Reklama

Aspekty

Amerykańscy żołnierze uczą angielskiego w sali parafialnej

Od początku lutego Amerykańscy żołnierze, stacjonujący w jednostce wojskowej w Skwierzynie prowadzą konwersatorium z języka angielskiego w sali parafialnej przy sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Kustoszem sanktuarium powstałego osiem miesięcy temu jest ks. Kazimierz Małżeński CM.

Nowe sanktuarium dedykowane przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom ustanowił 22 maja ub. roku ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Ks. Kazimierz Małżeński w rozmowie z KAI powiedział, że pomysł edukacyjny zrodził się podczas spotkań z żołnierzami oraz ich kapelanem ks. kpt. Marcinem Novitzkym – Amerykaninem polskiego pochodzenia.

Do tej pory z zajęć prowadzonych w grupach: początkującej i zaawansowanej korzysta prawie 30 osób. Cotygodniowe lekcje, na które przychodzi trzech lub czterech żołnierzy polegają na aktywnej rozmowie i eliminowaniu błędów, uczestnicy nie używają ani książek ani zeszytów.

Ks. Marcin Novitzky pochodzi z amerykańskiej diecezji w stanie Massachusetts, obecnie należy do diecezji militarnej znajdującej się w Kansas.

W rozmowie z KAI wyjaśnił, że stopień wojskowy kapitana uzyskał w szkole oficerskiej po wyświęceniu i sześcioletniej pracy kapłańskiej. – Następnie biskup pozwolił mi iść do szkoły wojskowej, która trwała 3 i pół miesiąca, po jej ukończeniu poszedłem do pracy w pierwszym batalionie. W Polsce będę ok. 9 miesięcy, bo na taki czas żołnierze przyjeżdżają a potem następuje wymiana.

Codzienne Msze św. ks. Novitzky odprawia w kaplicy w jednostce wojskowej, tam także mogą uczestniczyć żołnierze. Wg informacji kapelana w kilkusetosobowym batalionie jest ok. 60. żołnierzy katolików, większość stanowią protestanci. Do batalionu przypisany jest tylko jeden duchowny. Ks. Novitzky pracuje ze wszystkimi żołnierzami. – Mogę udzielać sakramentów tylko katolikom, jeśli któryś z żołnierzy potrzebuje protestanckiego kapelana wtedy przyjeżdża duchowny z innego batalionu – powiedział ks. Novitzky.

Kustosz ks. Kazimierz Małżeński dodał, że żołnierze czasem zgłaszają chęć uczestniczenia w modlitwie w kościele, wówczas odbywa się Msza św. polsko – angielska, z udziałem ich kapelana.

Reklama

Pierwsi amerykańscy żołnierze przyjechali do Skwierzyny na początku stycznia 2017 r. W dziesięciotysięcznym miasteczku stacjonuje kilkuset żołnierzy amerykańskich specjalistów od logistyki i zaopatrzenia.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili rodzinne domy i udali się na Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. Do Skwierzyny dotarli 6 czerwca 1945 r. Początkowo obraz był ukrywany na plebanii. W 1950 r. umieszczony został w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

2022-02-18 19:44

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję