Reklama

Niedziela Sandomierska

Świadkowie wielkiego Króla

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w bazylice katedralnej w Sandomierzu świętowany był po raz pierwszy Światowy Dzień Młodzieży przeniesiony decyzją papieża Franciszka z Niedzieli Palmowej. To jednocześnie patronalna uroczystość Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2021-11-21 13:48

Ks. Wojciech Kania

Świątynia zapełniła się młodymi ludźmi ze wszystkich wspólnot i stowarzyszeń działających w diecezji. Przybyli także przedstawiciele Akcji Katolickiej.

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali kapłani asystenci wspomnianych grup wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

Reklama

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że każdy człowiek ma swoje królestwo. Może nim być kraj, grupa osób, konto na Facebooku, Instagram, smartfon, praca, hobby.

- Jako chrześcijanie mamy jeszcze jedną ojczyznę, jeszcze jedno królestwo na czele którego stoi Pan Jezus. Należymy do niego przez chrzest, ale czy przebywają w nim nasze serca? Czy pasują do niego nasze myśli i uczynki? Bo przecież składane lub odnawiane przysięgi i przyrzeczenia będą miały znaczenie tylko wtedy jeśli potwierdzimy je własnym życiem. Te dwa królestwa – ziemskie i Chrystusowe - są w gruncie rzeczy mocno ze sobą związane. Jest to konsekwencją wcielenia Syna Bożego, a w naszym przypadku włączenia w Kościół. Szlak prowadzący do Królestwa Pana Jezusa biegnie drogami tego świata, często krętymi, kamienistymi, wąskimi. Trzeba je przemierzać mając wzrok utkwiony w Chrystusie. Jako Jego uczniowie powinniśmy razem z Nim dawać świadectwo prawdzie płynącej z Ewangelii. Mamy być świadkami tego, co zobaczyliśmy, dlatego najpierw sami musimy żyć tą prawdą. Wówczas będziemy nowymi ludźmi: wolnymi, pełnymi radości i pokoju, zaangażowanymi w czynienie dobra. To stanie się możliwe, bo w nas i przez nas będzie działał Chrystus. Dlatego nie odwracajmy się do Niego plecami, gdyż nie będziemy wiedzieli dokąd mamy iść. On chce nas prowadzić jak pasterz prowadzi swe owce. Rozmawiajmy z Panem Jezusem na modlitwie, czytajmy i rozważajmy Pismo św., starajmy się rozpoznawać Jego głos w nauczaniu Ojca św. i innych pasterzy Kościoła, na katechezie, a także wówczas gdy mówi przez ludzi wśród których żyjemy. Jezus Chrystus jest przecież naszym Królem, który zna każdego po imieniu i troszczy się o każdą potrzebę. On jest tutaj i wszędzie, z nami i ze wszystkimi. Taka nauka płynie z Chrystusowego krzyża. Wielu z was otrzymało metalowy krzyżyk przy okazji bierzmowania. Ilekroć dokonuję ich poświęcenia mówię młodym – pamiętajcie, że Pan Jezus was kocha. Chcę to powtórzyć także dzisiaj, patrząc na wspaniały gotycki krucyfiks naszej sandomierskiej katedry. Jan Długosz pisze, że w 1448 r. wpadł do środka świątyni piorun i strącił ten krucyfiks na ziemię. W wyniku tego lewa ręka Chrystusa odłamała się aż po łokieć. Dokonano naprawy i krzyż po dzień dzisiejszy głosi prawdę o Bożej miłości.

Dzisiaj to ludzie, także w naszej Ojczyźnie, niszczą i profanują krzyże. Jakimi racjami się kierują? Pewnie każdy przypadek jest inny. Naszym zadaniem jest natomiast obrona krzyża, aby dalej dawał nam nadzieję. Krzyż jest bowiem sztandarem naszego króla i zbawiciela Jezusa Chrystusa - mówił biskup.

Reklama

Po homilii cztery dziewczęta i czterech chłopców z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło uroczyste przyrzeczenia, zobowiązując się służyć Bogu i Ojczyźnie. 

Ks. Wojciech Kania

Na zakończenie Mszy św. prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej dokonał odnowienia Aktu Intronizacji Chrystusa Króla. Po liturgii, młodzież z KSM zgromadziła się w swojej siedzibie razem z prezes Natalią Łukawską i asystentem kościelnym ks. Damianem Zielińskim. Spotkanie miało charakter formacyjny, będąc zarazem okazją do wręczenia odznak i legitymacji nowym członkom KSM-u.

Młodzież przed przyrzeczeniem odbyła rekolekcje w Radomyślu nad Sanem. Jak sami mówią, był to czas duchowego przygotowania do wypowiedzenia przed Bogiem i całą wspólnotą KSM słowa: „Gotów!”. W trakcie odbytych rekolekcji poprzez naukę i zabawę poznawali życie bł. Karoliny Kózkówny, która patronuje Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: były gangster, który spotkał Jezusa w więzieniu

2021-12-06 08:28

[ TEMATY ]

świadectwo

#AdwentoweInspiracje

facebook.com/pawelcwynar.org

Dostałeś jakąś nową ksywę? Ksiądz albo Święty? (Śmiech) - Tak, „Biskup”, ale musiałem naprawdę dużo czytać, bo nagle zostałem więziennym teologiem. Współwięźniowie zaczęli mi zadawać pytania, a ja na podstawie lektur musiałem udzielać im precyzyjnych odpowiedzi – wyznaje w swojej najnowszej książce nawrócony gangster Paweł Cwynar, który w więzieniu spędził 15 lat.

Marcin Klimkowski: Gdzie trafiłeś tym razem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję