Jednym ze szczególnych miejsc tej modlitwy będzie Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Proboszcz parafii, ks. Marian Mucha SAC powiedział KAI, że orędzie Matki Bożej, która w 1917 r. objawiła się trójce dzieci w Fatimie prosząc ludzkość o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, jest wciąż w sanktuarium przypominane.
Duchowny zaznaczył, że w 1984 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie aktu zawierzenia Rosji Matce Bożej, o czym nie zawsze się pamięta. “Tymczasem skutkiem tego była pierestrojka, upadek komunizmu w Polsce, a potem runął Mur Berliński. To są owoce - stwierdził pallotyn.- Ktoś może powiedzieć: przypadek. Ale, dla ludzi, którzy wierzą - nie ma przypadków” - dodał ks. Mucha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Proboszcz zakopiańskiego sanktuarium powiedział, że trzeba mieć nadzieję, iż także obecna modlitwa przyniesie owoce. “O tym zapewniała i to obiecała Maryja w Fatimie trójce dzieci, a poprzez nich - każdemu z nas” - podkreślił proboszcz parafii na Krzeptówkach.
W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o godz. 18.30 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej a następnie Msza św. z aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.
Reklama
Modlitwy o pokój w łączności z Papieżem zanoszone będą także na Jasnej Górze. O godz. 19.30 w bazylice rozpocznie się procesja różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej wierni będą modlić się będziemy Akatystem - hymnem ku czci Matki Bożej typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu.
O. Samuel Pacholski przypomina w rozmowie z KAI, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która, jak w Kanie, wyprasza cuda. “Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany” - dodaje przeor Jasnej Góry.
O 21.00 uczestnicy modlitwy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie poprowadzi przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi zostanie odmówiony 25 marca także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Najpierw podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 w kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie pochowana jest święta siostra Faustyna Kowalska. Msza będzie transmitowana w TVP3 Kraków. Następnie ta sama modlitwa zostanie odmówiona podczas liturgii sprawowanej w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które rozpocznie się o godz. 16.00.
Reklama
W specjalnym apelu abp Stanisław Gądecki przypomina, że 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona w Rzymie Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu - zaznacza przewodniczący KEP.
Abp Gądecki zwrócił się do całego Kościoła w Polsce, by we wszystkich katedrach i kościołach “wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”. Przewodniczący KEP prosił też, by tego dnia odprawić Eucharystię w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.
Warto dodać, że w Fatimie aktu Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi dokona w imieniu Franciszka papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.