Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz: Jeśli Kościół chce być wiarygodny, musi być synodalny

Koronka do Bożego Miłosierdzia i uroczysta procesja z kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu poprzedziły Mszę św. w archikatedrze warszawskiej w Dzień Życia Konsekrowanego.

Koncelebrowanej przez liczne grono kapłanów zakonnych Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W liturgii uczestniczyły siostry, ojcowie i bracia zakonni, osoby należące do instytutów świeckich życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane.

W homilii metropolita warszawski zwrócił uwagę, że święto Ofiarowania Pańskiego skłania do refleksji nie tylko nad aspektem poświęcenia własnego życia Bogu, ponieważ tak naprawdę wszyscy należymy do Pana i Bóg ma do nas prawo. Równie ważną, podstawową prawdą tego święta jest postawienie sobie pytania: po co Jezus przyszedł na świat?

- Jezus przyszedł, aby zbawić świat, by głosić prawdę o sobie tym, którzy byli w świątyni i tym, których tam nie było – podkreślił metropolita warszawski i dodał, że Jezus jest prawdziwym światłem świata. Oznacza go paląca się świeca.

- Ale oznacza ona i nas, jeśli potrafimy w sobie odbić Jego światło poprzez przykład naszego życia – zaznaczył kardynał.

Hierarcha przypomniał, że głoszenie Ewangelii jest podstawowym zadaniem każdego ochrzczonego, w tym także osób konsekrowanych. – Niezależnie od poszczególnych charyzmatów to powołanie musi być pierwsze. Zawsze głoszenie Jezusa i Ewangelii o zbawieniu jest prawdą podstawową – podkreślił metropolita.

Kard. Nycz, nawiązując do postaci Symeona z odczytanej perykopy Ewangelii, powiedział, że jeśli mówi on do Maryi także o trudnościach i krzyżu, to ma na myśli także sytuacje związane nawet z męczeństwem. – Nigdy nie było łatwej ewangelizacji, a obecny czas jest czasem wymagającej ewangelizacji, gotowości do przyjęcia cierpienia i krzyża – wskazał kaznodzieja i dodał, że św. Jan Paweł II ustanawiając w 1997 r. Dzień Życia Konsekrowanego zdawał sobie sprawę, jak bardzo ten dzień jest potrzebny, aby Kościół podziękował za wszystkie osoby konsekrowane. One stanowią bogactwo Kościoła, a w jego sercu są osoby życia kontemplacyjnego.

Reklama

- To wielkie dziękczynienie, ale i okazja, aby każdy z nas uświadomił sobie swoje oddanie. To także czas modlitwy o nowe powołania zakonne – zaznaczył metropolita, który następnie podziękował osobom konsekrowanym za to, że są. – Wielu rzeczy w Kościele by nie było, gdyby nie wasza modlitwa – podkreślił.

Kard. Nycz odniósł się również do trwającego obecnie w Kościele synodu o synodalności. – Papież zadał nam drogę synodalną. Kościół zawsze był i jest synodalny. Na tej drodze idą razem, współpracują, modlą się wszyscy. Tą drogą razem iść musimy. To wielka okazja, aby do Rzymu dotarły nasz głosy, które podejmujemy w zespołach synodalnych. Chodzi o to, by uczyć się słuchać, czynić Kościół prawdziwie ludem Bożym i rodziną Bożą – zaznaczył hierarcha.

Metropolita warszawski zachęcał osoby konsekrowane do włączenia się w prace synodu. – Proszę, abyście weszli w drogę synodalną, abyście chcieli w swoich wspólnotach włączyć się w synod. To okazja, abyśmy więcej ze sobą rozmawiali. Bądźcie synodalni w swych domach, klasztorach. Nie tylko ułatwi to współpracę ze świeckimi, ale także wpłynie na życie w waszych wspólnotach – zapraszał kaznodzieja.

Hierarcha, odnosząc się do zmieniających się czasów, podkreślił, że trudno jest oceniać, czy są one lepsze, czy gorsze. Powinny jednak skłaniać do zastanowienia, czy nie trzeba wielu spraw przemyśleć i przedyskutować, a struktur poddać pewnej weryfikacji. Nawiązując do niedawnego wyboru prowincjała dominikanów, którym został 38-letni o. Łukasz Wiśniewski, kard. Nycz powiedział, że Kościół musi pokazać, iż jest ciągle młody i że z rozeznawania wychodzi ubogacony. Dodał, że synodalność wymaga właściwego rozumienia posłuszeństwa, które musi być oparte na rozmowie i modlitwie.

- Chciałbym wam pozostawić w sercach synod jako wielką szansę dla Kościoła, który jeśli chce być wiarygodny, musi być synodalny i zjednoczony komunią osób – podkreślił kard. Nycz i dodał, że wymiar świętości jest Kościołowi potrzebny, aby zobaczyć obraz Kościoła w nadziei, która wynika z prowadzenia go przez Chrystusa.

W czasie Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby zakonne. Liturgię oraz procesję uświetnili swoim śpiewem bracia dominikanie, a także klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

2022-02-02 21:03

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztafeta wystartowała

Przedstawiciele wspólnot młodzieżowych dekanatu jelonkowskiego zapoczątkowali tegoroczną Pielgrzymkową Sztafetę Młodych Mszą św. i modlitwą przy grobie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej.

Młodzież przybyła z dziekanem swojego dekanatu - ks. kan. Janem Popielem, dekanalnym duszpasterzem dzieci i młodzieży – ks. Dariuszem Grzywą i innymi duszpasterzami dekanatu jelonkowskiego. Razem z nimi modlił się także ks. Zbigniew Sawiak, duszpasterz młodzieży, duchowy opiekun i pomysłodawca Pielgrzymkowej Sztafety Młodych archidiecezji warszawskiej, której celem jest, jak mówi: „towarzyszenie młodym na drodze wiary oraz kroczenie razem z nimi, w Kościele i z Kościołem, ku Chrystusowi”.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję