Francja
Apel eurodeputowanych o uwolnienie chińskich chrześcijan
Przewodniczący frakcji chrześcijańsko-demokratycznej EVP w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (Francja), Hans-Gert Pöttering, zaapelował o natychmiastowe uwolnienie chrześcijan aresztowanych w Chinach.
„Powtarzające się aresztowania duchownych katolickich i protestanckich sprzeczne są z zapewnieniami władz, że w kraju panuje wolność religii” - podkreślił Pöttering w liście do ambasadora
Chin przy Unii Europejskiej, Guan Chengyuana.
Przewodniczący EVP zwrócił uwagę, że w perspektywie mających się odbyć w Chinach w 2008 r. Igrzysk Olimpijskich - kraj ten ma jeszcze przed sobą „bardzo daleką drogę”, gdy chodzi
o prawa człowieka.
Jak poinformowała Fundacja Kardynała Kunga (mająca swoją siedzibę w USA), na początku sierpnia br. w prowincji Hebei doszło do kolejnych aresztowań księży Kościoła podziemnego.
W Chinach mogą swobodnie wyznawać wiarę jedynie członkowie Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików, które ma zakaz utrzymywania jakichkolwiek kontaktów ze Stolicą Apostolską. Członkowie
wiernego Rzymowi Kościoła podziemnego są prześladowani przez władze. Wielu duchownych i świeckich przebywa w więzieniach lub w miejscach odosobnienia.
Niemcy
Przygotowania do XX ŚDM w Kolonii
Reklama
Już za rok, w dniach 11-21 sierpnia 2005, diecezje niemieckie będą gościły młodzież z całego świata. XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii przebiegać będą pod hasłem: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (słowa
z Ewangelii wg św. Mateusza). Dokładnie na rok przed końcowymi uroczystościami ŚDM, 21 sierpnia br., rozpoczęły się w Kolonii intensywne przygotowania. Po liturgii Słowa arcybiskup metropolita -
kard. Joachim Meisner i sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich bp Josef Clemens wywiesili na kolońskiej katedrze oficjalną flagę ŚDM.
XX ŚDM w Kolonii będą największym spotkaniem chrześcijańskim na ziemi niemieckiej. Przybędzie tu ok. 1 mln młodych ludzi ze wszystkich stron świata. Gościć ich będą diecezje niemieckie, skąd w gwiaździstych
pielgrzymkach przybędą do Kolonii. W centralnych uroczystościach zapowiedział swoją obecność Ojciec Święty Jan Paweł II. Już od kilku miesięcy po całych Niemczech wędruje Krzyż ŚDM i trwają duchowe
przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Zniszczenie figury św. ojca Pio z Pietrelciny
Nieznani sprawcy zniszczyli figurę św. o. Pio z Pietrelciny w rzymskiej dzielnicy Tucolano na przedmieściach Wiecznego Miasta. Aktu wandalizmu dokonano w nocy z 23 na 24 sierpnia br. Początkowo złoczyńcy
próbowali ukraść rzeźbę, potem, gdy okazało się to niemożliwe, roztrzaskali ją jakimś ciężkim i ostrym narzędziem. Figurę św. o. Pio postawiono we wrześniu 2002 r.
We wrześniu br. - jak zapowiadają członkowie samorzutnie powstałej grupy „świadectwa chrześcijańskiego” - na jej miejscu stanie nowa figura Świętego. Rozpoczęto już zbiórkę
pieniędzy na ten cel. Proboszcz tamtejszej parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady - ks. Elvio Ferri nie chce słyszeć o poszukiwaniach winowajców. Jego zdaniem, istnieje niebezpieczeństwo obarczenia
odpowiedzialnością kogoś niewinnego, dlatego „lepiej zapomnieć”.
Filipiny
Atak na prawa rodziny
Reklama
Filipińska Konferencja Biskupów nazwała „atakiem na prawa rodziny” nowy projekt ustawy o regulacji urodzin na Filipinach - jedynym kraju azjatyckim o przewadze chrześcijan.
Projekt „ustawy w sprawie zdrowia reprodukcyjnego”, mający na celu regulację przyrostu ludności, wpłynął obecnie do tutejszej Izby Reprezentantów.
Jak poinformowała rzymska agencja misyjna „Asianews”, dokument ten ogranicza liczbę dzieci w rodzinach do dwojga. Zdaniem biskupów katolickich Filipin, narusza to zagwarantowane w konstytucji
zobowiązanie do wspierania rodziny.
Planowana ustawa przygotowana została w znacznym stopniu w oparciu o ONZ-owską konferencję ludnościową z 1994 r. w Pekinie.
USA
Sąd Najwyższy stanu Kalifornia uznał za nieważne związki zawarte przez pary homoseksualne w San Francisco. „Zatwierdzając tzw. cywilne związki homoseksualne, burmistrz San Francisco Gavin Newsom przekroczył swoje kompetencje i naruszył prawo” - napisał 12 sierpnia br. sędzia w uzasadnieniu wyroku. Kalifornijskie prawo definiuje małżeństwo jako związek między mężczyzną i kobietą. Następnym krokiem sądu ku całkowitemu zakazowi zawierania tego typu związków jest sprawdzenie, czy jego decyzja nie narusza artykułu kalifornijskiej konstytucji, dotyczącego zakazu dyskryminacji. W lipcu br. prezydent George W. Bush zapowiedział, że będzie dążył do konstytucyjnego zakazu zawierania związków homoseksualnych. Zmiana konstytucji według proponowanej poprawki wymaga zgody co najmniej 2/3 członków obu Izb Kongresu i zatwierdzenia przez minimum 3/4 stanów USA. Ten ostatni warunek został spełniony, do tej pory 38 z 50 stanów przyjęło prawo oficjalnie definiujące małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
Włochy
Reklama
„Oby świadectwo De Gasperiego jako człowieka, katolika i męża stanu było jasnym światłem na drogach przyszłości Włoch i Europy” - te słowa z homilii kard. Giovanniego Battisty Re przytoczyło pismo L´Osservatore Romano z 20 sierpnia br. Msza św. odprawiona dzień wcześniej w Trydencie przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów była jednym z głównych punktów obchodów 50. rocznicy śmierci włoskiego „ojca zjednoczonej Europy”. Kard. Re przypomniał okres międzywojenny, kiedy to Alcide De Gasperi, prześladowany przez faszystowskie władze, znalazł pracę w Bibliotece Watykańskiej. Z oddaniem pełnił tam przez 10 lat proste funkcje, o wiele za niskie wobec kwalifikacji posiadanych przez przyszłego przywódcę chrześcijańskiej demokracji i szefa rządu. Przytaczając świadectwa współczesnych mu watykański purpurat stwierdził, że niezłomność charakteru De Gasperiego oraz jego siła przekonywania wynikały z zakorzenienia w wierze.
Hiszpania
Prymas Hiszpanii - abp Antonio Cańizares podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanowczo sprzeciwił się postawie rządu i mediów, które atakują Kościół katolicki. Podkreślił, że choć Kościół hiszpański niejednokrotnie był prześladowany, nigdy jednak nie czuł się tak osaczony jak obecnie. Wśród powodów prześladowania abp Cańizares wymienił m.in: panujący laicyzm, powszechną sekularyzację świata oraz upadek moralny w obecnych czasach.
Pakistan
Kościół katolicki w Pakistanie ponownie zażądał uchylenia przez władze kraju ustawy o bluźnierstwie przeciw Mahometowi czy Koranowi, „sprzecznej z ludzką godnością i zasadą poszanowania wolności religijnej”. W dokumencie wydanym przez Komisję „Iustitia et Pax” Konferencji Biskupów Pakistanu przypomniano m.in. konkretne wypadki bezzasadnego wydawania wyroków śmierci na oskarżonych o bluźnierstwo. Ofiarą oskarżeń padają najczęściej ludzie biedni.
Tydzień na świecie
W miejscowości Fresno w Kalifornii (USA) rozpoczęły się przesłuchania świadków morderstwa arcybiskupa San Salwadoru - Oscara Arnulfo Romero. Zamachu w 1980 r. dokonał były oficer armii sansalwadorskiej Alvaro Rafael Saravia. 63-letni wówczas abp Romero, znany obrońca ubogich, został zastrzelony przy ołtarzu podczas sprawowania Mszy św. Do dziś nie wyjaśniono szczegółów zbrodni. Niedawno został zamknięty na szczeblu diecezjalnym jego proces beatyfikacyjny.
Ostrą krytykę wśród chrześcijan Korei Południowej wywołały żądania komunistycznych władz Korei Północnej, by w Korei Południowej usunąć oświetlane krzyże wieńczące nadgraniczne kościoły. W zamian Północ zobowiązała się do zlikwidowania wyrytych na skałach haseł politycznych, również dobrze widocznych na Południu. Chrześcijanie uważają, że czym innym są hasła i napisy polityczne, a zupełnie czym innym - znaki i symbole religijne.
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) wsparł protest polskich władz w sprawie wprowadzania w błąd opinii publicznej w Kanadzie przez tamtejsze media, określające obóz koncentracyjny w Treblince mianem „polskiego”. Przedstawiciele Polonii amerykańskiej podkreślają, że informacje podawane przez kanadyjską telewizję (CTV) sugerują, iż oprawcami w obozach zagłady podczas II wojny światowej byli Polacy, a nie hitlerowcy.
Condoleezza Rice, doradczyni prezydenta USA George’a W. Busha ds. bezpieczeństwa narodowego, zajęła pierwsze miejsce na liście stu najbardziej wpływowych kobiet świata, według opiniotwórczego magazynu Forbes.
Francuski prezydent Jacques Chirac i premier Jean-Pierre Raffarin potępili podpalenie Centrum Żydowskiego w Paryżu. Wcześniej na żydowskich cmentarzach, m.in. w Saverne w Alzacji oraz w Lyonie, zniszczono liczne nagrobki, ale dewastacji uległy także groby chrześcijańskie i muzułmańskie.
Pomimo że raporty wielu europejskich organizacji medycznych są zatrważające i mówią o znacznym wzroście narkomanii we wszystkich krajach Europy, politycy niemieccy z Partii Zielonych, postkomunistycznej PDS, a także liberałowie z FDP aktywnie włączyli się w kampanię na rzecz legalizacji narkotyków w Niemczech. Obecnie w tym kraju posiadanie nawet małej ilości narkotyków jest ścigane z urzędu.
Ferenc Gyurcsány, 43-letni biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi na Węgrzech, został premierem tego kraju. Wybrali go rządzący Węgrami socjaliści.
2 rosyjskie samoloty pasażerskie, niemal równocześnie rozbiły się w Rosji. Katastrofy były efektem ataku terrorystycznego. Żaden z pasażerów samolotów Tu-134 i Tu-154 nie przeżył.
Izraelska gazeta Haarec doniosła, że agenci izraelskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet torturowali palestyńskich więźniów wbrew obowiązującym postanowieniom władz sądowych. W 1986 r. Izrael podpisał ONZ-owską konwencję przeciwko torturom i ratyfikował ją w 1991 r.
Miliony ludzi w Kenii mogą umrzeć z pragnienia; panująca w tym kraju niespotykana susza przybrała dramatyczne rozmiary. Jeśli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową i znaczną pomocą, klęska pociągnie za sobą jeszcze więcej ofiar.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.