Reklama

Niedziela Sandomierska

Dzielić się życiem z ubogimi

W kościele Ducha Świętego w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza św. z racji V Dnia Ubogich.

2021-11-14 15:20

Ks. Wojciech Kania

Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Koncelebrowali dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Bogusław Pitucha oraz księża kierownicy ośrodków Caritas. W uroczystej Eucharystii udział wzięli ludzie ubodzy i potrzebujący z terenu naszej diecezji.

W homilii bp Frankowski wskazywał, że mamy się z ubogimi dzielić nie tylko dobrami materialnymi ale i życiem.

Reklama

- Dniem Ubogich przypominamy sobie, że przez takie czy inne inicjatywy na rzecz potrzebujących, chcemy wydobywać z nich poczucie wartości życia, która w nich jest, ale często o niej zapominają. Bieda ma swoją godność. Papież Franciszek poruszył temat ubóstwa w kontekście trwającej pandemii, która zwielokrotniła liczbę chorych i ubogich. Całe dzieło Jezusa Chrystusa potwierdza, że ubóstwo nie jest owocem nieszczęścia, ale jest konsekwentnym znakiem obecności Chrystusa pośród nas. Rozpoznajemy Jezusa w życiu ubogich, w ich cierpieniu, wzgardzie w nieludzkim traktowaniu. Z ubogimi mamy dzielić się nie tylko darami, które im ofiarujemy, ale mamy dzielić się z nimi naszym życiem – mówił kaznodzieja.

Ks. Wojciech Kania

Po Mszy św. zebrani mogli obejrzeć przestawienie przygotowane przez Teatr Piaskowej Animacji FEBUS pt. „Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem”. Artystki animacji piaskowej dłuższy czas poszukiwały środków do przekazania widzom niezwykłej historii życia papieża Polaka. Na rozstawionym ekranie, za pomocą światła, pisku i cienia powstała autorska interpretacja najważniejszych momentów pontyfikatu św. Jana Pawła II. Po zakończonym spektaklu wszyscy mogli zjeść niedzielny obiad w budynku Ośrodka Radość Życia.

Ks. Wojciech Kania

Jak mów ks. Bogusław Pitucha dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej: - W tym dniu chcemy budować wspólnotę, jednoczyć się i modlić. Takie spotkanie ma znaczenie, ponieważ umacniamy więzi, wymieniamy doświadczenia i tak jak to jest w domach, że ludzi łączy wspólny posiłek, tak i my zaprosiliśmy wszystkich na niedzielny obiad.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2021 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

KSM powiększyło szeregi

2021-12-06 09:25

[ TEMATY ]

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

diecezja kielecka

Stopnica

archiwum parafii

Spotkania w parafii Stopnica zaczęli rok temu, w trudnym czasie pandemii, 21 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla złożyli przeczenia przed biskupem Janem Piotrowskim i stali się członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

- Na spotkaniach zgłębiamy prawdy wiary i poznajemy siebie samych. Młodzi wykazywali wiele inicjatywy od początku działalności. Chętnie uczestniczą w różnorodnych katechezach w oparciu o ogólnopolski program KSM. Wprowadzają one w istotę formacji chrześcijańskiej i ogólnoludzkiej i odpowiadają na pytania jak powinien żyć członek KSM, jakimi wartościami ma się kierować w życiu - mówi ks. Mateusz Szostak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję