Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasza modlitwa jest nieocenionym darem

– Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – powiedział w Środę Popielcową abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych miasta.

Szczególną intencją Eucharystii była modlitwa o pokój na Ukrainie.

– Przychodzimy dzisiaj do naszych kościołów, by doświadczalnie dotknąć całej ludzkiej biedy poprzez znak popiołu na naszych czołach i na głowie – podkreślił w homilii abp Depo. Zwrócił uwagę, że gromadzimy się na liturgii eucharystycznej, „aby odnowić trzy relacje, które nas tworzą: relację z Bogiem, z bliźnim i ze sobą samym”.

Metropolita częstochowski wskazał, że pierwsza odnowa nie może się ograniczyć do ubolewania nad grzesznością i nędzą człowieka. Przypomniał słowa z pierwszego czytania z księgi proroka Joela: „Nawróćcie się do Pana, Boga waszego, całym sercem! Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! On bowiem jest miłosierny i bogaty w łaskę, i lituje się nad niedolą”. Dodał, że „dostrzeżenie zła i nazwanie go po imieniu to tylko dobry początek zadania, jakie nas czeka”. W tym kontekście zaznaczył, że słowa z Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, wypowiadane często podczas obrzędu posypania głów popiołem, są wezwaniem do uwierzenia Chrystusowi, oraz do przyjęcia i zrealizowania w życiu Jego programu.

Maciej Orman/Niedziela

– W tym samym duchu wiary słyszeliśmy słowa św. Pawła Apostoła z Drugiego Listu do Koryntian: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! Współdziałając zaś z Chrystusem, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” – kontynuował abp Depo.

Zwrócił uwagę, że „druga odnowa to droga odpowiedzialnych spotkań z drugim człowiekiem”, która powinna się rozpoczynać od modlitwy wolnej „od postaw i gestów teatralnych”, przed którą Chrystus przestrzega w Ewangelii według św. Mateusza. – Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Wpatrując się w tych dniach Wielkiego Postu w sposób szczególny w krzyż Jezusa Chrystusa i Jego przebite Serce, łączymy się z naszymi cierpiącymi i ginącymi braćmi i siostrami na Ukrainie i na całym świecie prześladowanym za wiarę, z nadzieją na ostateczne zwycięstwo i pokój – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również wiersz Leszka Długosza napisany w lutym 2014 r. w związku z sytuacją na Majdanie, który pozostaje aktualny: „Roześlijmy wici po Ziemi/I do Nieba.../Że oni tam w potrzebie/- Oni tam w paszczy Lewiatana/ Ukraińcy w Kijowie, na Majdanie/ Usiłują się wyrwać/ - Ocalić/ W ten wieczór walki na śmierć/ - O życie/ Krew płynie placem/ I ulicami Miasta/ My, którzy spośród Innych walkę tę lepiej/Znamy/Wstańmy/Zróbmy najwięcej ile możemy (...)/To przecież tylko trochę dalej/-Blisko każdego z nas”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o odnowie relacji z samym sobą, metropolita częstochowski zacytował fragment felietonu Witolda Gadowskiego pt. „A jednak wojna...” z najnowszego numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: „Czeka nas teraz powódź (...) ludzi uciekających przed śmiercią, chłodem i głodem. Musimy wyjść z ciasnych ram egoizmu i na miarę naszych możliwości im pomóc. To będzie wielki sprawdzian człowieczeństwa i wiary Polaków! Właśnie teraz nadszedł moment, w którym możemy – sami przed sobą – odpowiedzieć na pytanie: (...) czy potrafisz być człowiekiem dla innego, niekoniecznie ci bliskiego, którego wojna pozbawiła wszystkiego?”.

– Pascha, ku której dziś ponownie zaczynamy iść, oznacza najpierw zrzucenie z siebie starego człowieka, uwikłanego w grzech budowania swojego życia poza Bogiem i wbrew Bogu, by móc potem powstać z Chrystusem do nowego życia w dzień Jego zmartwychwstania – tłumaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Te nasze trzy drogi odnowy niech staną się duchowym listem wiary pisanym codziennie do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego nie atramentem historii, ale modlitwą o miłosierdzie nad światem, o przemianę sumień i czyny miłosierdzia wobec potrzebujących – zachęcił.

Reklama

– Dziś, po przekroczeniu progu Wielkiego Postu, wyznajemy, że to Chrystus jest najwyższym sensem ludzkiej historii i człowieka, i woła wciąż (...): Sursum corda! W górę serca! Trzymajmy je przy Bogu – zakończył metropolita częstochowski.

Po homilii miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyła Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej. Śpiewał chór Basilica Cantans.

Środa Popielcowa była pierwszym dniem modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy, które wyznaczył abp Wacław Depo. Zakończy się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Codziennie jedna ze świątyń stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół częstochowski. Miejscem pielgrzymek mieszkańców miasta, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich będzie 50 kościołów na terenie Częstochowy. Po raz pierwszy kościoły stacyjne w Częstochowie abp Wacław Depo ogłosił w 2019 r.

2022-03-02 20:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Zmartwychwstanie Chrystusa jest eksplozją światłości

– W zmartwychwstaniu swojego Syna, w mocy Ducha Świętego, Bóg Ojciec mówi ponownie do nas i do świata, nich się stanie światłość – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 3 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, że w naszym życiu „zdarza się korygowanie spraw Bożych myśląc tylko według ludzkich oczekiwań, że to albo tamto się Bogu nie udało” – Czy to Pan Bóg sprowadził ciemność, grzech i śmierć, ból i wszelkiego rodzaju starość, izolacje, osamotnienie? – pytał arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję