Ks. Idzi Radziszewski gruntownie wykształcony, o otwartym umyśle i niebywałych zdolnościach dyplomatycznych to autorytet dla uniwersytetu, pomimo, że od jego śmierci 22 lutego br. minie sto lat. W związku z tą rocznicą na KUL zorganizowana została wystawa okolicznościowa, którą można obejrzeć na I piętrze holu Gmachu Głównego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Wśród eksponatów zgromadzonych w gablotach znajdują się: obrus i łyżeczka z monogramami ks. Idziego Radziszewskiego, przekazane przez wnuczkę siostry pierwszego rektora – nowy nabytek Muzeum KUL. Na uwagę zasługują pasy ks. Radziszewskiego, które trafiły na KUL także ze zbiorów rodzinnych. Ponadto wyeksponowano archiwalne fotografie, rękopis ks. Idziego, czy brewiarz, z którego korzystał. Wystawę dopełnia gipsowe popiersie założyciela KUL, dłuta rzeźbiarza Franciszka Deca z 1925 r.
Tekst przewodni do ekspozycji opracowała dr hab. Irena Wodzianowska, kierownik Ośrodka Badań nad Dziejami KUL. Zawiera on elementy biograficzne, ciekawostki z życia twórcy akademickiego Lublina „który siłą swej woli i pracowitości stworzył jedną z pierwszych uczelni w przedwojennej Polsce oraz pierwszy w Europie środkowo-wschodniej katolicki uniwersytet”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu