Reklama

Kościół

Łódź: czołowi przedstawiciele Kościołów spotkają się, by budować mosty jedności

W dniach 10-12 lutego czołowi przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotkają się w Łodzi na konferencji „Już czas. Napiszmy historię razem”, aby razem modlić się, stawać w uniżeniu przez Bogiem i sobą nawzajem oraz budować mosty jedności.

[ TEMATY ]

jedność

Archidiecezja Łodzka

Karol Porwich/Niedziela

Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskiego Forum Chrześcijańskiego, a także międzynarodowej organizacji służącej dziełu jedności chrześcijan – United in Christ.

Konferencja odbędzie się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele i liderzy ze wspólnot chrześcijańskich z całej Polski. Wśród nich znajdą się przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i grekokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, baptystycznego, zielonoświątkowego, wspólnot ewangelicznych, lokalnych wspólnot domowych, YWAM, nowych wspólnot charyzmatycznych, a także reprezentanci ruchu żydów mesjanistycznych.

Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskiego Forum Chrześcijańskiego, a także międzynarodowej organizacji służącej dziełu jedności chrześcijan – United in Christ.

Podziel się cytatem

Reklama

W spotkaniu weźmie udział delegat Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – ks. Juan Usma Gomez, który w ramach Rady pełni funkcję dyrektora Sekcji Zachodu, a także kilkunastu zagranicznych gości różnych tradycji chrześcijańskich, którzy do naszego kraju przylecą ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Szkocji, Francji, Belgii, Szwecji, Czech, Niemiec i Włoch.

Uczestników wydarzenia – biskupów, prezbiterów, diakonów, pastorów, liderów wspólnot, liderów służb, animatorów i innych osób będących w służbie przewodzenia różnym rzeczywistościom Kościoła ­– gromadzi świadomość grzechów i ran zadanych przez ich własne społeczności Ciału Chrystusa, które stały się przyczyną funkcjonujących w Kościele uprzedzeń, stereotypów i wzmacnianych pomiędzy nimi separacji.

Konferencja „Już czas. Napiszmy historię razem” będzie próbą spotkania podejmowanego na przestrzeni trzech kolejnych dni – w duchu braterstwa i wzajemnego szacunku. Każdego poranka katolicy zgromadzą się na wspólnej Eucharystii w archikatedrze łódzkiej. Z kolei ewangeliczni chrześcijanie będą rozpoczynać dzień nabożeństwem organizowanym zgodnie z ich własną tradycją.

Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana, w których prosił On Ojca za swoich uczniów: „Aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (17, 21).

Podziel się cytatem

Reklama

– Z ludzkiej perspektywy nasza jedność jest niemożliwa. Jesteśmy tak różni, w niektórych kwestiach wręcz dalecy sobie nawzajem. Ale Jezus o tę jedność swoich uczniów się modlił, dodając że musi być ona tak silna, tak wyraźna, aby świat uwierzył – mówi Karol Sobczyk reprezentujący Krajową Służbę Komunii CHARIS i Chrześcijańską Fundację Głos na Pustyni, współorganizatorów wydarzenia. - Jeśli świat jest dziś daleko od Boga, to oznacza że to my – Jego uczniowie, potrzebujemy nawrócenia. Musimy powrócić do Jego planu. Powrócić do Jego woli, w której chciał widzieć nas razem. Różnych, różnorodnych, ale połączonych jednym Duchem - dodaje Sobczyk.

Przygotowania do konferencji trwały prawie 2,5 roku. Poprzedziło je wiele spotkań i konsultacji, podejmowanych pomiędzy liderami reprezentującymi różne tradycje chrześcijańskie.

– Murem, który nas dzieli, nie są nasze różnice. Największym problemem, który dzieli chrześcijan jest wrogość. To dla zburzenia wrogości pomiędzy nami umarł Chrystus – wskazuje abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który podczas spotkania będzie pełnił funkcję gospodarza. W spotkaniu swój udział zapowiedziało m. in. kilku katolickich biskupów, w tym Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a także zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce i aktualny Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Andrzej Malicki.

Reklama

Podczas wydarzenia, odbywającego się z uwagi na ogłoszony stan epidemii w ograniczonej liczebnie grupie wcześniej zgłoszonych uczestników i w obowiązującym reżimie sanitarnym, chrześcijańscy przywódcy będą mieli okazję do stanięcia we wspólnej modlitwie, wyznania grzechów popełnionych przeciw jedności, a także wzajemnej inspiracji dzięki świadectwom i wykładom zaproszonych gości.

Konferencja ma stać się dla wszystkich czasem refleksji nad słowami Ewangelii, możliwością do tego by wśród zgromadzonych liderów rozpoznać swoich braci, inspiracją dla wznoszenia nowych mostów relacji między uczniami Chrystusa oraz wezwaniem do urzeczywistniania Jego marzenia, który modląc się do Ojca, prosił: „aby byli jedno” (J 17, 21).

Organizatorami spotkania są: Archidiecezja Łódzka, Krajowa Służba Komunii (CHARIS) w Polsce oraz Chrześcijańska Fundacja Głos na Pustyni.

Podziel się cytatem

Reklama

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskie Forum Chrześcijańskie oraz United in Christ.

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Służąc Życiu, Wspólnota Chemin Neuf, Stowarzyszenie Muza Dei, Media Visage.

2022-02-07 17:09

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blisko, coraz bliżej

– Powołaliśmy do życia stowarzyszenia ekumeniczne, a z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan organizujemy wspólnie prawdziwy festiwal jedności – mówi ks. Piotr Wowry z parafii ewangelicko-augsburskiej w Ustroniu.
– Nic nas jednak do siebie nie zbliża tak, jak wspólne życie na tej samej ziemi

Na Śląsku Cieszyńskim tradycja ekumeniczna uwieczniona jest długą historią. Księża katoliccy użyczają pastorom kaplic w domach opieki i sanatoriach. Bywa, że tuż po odprawionej Mszy św. ma miejsce protestanckie nabożeństwo, a ludzie z obydwu stron ołtarza wymieniają się tylko życzliwym uśmiechem. Dzisiaj nikt już też nie patrzy z niechęcią na mieszane małżeństwa, jak to miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję