Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: pogrzeb ostatniego Cichociemnego

Na starobielskim cmentarzu w Bielsku-Białej spoczął dziś płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych. Nad trumną zmarłego w wieku 101 lat byłego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych modlił się podczas Mszy św. w salwatoriańskim kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Obecni byli m.in. członkowie najbliższej rodziny zmarłego, przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP oraz wojska.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bielsko‑Biała

cichociemny

Wikipedia

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Proboszcz parafii wojskowej pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie ks. ppłk Ireneusz Biruś podkreślił w homilii, że śmierć płk. Tarnawskiego jest wielką stratą. „Zabraknie tego, który zapalał pasją do jeszcze większych wyrzeczeń. Zabraknie tego, który na zakończenie kursu podstawowego wręczał znak Cichociemnych” – zaznaczył, wskazując, że spadkobiercą Cichociemnych jest dziś jednostka GROM.

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłanym na uroczystości liście przypomniał, że płk Tarnawski był żywą legendą i wzorcem patriotyzmu. „Niezwykle skromny. Dopiero po wielu dekadach, dożywszy sędziwego wieku, stał się postacią szeroko znaną jako jeden z Cichociemnych” – zauważył.

W liście od premiera Mateusza Morawieckiego przypomniana została powojenna działalność budzącego podziw byłego żołnierza, który ukończył studia i pracował na Politechnice Śląskiej, gdzie, jak dodał premier, „przekazywał wiedzę kolejnym pokoleniom polskich inżynierów”. „Był ostatnim żyjącym Cichociemnym, a zarazem świadkiem niezwykłej historii tej elitarnej formacji” – zwrócił uwagę szef rządu i powtórzył, że zmarły był bohaterem, który na wszystkich frontach swej walki odniósł zwycięstwo.

Odczytano list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Podkreślono w nim, że losy Aleksandra Tarnawskiego „pozostaną trwałym śladem w pamięci narodu o tych, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność Ojczyzny”.

Ostatniego Cichociemnego pożegnał dowódca jednostki GROM płk Grzegorz Mikłusiak.

Aleksander Tarnawski został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika, a Prezydent RP uhonorował go Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Trumna z jego ciałem spoczęła na nowym cmentarzu w Starym Bielsku.

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie koło Rzeszowa. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny trafił do Wielkiej Brytanii. Otrzymał przydział do 16. Brygady Pancernej. Szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej.

Reklama

Tarnawski przeszedł szkolenie dla Cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Został zrzucony na ziemie polskie w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 r. Był oficerem Armii Krajowej okręgu Nowogródek. Wykonywał misje konspiracyjne. Zajmował się szkoleniem żołnierzy AK oraz walką z partyzantką sowiecką. Podczas działań wojennych nosił pseudonimy "Upłaz" i "Wierch".

Po wojnie studiował chemię na Politechnice Śląskiej. Potem pracował na tej uczelni, współpracował z Instytutem Metali Nieżelaznych oraz Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.

Z Bielska-Białej pochodziła jego żona. Wspólnie z rodziną lubił przyjeżdżać w Beskidy na górskie wędrówki.

Aleksander Tarnawski zmarł 4 marca br. w Gliwicach.

2022-03-11 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję