Dla młodzieży taka forma spędzenia ferii zimowych to doskonała okazja do rozwijania swoich talentów. Owocem każdorocznych spotkań w Szkolnym Schronisku w Lubachowie była płyta z nagraniami utworów, które powstały w tym czasie. Podczas warsztatów w sierpniu 2021 roku pojawił się pomysł, by na podstawie materiału stworzonego w trakcie poprzednich edycji przygotować słuchowisko.
– Stworzone przez ten czas piosenki mają pozytywną treść i nawiązują do spraw ważnych dla każdego. To sprawiło, że postanowiliśmy połączyć działania aktorskie z tanecznymi i muzycznymi. Scenariusz powstał na bazie utworów napisanych przez te dziesięć lat, później zrealizowaliśmy słuchowisko, a następnie przenieśliśmy je na deski świdnickiego teatru w formie musicalu – wyjaśnia Dariusz Jaros, kompozytor i twórca piosenek dla młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Każda z piosenek wybranych do widowiska niesie ze sobą przesłanie, iż istnieją ważne wartości, jak piękno, dobro, miłość i należy nad nimi się pochylić – wskazuje Tadeusz Szarwaryn, scenarzysta i reżyser widowiska.
ks. Mirosław Benedyk/Niedziela
Młodzież dała popis swoich muzycznych umiejętności w poruszającym musicalu „Dzielmy się nadzieją”
Dostrzec drugiego człowieka
Reklama
Tytuł przedstawienia – „Dzielmy się nadzieją” – nawiązuje do utworu napisanego na potrzeby stowarzyszenia działającego przy świdnickim hospicjum. Sam musical porusza kwestię problemów młodego pokolenia; twórcy zwrócili uwagę na zamknięcie się nastolatków w świecie technologii, braku czasu dla innych. Mocno wybrzmiał także wątek uniwersalnych wartości, które obecnie często spychane są na dalszy plan. Historia opowiedziana w widowisku pokazała, że to właśnie empatia, wzajemny szacunek czy bezinteresowna pomoc tak naprawdę się liczą. Dlatego nie należy ograniczać się tylko do kwestii związanych z wirtualną rzeczywistością, ale umieć dostrzec drugiego człowieka i go wspierać.
– Praca nad spektaklem otworzyła każdemu z nas oczy na drugiego człowieka. Piosenki, które przez te wszystkie lata tworzyliśmy, zostały połączone w piękną treść. Podczas prób, gdy dzieci miały coś zaśpiewać i wczuć się w rolę, ze wzruszenia zalewały się łzami – wspomina Anna Lutz, jedna z opiekunek i instruktorka wokalu.
ks. Mirosław Benedyk/Niedziela
W spektaklu wyraźnie wybrzmiał wątek zagrożeń czyhających w internecie.
Lekcja prawdziwych wartości
Premiera spektaklu odbyła się 18 lutego w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury i zgromadziła liczną publiczność. Możliwość zaprezentowania zdobytych zdolności przed publicznością była dla uczestników nagrodą za trud włożony w przygotowania. Praca młodzieży i ich opiekunów została doceniona także przez widzów gromkim aplauzem oraz licznymi wyrazami uznania spływającymi przez następne dni.
– Treść i wykonanie wbija w fotel, wzrusza do łez i uczy najlepszych wartości tak bardzo deficytowych w obecnych czasach. Dziękuję za to, że z tak wielkim zapałem przekazujecie dzieciom ten pozytywny przykład. Wraz z żoną jesteśmy pod wielkim wrażeniem – dzielił się z organizatorami po spektaklu jeden z widzów.
Pozytywny odbiór musicalu oraz wiele słów przepełnionych wdzięcznością sprawił, że w najbliższym czasie planowane jest jeszcze kilkukrotne wystawienie musicalu.