Reklama

Świat

Abp Depo: Zaufajmy Bogu na wzór Maryi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: - Ksiądz Arcybiskup przyjeżdża po raz pierwszy na Ad limina. Prosimy o podzielenie się swoimi doświadczeniami z tych pierwszych dni pobytu u Ojca Świętego i w kongregacjach.

Abp Wacław Depo: - Bardzo jestem wdzięczny za te spotkania u grobów apostolskich i z papieżem Franciszkiem, dlatego że dane mi jest rzeczywiście po raz pierwszy uczestniczyć w takiej wizycie. Trzeba ją widzieć w kategoriach zadania tego roku, który Kościół w Polsce przeżywa pod hasłem ”Wierzę w Syna Bożego”. Ta nasza wiara w Jezusa jako Zbawiciela łączy się z wiarą w Kościół, a dzisiaj hasło „Jezus TAK, Kościół NIE, jest na porządku dziennym. I to nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Polsce. Czyli że Kościół nie jest odbierany w kategoriach wiary, tylko instytucji czysto ludzkiej. Dlatego jestem wdzięczny Panu Bogu za tę wizytę. Możemy tutaj dopełnić te formy artykułu wiary, że wiara w Jezusa jest również wiarą w Kościół. Nie ma Kościoła poza Jezusem. Bardzo się cieszę, że na samym początku naszej wizyty mieliśmy Mszę św. w Bazylice Santa Maria Maggiore , czyli w kościele poświęconym Matce Bożej, która jest pewną drogą - podkreślam PEWNĄ - drogą do Jezusa, dlatego że jej sposób przeżywania wiary, czyli uwierzenia w łaskę od Boga, a jednocześnie trwania przy Jezusie we wszystkich jego tajemnicach - jest również naszą drogą. Mówią to jako biskup częstochowski, którego zadaniem dzisiaj jest trwać razem z Maryją i wsłuchiwać się w to, co Jej Syn powie. Dlatego ta wiara, wiara w Syna Bożego na wzór Maryi jest nam tutaj potwierdzona bardzo często na różnych drogach i różnych spotkaniach.

- A kiedy Ksiądz Arcybiskup odwiedza różne kongregacje i przedstawia się, że jest z Jasnej Góry, z Częstochowy, czy jest to bliskie tym, którzy pracują w Watykanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pierwszą łaską, którą otrzymałem wchodząc na spotkanie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów był obraz Matki Bożej Częstochowskiej na głównej ścianie po prawej stronie. Dlatego uśmiechnąłem się, że Ona już mnie tam uprzedziła. Ja przychodzę po raz pierwszy, a Ona jest już tu obecna w tym naszym ukochanym obrazie. Dzisiaj byliśmy w Radzie ds. Służby Zdrowia i również ten akcent maryjny i jasnogórski się pojawił przez abp. Zimowskiego. Dlatego gdziekolwiek przebywamy np. dzisiaj w Bazylice św. Jana na Lateranie też jest w bocznej kaplicy Matka Boża Częstochowska. Kult maryjny jest duszą polskiego katolicyzmu, i on musi być nie tylko potwierdzony jako dziedzictwo, ale pomnożony przez nasz sposób zaufania Panu Bogu. Nie znajduję piękniejszego określenia, jak życzenia Ojca Świętego Benedykta XVI jeszcze przed jego ustąpieniem z urzędu, kiedy mówił nam, Polakom, na progu roku 2013, żebyśmy na nowo zaufali Bogu we wszystkim właśnie na wzór Maryi i to jest to dla nas ciągle zadanie.

- Ksiądz Arcybiskup został wybrany przez Episkopat Polski jako odpowiedzialny za środki społecznej komunikacji. Odbyło się już spotkanie w komisji papieskiej Komisji ds. środków społecznego przekazu.

Reklama

Tak, spotkanie z abp. Claudio Maria Celli który, przewodzi tej radzie, było bardzo budujące. Po wysłuchaniu naszej relacji, która dotyczyła spraw określanych „darem” dla Kościoła, a takim np. jest sprawa diecezjalnych rozgłośni katolickich, podlegających bezpośrednio biskupom, które w 19 miejscach w Polsce przekazują prawdę związaną z ewangelizacją i służą misyjności Kościoła. Ale trzeba podkreślić ich znaczenie dla formacji stałej naszych wiernych.

Abp Celli pokazał nam różne statystyki związane z sieciami społecznościowymi. Facebook czy Twitter czy internet w ogóle to całe pole do pozyskania. W sieci wolność wyboru danej stacji lub danego miejsca rzeczywiście zależy od każdego człowieka. I dlatego tutaj trzeba wzmocnić - ja to podkreślam i będę zawsze podkreślał - naszą modlitwę do Ducha Świętego. Nie chciejmy polegać tylko na własnym rozeznaniu, ale prośmy o światło Ducha Świętego, w tym co czytamy, w tym co oglądamy, żeby to umieć przefiltrować. Trzeba się pytać, czy to jest prawdziwe, czy to jest dobre i czy to jest konieczne. To są takie trzy sita, które trzeba zawsze brać pod uwagę, kiedy się człowiek napełnia daną treścią czy obrazem, a później to przekazuje innym. Jeśli potraktujemy to tylko w kategoriach spożywania tego materiału, to możemy nie rozeznać, gdzie jest prawda, gdzie jest kłamstwo, gdzie jest dobrą, gdzie jest zło.

Podkreślaliśmy w tym spotkaniu formację związaną ze studiami na uniwersytetach, takich jak KUL, UKSW czy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

Na każdym miejscu, gdzie się spotykamy, podkreśla się wartość, jak i również zadanie Radia Maryja oraz Telewizji Trwam. Nieustanne powraca pytanie, jaka byłaby Polska, jaki byłby dzisiaj jej kształt od strony wewnętrznej, gdyby nie było tego katolickiego środka społecznego przekazu. Tutaj nie chodzi o dzielenie się na lepszych i gorszych tylko chodzi o to, że każdy może korzystać z tego przekazu. Tutaj jest pewna niesprawiedliwość w stosunku do Ojca założyciela, że on jest dzisiaj nadal tak mocno atakowany - w kabaretach, takich czy innych odniesieniach. Jak się pokazuje ojciec dyrektor - już jest obraz negatywny, a nie widzi się tego w całości, tych dzieł ewangelizacyjnych - radio, telewizja, „Nasz Dziennik” czy Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej. Jest to dobro, które już kształtuje pokolenia, już dzisiaj biorące wolności i prawdę w swoje ręce. Dlatego chciejmy dziękować Bogu, że możemy się dalej rozwijać i bardziej profesjonalnie przygotowywać do służby a nie do manipulacji.

WYPOWIEDŹ AUDIO


2014-02-06 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy bardzo umocnieni!

„Podczas naszych spotkań w minionych dniach otrzymałem potwierdzenie, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej” – to słowa papieża Franciszka, wypowiedziane 7 lutego, w przedostatnim dniu wizyty „Ad limina apostolorum”, w oficjalnym przemówieniu do wszystkich polskich biskupów. Od 1 do 8 lutego przebywali oni w Rzymie, by zdać relację Stolicy Apostolskiej i nowemu Papieżowi z sytuacji Kościoła katolickiego z ostatnich 8 lat w naszym kraju

Wizyta „Ad limina apostolorum” z łaciny oznacza: „Do progów (grobów) apostolskich” i w praktyce jest obowiązkowym spotkaniem biskupów z każdego kraju u Papieża i w dykasteriach Kurii Rzymskiej. Wizytę regulują kanony 399 i 400 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., a swoją tradycją sięga już pierwszych wieków chrześcijaństwa. Dziś składa się nań sprawozdanie Ojcu Świętemu z sytuacji diecezji powierzonej, pielgrzymka do grobów apostolskich oraz spotkanie osobiste z Papieżem. Relacja wysyłana jest jeszcze przed przyjazdem biskupów, tak by odpowiednie biura mogły się z nią zapoznać. Następnie Stolica Apostolska wyznacza datę wizyty. Kodeks nakłada obowiązek wizyty co pięć lat, jednak w ostatnim czasie ten okres się wydłużył ze względu na zmiany pontyfikatów. Podobnie jak za Benedykta XVI, tak i z papieżem Franciszkiem polscy biskupi spotkali się na początku jego pontyfikatu. Ostatnia wizyta mała szczególny charakter, gdyż odbyła się w kontekście bliskiej kanonizacji Jana Pawła II i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Była też okazją dla polskich biskupów i nowego Papieża do wzajemnego poznania się. Kard. Jorge Maria Bergoglio w przeciwieństwie do kard. Josepha Ratzingera nie miał okazji z bliska poznać ani Polski, ani Kościoła w naszym kraju.
CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja modlitewna na lipiec: o formację do rozeznania

2025-07-03 16:20

[ TEMATY ]

papież

intencja

lipiec

Vatican Media

Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.

Dziś ukazała się nowa edycja „The Pope Video”, ilustrująca intencję modlitewną Papieża Leona XIV na lipiec. Intencja ta, powierzona Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, poświęcona jest formacji w rozeznawaniu. Modlitwa Papieża brzmi:
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza sobota lipca na Jasnej Górze – poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi

2025-07-03 20:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pierwsza sobota miesiąca

lipiec

BP Jasnej Góry

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej każdego miesiąca ponawiane jest na Jasnej Górze, tak będzie i w lipcu (5 VII). Modlitwę prowadzi Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych Matce Bożej oraz by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy.

Maria Dziemian, założycielka i starsza Bractwa podkreśla, że tysiące ludzi gromadzą się, by zawierzyć się Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. - To takie „turbo” do zbawienia – powiedziała z uśmiechem. Podkreśliła też, że zawierzanie się w każdą pierwszą sobotę miesiąca ma dla niej ogromne znaczenie w codziennym życiu. Dzięki temu na różnych płaszczyznach czuje obecność Matki Bożej i Jej troskę. - To także wsparcie psychiczne, wiedzieć, że Ona jest i mogę zawsze westchnąć: Matko Boża pomóż, Matko Boża ratuj – dodała. Starsza Bractwa zauważyła też, że jako chrześcijanie toczymy walkę duchową o własne zbawienie; Bóg Ojciec już to przewidział i dał nam Matkę Bożą, Którą dał nam jako Matkę i Pośredniczkę. Ona jest Jego „chwytem” na zbawienie nas wszystkich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję