W rekolekcjach wzięli udział członkowie AK z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bydgoskiej i kaliskiej oraz archidiecezji poznańskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Nauki wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki. Temat przewodni brzmiał: „Dyscyplina umysłu, powściągliwość woli i czystość serca. O życiu i nauczaniu bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
Uczestników odwiedził bp Tadeusz Lityński. Podsumowano miniony rok pracy, omówiono wydarzenia zaplanowane na rok 2022 (rocznica Chrztu Polski 14 kwietnia, wyjazd na uroczystości świętego Wojciecha w Gnieźnie 23 i 24 kwietnia, I etap konkursu „Ojczyzno Ma” w maju, pielgrzymka do Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli 19–22 maja, pielgrzymka na Jasną Górę 17 i 18 czerwca oraz Zawody Wędkarskie w Dobiegniewie 25 czerwca). Rozmawiano o dystrybucji albumu „Wstańcie, chodźmy! Akcja Katolicka w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w latach 1994-2021”. Członkowie AK włączyli się również w modlitewny akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
Obszerną relację z tego wydarzenia przeczytać można na stronie www.facebook.com/Akcja-Katolicka-Diecezji-Zielonogórsko-Gorzowskiej
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia
Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji, choć, przypomnę, to nie my byliśmy stroną postępowania" - powiedział KAI ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Dodał, że archidiecezji zależało na tym, by sprawa dotacji była jasna i nie budziła jakichkolwiek wątpliwości prawnych.
O decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację minister Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Decyzja jest nieprawomocna.
CZYTAJ DALEJ