Duszpasterstwo Polonijne
Sytuacja Polaków za granicą
Reklama
Sytuację niektórych parafii polonijnych omawiał 8 marca, w czasie 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Problemy ekonomiczne, brak środków na utrzymanie duszpasterzy, a także potrzeba wysłania księży do nowych ośrodków emigracji, które powstają po wejściu Polski do UE, to najpilniejsze sprawy, które powinien podjąć Episkopat Polski - uważa bp Karpiński.
Jednym z problemów jest uposażenie kapłanów pracujących wśród Polonii w archidiecezji kolońskiej, która paradoksalnie jest jedną z najbogatszych na świecie. Uposażenie księży zmniejszono tak bardzo, że część z nich powinna opuścić archidiecezję. Po długich pertraktacjach udało się Ojcu Generałowi Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wynegocjować pozostanie księży pod warunkiem, że będą otrzymywać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jest to decyzja ważna, gdyż coraz więcej Polaków osiedla się w Niemczech.
Pozytywnie została też rozwiązana sprawa uposażenia rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Zapewniono go, że będzie otrzymywał ok. 30-50 proc. uposażenia, pobieranego przez księży w tym kraju.
Jest to fenomen na skalę światową - powiedział w rozmowie z KAI bp Karpiński - że ks. prał. Krystian Gawron przebywa w Szwajcarii tylko dzięki temu, że obecnie pobiera zasiłek dla bezrobotnych i jest to podstawa dla policji, by przedłużać mu prawo pobytu w tym kraju.
Duszpasterz Polonii omówił też sprawę konfliktu między radą dyrektorów parafii pw. św. Stanisława Kostki w St. Louis w USA a miejscowym arcybiskupem, pragnącym kontrolować finanse parafii, do czego ma jednoznaczne prawo. Sprzeciw dyrektorów był tak duży, że odwołali się do Stolicy Apostolskiej, która poparła biskupa. Gdy rada dyrektorów zignorowała decyzję Stolicy Apostolskiej, pracujący tam kapłan z Polski został przeniesiony do innej placówki i od 6 sierpnia 2004 r. parafia nie ma księdza, a część wiernych jest na marginesie Kościoła katolickiego.
Bp Karpiński poinformował też, że istnieje w dalszym ciągu problem likwidacji polskich parafii w Niemczech, choć pozytywnie został on rozwiązany w Berlinie - sprzedanie polskiego kościoła w tym mieście nie oznaczało zamknięcia misji, a Polska Misja Katolicka dostała inny, większy kościół od poprzedniego.
Powstaje Polska Misja Katolicka w Irlandii, gdzie pracuje już 32 tys. emigrantów, którzy udali się tam w poszukiwaniu pracy. Duże są też potrzeby Polaków w Grecji - kraju w przeważającej części prawosławnym. Greccy jezuici objęli opieką duszpasterską większość naszych katolików w tym kraju - w Atenach odprawianych jest w niedzielę pięć Mszy św. dla Polaków i jedna dla Greków. Do współpracy zaprosili trzech jezuitów z prowincji krakowskiej.
ONZ
Państwa członkowskie ONZ za „prawem do aborcji”
Kontrowersyjny zapis o „prawie do aborcji” znalazł się w deklaracji uchwalonej przez uczestników odbywającej się w Nowym Jorku międzynarodowej konferencji ONZ „Pekin+10” w sprawie oceny realizacji uchwał IV Światowej Konferencji nt. Kobiet w Pekinie z 1995 r. W spotkaniu, które odbywało się w dniach 28 lutego - 11 marca, wzięły udział oficjalne delegacje rządowe państw członkowskich, w tym także z Polski, pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdaleny Środy.
Kontrowersje wokół zapisu o prawie do aborcji, zawartego w rozdziale dokumentu dotyczącym „zdrowia prokreacyjnego”, opóźniły o cztery dni przyjęcie deklaracji. Wniesiony przez Stany Zjednoczone projekt poprawki, domagający się zniesienia tego zapisu, nie znalazł poparcia żadnej z delegacji krajów uczestniczących w konferencji i USA same wycofały zgłoszoną poprawkę.
Przed uchwaleniem deklaracji wielu obrońców życia, śledzących konferencję, zwracało uwagę, że liczne kraje Ameryki Łacińskiej, które dotychczas broniły prawa do życia i występowały przeciw legalizacji aborcji, obecnie zmieniły stanowisko i nie poparły delegacji Stanów Zjednoczonych, która domagała się wyłączenia „prawa do aborcji” z koncepcji tzw. zdrowia reprodukcyjnego, lansowanej przez organizacje feministyczne i liberalne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Pogrzeb oficera wywiadu zastrzelonego w Iraku
Reklama
Włoski ordynariusz polowy - abp Angelo Bagnasco przewodniczył 7 marca uroczystościom pogrzebowym Nicoli Calipariego, oficera włoskiego wywiadu wojskowego, który zginął w piątek w Bagdadzie.
Do bazyliki Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w centrum Rzymu przybyli przedstawiciele najwyższych władz Republiki Włoskiej z prezydentem Carlo Azeglio Ciampim i premierem Silvio Berlusconim. Z biskupem polowym koncelebrowali: brat zmarłego - ks. Maurizio Calipari, pracujący w Papieskiej Akademii Życia, oraz jej przewodniczący - abp Elio Sgreccia.
W kazaniu abp Bagnasco zwrócił uwagę na heroizm oficera, podkreślając, że cechował on nie tylko gest, na który się zdobył, ale że heroizm był jego „stylem życia”. „Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby coraz wyżej stawiać poczucie odpowiedzialności, do tego, aby jego ofiara nie poszła na marne” - powiedział.
Brat Zmarłego podziękował wszystkim, w tym i Janowi Pawłowi II, za kondolencje i wyraził przekonanie, że „nie sposób zbudować nowego społeczeństwa i nowego świata, jeśli nie przyjmie się logiki ofiary z siebie”. „Trzeba powiedzieć: jestem gotów osobiście za to zapłacić, wówczas zrodzi się coś nowego. Proszę Boga, ażeby to, co uczynił Nicola, pozwoliło każdemu z nas o tym pamiętać” - powiedział ks. Maurizio Calipari.
Calipari zginął od kuli amerykańskiego patrolu, gdy towarzyszył w drodze na lotnisko uwolnionej kilka godzin wcześniej z rąk irackich porywaczy dziennikarce Giulianie Sgrenie. Calipari, szef operacji zagranicznych, wysłany specjalnie w tym celu do Iraku, zasłonił swym ciałem reporterkę komunistycznego dziennika Il Manifesto. Trafiony w głowę, zmarł na miejscu.
Kolonia
Pelikan - to tytuł spektaklu o męczennikach za wiarę XX wieku, przygotowany przez Teatr A z Gliwic. Spektakl zostanie wystawiony podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w sierpniu br.
Producentem spektaklu jest międzynarodowa organizacja „Kirche in Not”, zajmująca się niesieniem duchowej i materialnej pomocy dla chrześcijan na całym świecie. Udostępniona przez „Kirche in Not” dokumentacja dotycząca prześladowań religijnych stała się podstawą teatralnego scenariusza, na którego kształt wpłynęła wizja chilijskiego księdza - o. Joaquina Alliende-Luco, duchowego przywódcy tej organizacji.
Kambodża
174 dorosłych katechumenów przyjmie 26 marca br. chrzest podczas Wigilii Paschalnej w Kambodży. Jak poinformowało Biuro Misyjne w Paryżu, liczba osób przystępujących do chrztu św. świadczy o „żywotności” i „odnowie” Kościoła katolickiego w tym azjatyckim kraju.
Kościół katolicki w Kambodży liczy obecnie ok. 30 tys. wiernych, z czego 20 tys. jest pochodzenia wietnamskiego.
Brazylia
Śmierć z głodu siedmiorga dzieci Indian z plemienia Guarani-Kaiowá w Brazylii przypomniała o tragedii plemion indiańskich oraz o niewystarczalności programów pomocy. W samym rezerwacie Dourados, w stanie Mato Grosso do Sul, na południowym zachodzie kraju, prawie 11 tys. Indian żyje na terenie o powierzchni 3 tys. ha bez możliwości uprawy ziemi i tym samym utrzymania się przy życiu.
W rezerwacie Dourados większość dzieci cierpi na ostre niedożywienie.
50 proc. mieszkańców rezerwatu ma poniżej 18. roku życia i nie widzi żadnych perspektyw na przyszłość. Na tysiąc noworodków 64 umiera w pierwszych miesiącach życia. Jedynie 500 indiańskich rodzin żyjących w rezerwacie otrzymuje od rządu pomoc w postaci paczek żywnościowych, a tylko 442 rodziny są objęte opieką medyczną. Sytuacja w innych rezerwatach jest równie dramatyczna.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II przedłużył członkostwo abp. Józefa Michalika w watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów na kolejne pięć lat. Także bp Wacław Świerzawski otrzymał, już po raz trzeci, przedłużenie członkostwa na pięć lat w watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Jan Paweł II przyjął 9 marca w rzymskiej Poliklinice im. Gemellego prezesa Społecznego Instytutu Wydawniczego ZNAK w Krakowie - Henryka Woźniakowskiego. Wręczył on Ojcu Świętemu pierwsze egzemplarze polskiego wydania jego najnowszej książki Pamięć i tożsamość.
Tekst tegorocznej Drogi Krzyżowej, która zostanie odprawiona w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum, przygotował kard. Joseph Ratzinger.
W 2004 r. aresztowano w komunistycznych Chinach 800 tys. osób - więźniów sumienia. Są wśród nich m.in. dysydenci, rolnicy nielegalnie produkujący żywność, mnisi tybetańscy i muzułmanie oraz członkowie działających w podziemiu wspólnot religijnych.
Liczba katolików w Japonii po raz pierwszy przekroczyła milion. Na początku 2005 r. w kraju zarejestrowanych było ok. 450 tys. katolików rodzimych i 565 tys. z zagranicy.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie zgodził się na uczczenie minutą ciszy pamięci polskich ofiar sowieckiego ludobójstwa w Katyniu.
Były minister spraw wewnętrznych Ukrainy, podejrzany w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadze, został znaleziony martwy w podkijowskiej daczy z dwoma postrzałami w głowę.
Polacy na Litwie domagają się pomnika dla uczczenia pamięci ofiar sowieckiego ludobójstwa w Katyniu.
Pekińskie władze ponownie oświadczyły, że wykluczają „suwerenność Tajwanu”.
Prezydenci Estonii, Łotwy i Litwy nie pojadą do Moskwy na uroczystości 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej z powodu niechęci Moskwy do uznania prawdy o agresji i sowieckiej okupacji tych krajów.
Do końca marca br. Syria wycofa część swych wojsk z Libanu.
Prezydent pogrążającej się w chaosie Boliwii podał się do dymisji.
W Czeczenii Rosjanie zabili Asłana Maschadowa, przywódcę czeczeńskiego ruchu narodowego, którego poszukiwali od wielu lat.
Nowy prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oskarżył władze Izraela o sabotowanie procesu pokojowego.
Litewska Wspólnota Żydowska i Komitet Żydów Amerykańskich wystąpiły do władz Wilna z wnioskiem o zwrot prawie 500 budynków lub rekompensaty.
Według organizacji „Anti-Slavery”, władze Nigru tolerują niewolnictwo.
W Niemczech przebywał prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko; zapowiedział zniesienie wiz dla obywateli UE.
Za obecnością wojsk syryjskich w Libanie manifestowało prawie pół miliona Libańczyków, skandując: „Nie!” dla żydowsko-amerykańskiego spisku!
Fiaskiem zakończyły się rokowania w łonie UE co do poluzowania ograniczeń związanych z deficytem budżetowym, czego najbardziej domagają się Niemcy i Francja, doświadczone kryzysem.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.