Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Tablica dekalogu nie powróci przed gmach sądu

Tablica z umieszczonym na niej Dekalogiem nie powróci na swoje dawne miejsce przed gmach Sądu Najwyższego w Montgomery, w amerykańskim stanie Alabama. Zadecydował o tym Sąd Najwyższy USA, odrzucając bez komentarza ostatni protest złożony przez odwołanego sędziego Roya Moore’a.
Decyzja sądu zakończyła trwający od 3 lat spór prawny, którego centrum stanowił rozdział religii od państwa w USA. Latem 2003 r., na skutek wniesionej do sądu skargi, ważący 2,4 t granitowy monument z Dziesięcioma Przykazaniami został usunięty sprzed gmachu Sądu Najwyższego stanu Alabama. Naczelny sędzia Roy Moore został zwolniony z pracy za to, że odmówił jego usunięcia. Dziesięć Przykazań znalazło ostatecznie miejsce wraz z 7 innymi „historycznymi monumentami” na stałej wystawie w budynku niedostępnym dla zwiedzających.
Roy Moore zlecił umieszczenie rzeźby przed gmachem sądu w 2000 r., gdy został naczelnym sędzią w Alabamie. Uzasadniając swoją decyzję, powiedział, że Dziesięć Przykazań stanowi moralny fundament prawodawstwa USA. Ponadto obecność Dekalogu nikogo nie zmusza do wiary w Boga. Obecne odrzucenie jego protestu określił jako „obłudę”, gdyż - jak zauważył - sąd regularnie rozpoczyna swoje posiedzenia życzeniem, aby „Bóg chronił Stany Zjednoczone i Wysoki Sąd”. Jak widać, to życzenie nie jest traktowane poważnie, powiedział Moore.

Niemcy

Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W ośrodku Concordia w Herdorf-Dermbach w Niemczech odbyło się zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obradom przewodniczył bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa i laikatu z 12 krajów Europy. Na zebranie przybyli przedstawiciele: Polski, Austrii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Włoch, Węgier, Anglii, Walii, Szkocji, Niemiec i Francji. We wprowadzeniu do obrad bp R. Karpiński, odwołując się do watykańskich dokumentów nt. roli świeckich w Kościele, przedstawił nauczanie Jana Pawła II, dotyczące laikatu. Podczas zebrania przedyskutowano aktualne problemy pracy Rady Duszpasterskiej w nowej sytuacji masowego napływu Polaków do krajów Europy Zachodniej, po rozszerzeniu UE. W czasie obrad przyjęto rezygnację ustępującego Prezydium Rady oraz dokonano oceny jego działalności w latach 1992-2004. Uczestnicy wybrali również nowe Prezydium, w którego skład weszli: bp R. Karpiński, przewodniczący Rady, ks. prowincjał Krzysztof Tyliszczak SChr, sekretarz generalny Rady, ks. prał. Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, ks. inf. Stanisław Jeż, rektor PMK we Francji, ks. prał. Tadeusz Kukla, rektor PMK w Anglii, Zenona Bossi-Helbin ze Szwajcarii, prof. dr hab. Piotr Małoszewski z Niemiec, Krystyna Mochlińska z Anglii oraz Barbara Płaszczyńska z Francji. Delegaci zobowiązali Prezydium Rady do dokonania niezbędnych zmian w statucie, w celu dostosowania go do bieżących warunków i potrzeb. Została także poruszona sprawa przygotowania tematyki obrad na następne spotkanie. Szczególnie ważnym problemem jest przygotowanie i omówienie sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy, którzy po 1 maja 2004 r. wyjechali z kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

ONZ musi stawać się ośrodkiem moralnym, w którym wszystkie narody świata będą miały świadomość, iż stanowią jedną rodzinę - powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Celestino Migliore w przemówieniu, które wygłosił na posiedzeniu plenarnym Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku 5 października br. „Autorytet ONZ ma się opierać na wiarygodności i na wartościach moralnych i w tym kierunku winna iść reforma tej instytucji” - oświadczył przedstawiciel papieski. Podkreślił także, że ludzkość potrzebuje dzisiaj wyższego stopnia zorganizowania na płaszczyźnie międzynarodowej i opowiedział się za przyznaniem ONZ prerogatyw ułatwiających działanie w okresie kryzysu międzynarodowego. Zaapelował ponadto o większe zaangażowanie ONZ w proces rozbrojeniowy na świecie, a także na rzecz całkowitej redukcji zadłużenia zagranicznego krajów najuboższych.

Reklama

Rosja

Uznanie dla wkładu tygodnika Swiet Jewangielia (Światło Ewangelii) w życie wspólnoty katolickiej w Rosji wyraził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley. Z okazji 10-lecia ukazywania się pisma (2 października br.) wystosował on orędzie do przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp. Tadeusza Kondrusiewicza i redaktora naczelnego tygodnika Wiktora Chrula. „Od chwili założenia Swiet Jewangielii stara się służyć nie tylko Kościołowi katolickiemu, ale także rosyjskiemu społeczeństwu” - napisał abp Foley. Zwrócił też uwagę, że piękną służbę i wysoki poziom zawodowy pisma dostrzegła Międzynarodowa Unia Prasy Katolickiej, wyróżniając je w tym roku prestiżową nagrodą dziennikarską im. bł. Tytusa Brandsmy. „Pismo winno sprzyjać religijnemu wychowaniu czytelników i pobudzać ich do pobożności, wspierać oświatę katolicką oraz pomagać w umacnianiu tożsamości katolickiej” - dodał abp Foley.

Indie

Arcybiskup stolicy Indii Vincent Concessao otworzył uroczyście w Bhondsi (40 km na południe od Delhi) Wioskę Dzieci - wielki ośrodek dla dzieci ulicy, sierot, opuszczonych i porzuconych. - Znajdą w nim schronienie dzieci w różnym wieku, zostaną przyjęte z miłością, nakarmione i będą mogły zdobyć wykształcenie - powiedziały misyjnej agencji FIDES siostry prowadzące tę placówkę. Abp Concessao podkreślił, że miejsce to jest hołdem złożonym jego poprzednikowi na tym urzędzie - abp. Alanowi Basilowi de Lastic, który w czasie swej 10-letniej posługi pasterskiej w Delhi dał się poznać jako obrońca uciśnionych, m.in. mniejszości religijnych.

Izrael

David Sonnschein - przywódca izraelskiego ruchu wojskowych odmawiających służby na okupowanych terytoriach palestyńskich, a także kierowany przez niego „ruch odmowy” - to kandydaci do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydaturę tę zaproponowali 2 laureaci nagrody: były biskup Dili z Timoru Wschodniego Carlos Filipe Ximenes Belo oraz Rigoberto Menchu Tum z Gwatemali. Sonnschein, obecnie kapitan rezerwy armii izraelskiej, był w 2002 r. inicjatorem otwartego listu, którego 70 sygnatariuszy skrytykowało politykę władz Izraela i odmówiło udziału w operacjach przeciw ludności palestyńskiej.

Tydzień na świecie

Pokojową Nagrodę Nobla dostała w tym roku prof. Wangari Maathai - wiceminister do spraw ochrony środowiska naturalnego w Kenii, jedna z najbardziej znanych działaczek ekologicznych w tym kraju.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan potępił ostatnie ataki izraelskie w Strefie Gazy.

W Chicago odbyły się uroczystości z okazji 60. rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej, głównej organizacji zrzeszającej Polaków mieszkających w USA. W obchodach uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa i prezes Towarzystwa Wspólnota Polska Andrzej Stelmachowski.

Po raz 67. Piątą Aleją na Manhattanie w Nowym Jorku przeszła Parada Pułaskiego. Polskie święto przyciągnęło tysiące Polonusów i Amerykanów.

Federalny Sąd Okręgowy w Nowym Jorku uchylił część kluczowych zapisów tzw. Ustawy Patriotycznej (Patriot Act), zaostrzającej środki bezpieczeństwa po ataku z 11 września 2001 r. Sąd podkreślił, iż bezpieczeństwo jednostki jest równie ważne jak bezpieczeństwo narodowe, a działania antyterrorystyczne nie mogą naruszać praw obywatela.

Amerykański Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, zmuszający katolickie ośrodki do włączenia środków antykoncepcyjnych do ubezpieczenia zdrowotnego swoich pracowników, mimo że jest to sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego - poinformowała Agencja Reutera. Amerykańscy katolicy wyrazili oburzenie z powodu pogwałcenia zasady wolności religijnej przez najwyższą władzę sądowniczą w kraju. Tą decyzją zmusza ona katolickie instytucje charytatywne do płacenia za środki antykoncepcyjne.

Komisja Europejska stwierdziła, że Turcja spełnia kryteria polityczne członkostwa w UE.

Ok. 45 tys. osób demonstrowało w Berlinie przeciwko rządowemu programowi reform socjalnych, przede wszystkim ograniczeniom świadczeń dla bezrobotnych. Obecnie liczba osób pozostających bez pracy u naszych zachodnich sąsiadów jest największa od momentu zjednoczenia Niemiec w 1989 r.

Niemcy zarabiają miliony na wojnie prowadzonej w Iraku, choć zbiły polityczny kapitał na sprzeciwie wobec niej - informacje takie publikuje niemiecka prasa, przytaczając dane Ministerstwa Gospodarki nt. wzrostu eksportu niemieckich materiałów wojennych. Tymczasem, wg opozycji, zezwolenie na eksport broni do Iraku narusza niemiecką konstytucję, która zabrania wysyłania broni w rejony objęte wojną.

Większość Szwajcarów odrzuciła w referendum rządowy projekt uproszczenia procedury przyznawania obywatelstwa mieszkającym w tym kraju cudzoziemcom.

Pierwsze zorganizowane samodzielnie przez miejscowe władze wybory lokalne odbyły się w Bośni i Hercegowinie.

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła, że organizacje religijne w tym kraju otrzymają bezpłatnie i bezterminowo w użytkowanie ziemie, na których stoją świątynie i obiekty związane z działalnością charytatywną.

Za film Pasja Mel Gibson, reżyser i producent dzieła, otrzyma tytuł Hollywoodzkiego Producenta Roku. Film ten na całym świecie spotyka się z żywą reakcją publiczności, nawet w takich państwach, jak Chiny, Malezja czy Indonezja. Jego popularność nie słabnie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Obchody rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył spod figury św. Jana Pawła II na Sandomierskich Błoniach. W marszu uczestniczyły liczne rodziny, dzieci oraz młodzież, niosąc transparenty i śpiewając pieśni. W wydarzenie włączyli się kapłani, siostry zakonne, klerycy, Rycerze Kolumba i św. Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i grup parafialnych z diecezji oraz mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję