć nic ponad to, co uczni Bóg ze mną: kocham Go po prostu, niezależnie od tego, ile mi to da czy nie da. Tak oto znalazł spokój a zagadnienie przeznaczenia [predestynacji] - wokół którego dyskutowano w owym czasie - zostało rozwiązane, gdyż nie szukał już tego, co mógł mieć od Boga; kochał Go po prostu, zdawał się na Jego dobroć. Będzie to tajemnicą jego życia, która pojawi się w jego głównym dziele: Traktacie o Bożej miłości.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla spowiedników

2025-01-24 19:05

Małgorzata Pabis

    Do 15 lutego kapłani zainteresowani udziałem w 3. edycji warsztatów dla spowiedników mogą zgłaszać chęć udziału.

„Jestem bowiem przekonany, że jest to także szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia. Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”. (św. Jan Paweł II, Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r.)
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję