Reklama

Niedziela Częstochowska

To jest ten moment

Międzynarodowy konkurs Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021 świetnie uzupełnia znaną inicjatywę Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, a mianowicie Międzynarodowe Biennale Miniatury.

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

Marian Florek

Pierwsze miejsce w konkursie

Pierwsze miejsce w konkursie

– W Biennale jest również kategoria fotografii. Jej samej jednak trudniej jest przebić się do puli laureatów. Konkurencja pozostałych kategorii jest za mocna w stosunku do trzech pozostałych: malarstwa, rysunku i grafiki. Dlatego nowy konkurs daje większe szanse fotografikom. A jest to fotografia uliczna, taka reporterka w starym stylu, bo fotografujący musi dostrzec ten jeden właściwy moment, aby go uchwycić. Konkurs jest skierowany do wszystkich, bo wszyscy teraz robimy zdjęcia, w telefonach komórkowych mamy naprawdę dobre aparaty fotograficzne. Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo powtarzania się. Maniera sztampowej internetowej fotografii jest zagrożeniem. Jurorzy mieli za zadanie odsiać ziarno od plew i dostrzec u fotografika konsekwencję patrzenia – tłumaczył ideę konkursu Robert Sękiewicz, odpowiedzialny za galerię OPK Gaude Mater.

Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021 ma już swoją trzecią edycję. Trudno określić ramy fotografii ulicznej. Jest to fotografia codzienności, czerpiąca z fotografii dokumentu i fotoreportażu.

– Wśród finałowych zdjęć jurorzy wyszukiwali i znaleźli takie zdjęcia, które budzą uśmiech, jak i fotografie sytuacyjne. Mamy też nawiązania malarskie, piękne kompozycje i operowanie detalem oraz wieloplanowością. Wśród nadesłanych prac jurorzy potrafili dostrzec kilka tych zabiegów jednocześnie. Dla mnie fascynująca jest ogromna różnorodność, że fotografia uliczna to nie tylko ulica, wieloplanowość czy postacie, ale i detal, kolor oraz zabawa światłocieniem. „Klimaty Częstochowy” to jest konkurs, który organizuję od wielu lat, i chciałem dać częstochowianom szansę trochę od niego odetchnąć, i wymyśliłem „Moment”. Zainteresowanie jest bardzo duże – skomentował przedsięwzięcie pomysłodawca konkursu i opiekun wydarzenia Adam Markowski.

Konkurs jest adresowany do wszystkich fotografujących – profesjonalistów i amatorów.

Reklama

– Już trzy dekady OPK Gaude Mater kształci i edukuje lokalną społeczność miasta i regionu. Ta tradycja zobowiązuje, by nadal nie ustawać w pracy, w kreowaniu nowych pomysłów. Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021 wpisuje się w te nasze ambicje. Jest też znakomitą promocją miasta poprzez kulturę i sztukę. A Ośrodek jest właśnie od tego zadania. Prace na konkurs zostały nadesłane prawie ze wszystkich zakątków świata i piękna nazwa naszego miasta Częstochowa wybrzmiewa teraz na całym globie dzięki konkursowi – mówił na wernisażu wystawy Robert Jasiak, dyrektor OPK Gaude Mater.

Na wystawę pokonkursową fotografii ulicznej Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021 składa się 59 fotografii autorstwa 44 osób z całego świata, m.in. z Polski, Turcji, Tajlandii, Indii i Stanów Zjednoczonych. Spośród ponad 2 tysięcy nadesłanych fotografii jury wybrało trzy najlepsze. Pierwszą nagrodę zdobyła Małgorzata Adamczyk za fotografię „Deszcz na dożynkach”. Wśród fotografii można było dostrzec elementy religijne pokazane wprost lub ukryte w kompozycji.

Wystawę pokonkursową fotografii ulicznej z całego świata można oglądać w galerii OPK Gaude Mater w Częstochowie do 5 stycznia 2022 r.

2021-12-19 23:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu fotograficznego

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

materiały organizatorów

Zwycięskie zdjecia

Zwycięskie zdjecia

Biskup Marek Mendyk nagrodził zwycięzców fotograficznego konkursu zatytułowanego „Kościelne mury w świetle natury”.

Ogłoszony w kwietniu przez Wydział Duszpasterski ŚKB konkurs fotograficzny pod patronatem m.in. Niedzieli Świdnickiej został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa po wnikliwej analizie nadesłanych zdjęć dziewięciu autorów, wydała werdykt, aby I miejscem uhonorować fotografie Mariusza Barcickiego, który przesłanych pracach konkursowych przedstawił Katedrę Świdnicką. Ponadto komisja przyznała 4 równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: ks. Piotr Krzywania, Marcin Kaczmar, Mariusz Burszta oraz Artur Rutowski.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję