Reklama

Włochy

Papież: potrzebujemy odwagi by budować lepszy świat po pandemii

[ TEMATY ]

festiwal

Włochy

przesłanie

papież Franciszek

pixabay

Papieskim przesłaniem rozpoczął się wczoraj Festiwal Nauki Społecznej Kościoła w Weronie. Wydarzenie potrwa do niedzieli i skupia się na podstawowych kwestiach, takich jak: edukacja, kultura, praca, rodzina, zdrowie, a także problemy geopolityczne w Afganistanie, Iraku, Syrii i Libanie oraz na kontynencie afrykańskim. Festiwal odbywa się pod hasłem „Odważni w nadziei, kreatywni z odwagą”. W wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników Papież Franciszek przypomniał o heroizmie zwykłych ludzi: personelu medycznego, pracowników supermarketów, sprzątaczek, wolontariuszy, transportowców i opiekunów osób starszych, którzy podczas pandemii dali świadectwo odwagi oraz poświęcenia dla innych, starając się zaspokoić podstawowe potrzeby bliźnich. „Ich postawa przypomina nam, że nie możemy uratować się w pojedynkę, potrzebujemy do tego sióstr i braci” – powiedział Ojciec Święty, przywołując przypowieść o talentach z Ewangelii św. Mateusza. „To ostatnia przypowieść przed fragmentem, z którego dowiadujemy się, że będziemy sądzeni z miłości (Mt 25, 31-46). Jezus przypomina, że aby być chrześcijaninem konieczna jest odwaga. Zaprasza tłumy do odważnego wykorzystania swoich talentów, do podjęcia ryzyka. Kiedy pozostajemy zamknięci w sobie, a naszym jedynym celem jest zachowanie status quo, w oczach Ewangelii jesteśmy przegrani. Śmiałość, nadzieja, kreatywność i odwaga – to słowa, które nakreślają duchowość chrześcijanina – powiedział Papież. – Pandemia pozwoliła nam docenić tych wokół nas, którzy pomimo lęku narażali własne życie. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że nasze życie jest splecione i podtrzymywane przez zwykłych ludzi. To są talenty wykorzystane. Dlatego ponawiam swoje zaproszenie do odważnego podążania z nadzieją, która potrafi spojrzeć poza osobistą wygodę, drobne zabezpieczenia, ograniczające nasz horyzont, i potrafi otworzyć nas na wielkie ideały, które czynią życie piękniejszym i bardziej wartościowym.“
2021-11-26 20:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnickie Conversatorium Organowe świętuje 30-lecie

Współczesna muzyka organowa i jej improwizacje to „nudne i trudne” dźwięki dla koneserów? Absolutnie nie! Świadczy o tym Conversatorium Organowe, jeden z najlepszych w Europie festiwali muzyki współczesnej. Jego artyści zostali w tym roku uhonorowani prestiżową nagrodą Fryderyka.

Kto nie był na koncertach Legnickiego Conversatorium Organowego, powinien to jak najszybciej nadrobić. A tych z Państwa, którzy Conversatorium znają, zapewne nie trzeba zachęcać. Tym bardziej, że Conversatorium obchodzi w tym roku jubileusz 30 - lecia, więc zapowiada się wyjątkowo! Festiwal odbędzie się w dniach 21 -24 września. Odbędą cztery koncerty, podczas których wystąpią artyści z najwyższej półki - niektórzy z nich zostali w tym roku laureatami prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk. A i program jest niezwykły, czekają nas prawykonania. Nie bez powodu Legnickie Conversatorium jest uznawane za jeden z najlepszych w Europie festiwali współczesnej muzyki organowej.

CZYTAJ DALEJ

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

2022-01-21 19:21

[ TEMATY ]

Orlen

fotowoltaika

elektrownia

Trzebinia

pixabay.com

Elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.

Jak poinformowano w opublikowanej dokumentacji zapytania ofertowego „Budowa +pod klucz+ farmy fotowoltaicznej w Orlen Południe SA - Zakład Trzebinia” zakończenie realizacji inwestycji planowane jest do końca tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję