Reklama

Korespondencja z Francji

„Święto światła” w Lyonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lyon - jedna ze współczesnych metropolii europejskich jest wbrew pozorom miastem maryjnym. Można przekonać się o tym zwłaszcza 8 grudnia każdego roku. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana w tradycji miejscowej Świętem Światła, to święto typowo lyońskie, z piękną XIX-wieczną tradycją religijną. Chociaż, jeśli zapytamy przeciętnego Francuza, mieszkańca Lyonu, o genezę „Święta Światła”, zażenowany, będzie opowiadać przede wszystkim o tym, jak całe miasto jest pięknie oświetlone, niemal wszystkie główne zabytki mienią się w nocy kolorami tęczy, wszędzie - również na ulicach - odbywają się koncerty i różne występy, a wszystkie restauracje i kawiarnie zamyka się dopiero ok. 4.00 nad ranem.
W Lyonie święto 8 grudnia obchodzone jest bardzo uroczyście od 1852 r. Data związana jest z bazyliką Notre Dame de Fourvičre, pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która stanowi centrum, serce Lyonu, a zbudowana jest w miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan (pisaliśmy o historii sanktuarium, o jej wczesnochrześcijańskich korzeniach w nr. 46 Niedzieli, z 17 listopada 2002 r.).
Przypomnijmy, że bazylika jest wotum dziękczynnym, wzniesionym w hołdzie Maryi przez mieszkańców miasta za uratowanie Lyonu od śmiertelnych epidemii i od wrogich najazdów w wojnie prusko-francuskiej na przestrzeni wieków XVII - XIX.
„Święto Światła” odnosi się szczególnie do złotej figury Notre Dame de Fourvičre - Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, wieńczącej wieżę bazyliki, wybudowaną w 1852 r. 8 września 1852 r. miała na jej szczycie stanąć złota figura Matki Bożej, dzieło Fabischa, rzeźbiarza polskiego pochodzenia, który w 1854 r. wyrzeźbił również Matkę Bożą z Lourdes - lecz tego dnia powódź zalała pracownię, gdzie odlewano posąg. Datę wystawienia figury przesunięto więc na 8 grudnia, kolejne w kalendarzu święto maryjne. W tym dniu rozszalała się straszna burza w Lyonie, która uniemożliwiła zamiary architektów i rzeźbiarza. I właśnie wtedy mieszkańcy miasta, w hołdzie Maryi, spontanicznie zapalili lampiony w oknach. Ówczesna prasa pisała z uznaniem o solidarności lyończyków, których w jednej chwili połączyła jedna myśl: oddać hołd Maryi, która od wieków czuwa nad miastem. Tradycja ta przetrwała do dziś. Tak więc od 1852 r. w każdy dzień 8 grudnia o zmroku w oknach domów lyońskich pojawiają się światełka. Miasto przypomina jedną wielką latarnię morską, roziskrzoną światłami wśród nocy. Oczywiście, nietrudno sobie wyobrazić, że dziś święto to nabrało również laickiego charakteru, na ulicach wszędzie widzi się różne grupy muzyczne, często niemające nic wspólnego z tradycją maryjną. Turystów przyciągają spektakle „światło-dźwięk”, a sklepy, kafejki i bary pozostają otwarte niemal do rana.
8 grudnia w 2004 r. obchodzony był wyjątkowo uroczyście w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Bazylika w tym roku cała w bieli wyłaniała się z ciemnego granatu nieba, a u jej stóp - zgodnie z życzeniem arcybiskupa Lyonu, prymasa Gallów, kard. Philippe’a Barbarin - widniał ogromny, rozświetlony napis, górujący ponad miastem: Merci Marie (Dziękujemy, Maryjo).
Każdego roku ok. godz. 18.00 z katedry św. Jana, w dzielnicy starego Lyonu, wychodzi procesja ze świecami do sanktuarium Notre Dame de Fourvičre, na wzgórze Fourvičre. W tym roku wyjątkowo liczną procesję, złożoną z młodzieży, ludzi w różnym wieku, a także dzieci (nawet maluchów niesionych na rękach), prowadził jeden z dwóch młodych biskupów pomocniczych Lyonu - Thierry Brac de la Perriere. W czasie procesji, wśród modlitw przygotowanych przez grupę młodzieży, skupionej wokół biskupa, odmawiany był Różaniec - rozważano tajemnice światła. Rozśpiewany, rozmodlony tłum ludzi spokojnie idący w nocy ze świecami w rękach przyciągał uwagę turystów i przechodniów i mimo woli nasuwały się skojarzenia z procesjami pierwszych chrześcijan, którzy gromadzili się na wzgórzu Fourvičre, u stóp Matki Bożej: święci męczennicy, św. Pothin, św. Ireneusz, św. Blandina i tysiące innych. Ok. godz. 19.00 procesja dotarła do bazyliki Notre Dame de Fourvičre, gdzie została przyjęta przez kard. Barbarin, a zaraz potem Ksiądz Kardynał przewodniczył Mszy św. dla młodzieży, którą przygotowali przyszli młodzi wychowawcy i profesorowie szkół katolickich. Arcybiskup mówił w homilii o Maryi, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Powinniśmy brać przykład z Jej postawy i być zawsze gotowi i otwarci na Boży apel i wezwanie. I - tak jak Maryja - z ufnością i pokorą akceptować wolę i wyroki Ojca.
W tym dniu w bazylice wyjątkowo sprawuje się Msze św. niemal co godzinę. Główna Eucharystia, w której zostają złożone intencje wiernych do Notre Dame de Fourvičre, odprawiana jest o godz. 21.30. Już od początku listopada można było składać intencje, prośby, modlitwy, z których część została odczytana w czasie tej Mszy św.
Wszystkie - a jest ich kilkadziesiąt tysięcy - zostały złożone w specjalnie przygotowanych skrzyniach u stóp Maryi, w głównym ołtarzu bazyliki. Mogliśmy przekonać się o różnorodności modlitw, próśb i intencji, które mieszkańcy Lyonu (i nie tylko) chcieli przedstawić swej Matce. Od szczerej, prostej modlitwy 12-letniej uczennicy, która prosiła Maryję o pomoc w nauce i oczywiście o dobre stopnie, przez modlitwy o pokój, w intencji Papieża i Kościoła, do rozpaczliwych próśb w intencji rozpadającego się małżeństwa czy opuszczonej przez dzieci matki. Jak piękne kwiaty złożono u stóp Maryi modlitwy dziękczynne, wśród których jak refren powtarzały się słowa: Merci Marie...
My, Polacy, mamy w sanktuarium Notre Dame de Fourvičre drogą naszym sercom „cząstkę” Polski. Jest to kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poświęcona przez Papieża Jana Pawła II i wprowadzona do bazyliki w 2002 r.
Obraz jest dziełem malarki Krystyny Kwiatkowskiej. Pięknie ukwiecony wokół Matki Bożej ołtarz przyciągał turystów i pielgrzymów, których można było spotkać na modlitwie niemal przez cały dzień.
Święto 8 grudnia ub. r. Kościół lyoński „wykorzystał” do przeprowadzenia pięknej akcji. Uroczystości zostały przedłużone do trzech dni. Tak więc 8, 9, 10 grudnia, zgodnie z zamiarem kard. Barbarin, zostało rozprowadzonych w kościołach Lyonu 500 tys. egzemplarzy Nowego Testamentu wraz z Psalmami (!). W ciągu tych trzech dni w kościołach Lyonu odbywały się koncerty muzyki poważnej, czuwania, modlitwy, koncerty muzyki religijnej. Na tę uroczystość zjechali turyści z Francji i z zagranicy. Zapytani przypadkowo młodzi Niemcy, jak im się podoba to święto w Lyonie, odpowiedzieli zachwyceni, że w przyszłym roku przyjadą ze znajomymi.
„Święto Światła” w Lyonie to piękna, żywa tradycja, świadectwo przetrwania religii we współczesnym wielkim mieście europejskim.
Może będzie to jakieś „światełko” dla tych wszystkich, którzy wątpią, zastanawiają się i ciągle nie wiedzą, jaką przyjąć postawę wobec prawdy o chrześcijańskich korzeniach naszej starej jednoczącej się Europy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję