Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 51/2004

Grzegorz Gałązka

Podczas uroczystej Liturgii w Bazylice Watykańskiej, 8 grudnia 2004 r.

Podczas uroczystej Liturgii w Bazylice Watykańskiej, 8 grudnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzymskie obchody 150-lecia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

Reklama

8 grudnia 1854 r. bł. papież Pius IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie ogłosił w sposób uroczysty dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Uczynił to bullą Ineffabilis Deus, w obecności wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów, nawiązując do myśli Ojców Kościoła i pisarzy kościelnych, do Tradycji Kościoła i nauczania poprzedników na Stolicy Apostolskiej, szczególnie Sykstusa IV, Pawła V, Grzegorza XV i Aleksandra VII.
150-lecie ogłoszenia dogmatu było obchodzone w sposób uroczysty w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia br. Uroczystości zgromadziły wielu arcybiskupów, biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i ogromną rzeszę wiernych świeckich.
Liturgii eucharystycznej przewodniczył kard. Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Mszę św. koncelebrowali kard. Roger Etchegaray - emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” oraz Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Obecni byli m.in. czynni i emerytowani kardynałowie kurialni Giovanni Battista Re, Achille Silvestrini, Crescenzio Sepe, Roberto Tucci, Jozef Tomko, Eduardo Martinez Somalo. Piękną oprawą Liturgii był śpiew Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.
Na początku wygłoszonej homilii Ojciec Święty pozdrowił wszystkich przybyłych, by uczcić Niepokalaną, a w sposób szczególny zwrócił się ze słowami życzeń i podziękowań do kard. Camillo Ruiniego - wikariusza Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej, obchodzącego jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W dalszej części homilii Ojciec Święty przypomniał wszystkim zgromadzonym prawdę o Niepokalanym Poczęciu Maryi. (Tekst drukujemy w całości na str. 3). Na zakończenie Jan Paweł II zwrócił się w modlitwie do Niepokalanej, powierzając Jej cały Kościół i świat.

Ks. Mariusz Frukacz

„Anioł Pański” z papieżem

O 150. rocznicy ogłoszenia przez bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny mówił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 5 grudnia. Wezwał też wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra i słuchających go za pośrednictwem środków przekazu do uczczenia tego wielkiego święta maryjnego.
Oto tekst wypowiedzi papieskiej:
„Z najgłębszą radością szykujemy się do obchodów święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku nabiera szczególnej wymowy. Przypada bowiem 150 lat od ogłoszenia tego ważnego dogmatu maryjnego. Wspominać będziemy tę rocznicę 8 grudnia, podczas uroczystej Eucharystii w Bazylice Watykańskiej, gdzie w 1854 r. mój czcigodny poprzednik - bł. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu w obecności licznych biskupów z różnych stron świata. Oddamy tym samym cześć Tota Pulchra - Tej, którą Bóg wybrał na Matkę swego Jednorodzonego Syna.
Jak co roku, udam się też po południu na plac Hiszpański, by złożyć tradycyjne homagium Niepokalanej. Wszystkich Was, drodzy rzymianie i pielgrzymi, zapraszam, byście przyłączyli się do mnie w tym synowskim geście czci wobec naszej niebieskiej Matki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niepokalane Poczęcie światłem dla ludzkości wszystkich czasów

„Niepokalane Poczęcie jawi się niczym snop światła dla ludzkości wszystkich czasów” - powiedział Jan Paweł II 8 grudnia podczas przemówienia przed modlitwą Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie. Papież nawiązał do jubileuszu 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
„Na początku trzeciego tysiąclecia Maryja wskazuje nam, by wierzyć i pokładać nadzieję w Bogu, w Jego zbawieniu i w życiu wiecznym. Rozjaśnia szczególnie drogę Kościoła, zaangażowanego w nową ewangelizację” - powiedział Jan Paweł II. Przypomniał, że dogmat został ogłoszony przez bł. Piusa IX 8 grudnia 1854 r. „Przywilej zachowania od grzechu pierwotnego oznacza, że Ona pierwsza była odkupiona przez swego Syna. Jej wspaniała uroda, odbicie piękna Chrystusa, jest dla wszystkich wierzących zadatkiem zwycięstwa Bożej łaski nad grzechem i nad śmiercią” - podkreślił Jan Paweł II.
Ojciec Święty wyraził także duchową bliskość z wiernymi w irackim Mosulu, gdzie zniszczono kościół ormiańsko-katolicki i arcybiskupstwo chaldejskie, oraz zapewnił o swojej modlitwie za naród iracki.
Na zakończenie Papież pozdrowił obecnych na Placu św. Piotra pielgrzymów, w szczególności przedstawicieli Papieskiej Akademii Niepokalanej, na czele z kard. Andrzejem Marią Deskurem.

„Panno Niepokalana, pomóż zbudować świat bez przemocy”

8 grudnia Jan Paweł II modlił się u stóp figury Matki Bożej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Zgodnie z wieloletnią tradycją, Papież przybył na to miejsce z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
U stóp pomnika upamiętniającego ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854 r. Ojciec Święty złożył kosz róż i wygłosił modlitwę, którą drukujemy obok.

Panno Niepokalana!
Raz jeszcze jesteśmy tu, by oddać Ci cześć
u stóp tej kolumny,
z której czuwasz z miłością
nad Rzymem i całym światem,
od kiedy sto pięćdziesiąt lat temu,
błogosławiony Pius IX ogłosił,
jako prawdę wiary katolickiej,
zachowanie Cię od wszelkiej zmazy grzechu
w perspektywie śmierci i zmartwychwstania
Syna Twego, Jezusa Chrystusa.

Panno Niepokalana!
Twoja nietknięta duchowa uroda
jest dla nas źródłem ufności i nadziei.
Fakt, że jesteś naszą Matką, Panno Święta,
jest dla nas na drodze życia
zadatkiem wiecznego zbawienia.
Dlatego do Ciebie, Maryjo,
z ufnością się uciekamy.
Pomóż nam zbudować świat,
na którym życie człowieka byłoby zawsze miłowane i bronione,
wszelka forma przemocy odrzucona,
a pokój dla wszystkich poszukiwany z uporem.

Panno Niepokalana!
W tym Roku Eucharystii
daj nam celebrować i adorować
z odnowioną wiarą i żarliwą miłością
świętą tajemnicę Ciała i Krwi Chrystusa.
W Twej szkole, o Niewiasto eucharystyczna,
naucz nas pamiętać o cudownych dziełach,
jakich Bóg nie przestaje czynić w sercach ludzi.
Z matczyną troską, Panno Maryjo,
kieruj zawsze nasze kroki na drogi dobra. Amen!

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję