Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Różaniec z męskich serc

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W pierwszą sobotę grudnia ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł po raz 33 Męski Publiczny Różaniec. W duchu adwentu i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy wspólnej modlitwy rozważali Tajemnice Radosne Różańca Świętego. We wspólnej modlitwie wzięło udział ponad czterdziestu mężczyzn.

Jak co miesiąc piotrkowscy mężczyźni spotkali się o godz. 10:00 pod Kościołem Najświętszego Serca Jezusowego, aby od wspólnego czytania Pisma Świętego - fragmentu z Listu do Efezjan, oraz modlitwy do Świętego Michała Archanioła, rozpocząć kolejny Męski Publiczny Różaniec. Inicjatywa ta, która jest obecna w naszym mieście już od trzech lat, wpisuje się w ogólnopolski ruch Męskiego Różańca. Co warto podkreślić, piotrkowski różaniec jest jednym z najstarszych w kraju.

Reklama

Organizowany przez piotrkowian dla piotrkowian, stanowi ważny element życia religijnego miasta, skupiając wiernych ze wszystkich parafii. O kolejnych edycjach informują zarówno piotrkowskie media regionalne, jak i serwisy elektroniczne wielu piotrkowskich parafii oraz Archidiecezji Łódzkiej. Tak jak w skali całego kraju, Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim jest zarówno świadectwem miłości Boga i bliźnich, drogą duchowego wzrostu oraz szansą na wypełnienie słów Pisma Świętego - dzielenie się Ewangelią, wiarą, nadzieją i miłością.

W związku z czasem adwentu, w rozważaniach opracowanych przez uczestników modlitwy, głównym tematem była budowa relacji z Panem Jezusem na wzór i przy pomocy Maryi. W kolejnych Tajemnicach Radosnych piotrkowscy mężczyźni badali swoje sumienia z jakości swojego wsłuchiwania się w Słowo Boże, podążania za Jezusem w zaufaniu, dążenia do spotkań z Jezusem, a także pokornego ofiarowania Mu swego życia i poszukiwania relacji z Panem na wzór Maryi.

Publiczna modlitwa i świadectwo zaprowadziły jak co miesiąc uczestników różańca na Mszę Świętą - sedno życia chrześcijańskiego. Podczas kazania duchowy opiekun piotrkowskiego dzieła, ks. Piotr Niedzielski skierował umysły i serca mężczyzn na postać proroka Izajasza, dając zebranym kolejny powód do osobistej refleksji. Wspólnotowa Msza Święta sprawowana w kościele św. Jacka i św. Doroty jest ważnym elementem comiesięcznych spotkań.

Kolejny Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się w pierwszą sobotę stycznia - w Nowy Rok (1.01.2022 r.). Tym razem wyjątkowo, wymarsz spod Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się o godz. 10:30, aby zdążyć na Mszę Świętą o godz. 11:30. Ponieważ będzie to Msza szczególne adresowana dla najmłodszych, zachęcamy aby styczniowy różaniec okazał się okazją do wspólnej modlitwy ojców i synów - łącząc pokolenia w wierze i miłości.

2021-12-06 09:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi i zaproście Go!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi! Zaproście dziś do domu Piotra i Pawła. Może trzeba dziś lub jutro wyjąć z półki Nowy Testament i przeczytać na przykład I lub II List św. Piotra albo któryś z listów św. Pawła. Niech się rozgoszczą w waszych domach, albo to chodzenie po Kościoła Stacyjnych będzie tylko wspominaniem tego, co było kiedyś. – apelował podczas liturgii stacyjnej arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pospieszalscy kolędowali w Jelczu-Laskowicach

2022-01-21 22:51

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W Jelczu-Laskowicach odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu rodziny Pospieszalskich. W ramach ogólnopolskiego tournée artyści wystąpili w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Koncerty kolędowe Pospieszalskich są wyjątkowe, ponieważ zawierają dużo elementów improwizacji. Widoczna jest ona w warstwie muzycznej, ale też przejawia się w spontanicznym podejściu do scenariusza. Dlatego publiczność często angażowała się w śpiew i żyła tym co działo się na scenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję