Reklama

Watykan

Watykańskie nagrody dla dwóch jezuickich naukowców

Watykańska Fundacja Centesimus Annus pro Pontifice nagrodziła dwóch jezuickich naukowców za ich działania w dziedzinie promocji dobra wspólnego i ekologii integralnej. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata w konkursie „Ekonomia i społeczeństwo”. W tym roku wystartowało w nim 30 naukowców z 14 krajów świata.

[ TEMATY ]

Watykan

nagroda

jezuici

Wręczając wyróżnienia kard. Pietro Parolin przypomniał, że celem etyki, na której bazuje Katolicka Nauka Społeczna jest m.in. zapobieżenie niebezpieczeństwu stania się niewolnikami pieniądza oraz konieczność wzięcia troski i odpowiedzialności za drugiego. Ten cel m.in. stoi u podstaw watykańskiego konkursu, którego głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo nauki społecznej Kościoła i jej aplikacja na nasze czasy.

Temu poświęcone były właśnie prace dwóch nagrodzonych jezuitów, Patricka Riordana i Jaime Taty. Pierwszy wykłada filozofię polityczną na uniwersytecie w Oxfordzie i zajmuje się badaniem tego, jak społeczne nauczanie katolickie i zasada dobra wspólnego mogą być przekładane na sferę publiczną. Drugi pracuje na Papieskim Uniwersytecie Comillias, gdzie wykłada ekologię i etykę. W nagrodzonej pracy wskazał on, jak m.in. papieskie nauczanie - od „Rerum novarum” zaczynając a na „Laudato sì” kończąc – może pomóc w lepszym zrozumieniu obecnego kryzysu ekologicznego i w znalezieniu na niego adekwatnych odpowiedzi.

2021-12-17 16:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda wyjątkowa

Kapitułę Nagrody Lubuski Samarytanin tworzą osoby, które odpowiadają za Służbę Zdrowia i mają konkretny wpływ na jej kształtowanie w naszej diecezji. Mają też dobre rozeznanie personalne i dysponują wiedzą na temat tego, kto w Służbie Zdrowia wyróżnia się w pracy na rzecz osób chorych i cierpiących – mówi ks. Tomasz Duszczak.

Kamil Krasowski: W ubiegłym roku po raz pierwszy zostały przyznane i wręczone w Nowej Soli statuetki Lubuski Samarytanin. Przed nami kolejna edycja tego wydarzenia. Co to za nagroda i jak narodziła się jej idea?

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję