Reklama

Niedziela Sandomierska

Wdzięczni za Niepodległą

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w bazylice katedralnej w Sandomierzu została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

2021-11-11 17:41

Ks. Wojciech Kania

Tegoroczne uroczystości 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sandomierzu, rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Jacek Marchewka, proboszcz parafii katedralnej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe szkół oraz wierni.

W homilii ks. Marchewka wskazywał, że nie byłoby wolnej Polski gdyby nie głęboka wiara.

Reklama

- Nie było by Rzeczpospolitej, nie było by Polski, nie byłoby wolności i naszej suwerenności gdyby nie wiara: wiara strzeżona w polskich domach, budzona z kościelnych ambon, podtrzymywana w osłabłych i zrezygnowanych sercach klękających do krat konfesjonałów. Nie byłoby Polski gdyby nie nadzieja, noszona i strzeżona przez ludzi odważnych i mądrych. Ludzi, którzy na szalę niepodległości rzucili wszystko co mieli. Ludzi którzy uwierzyli, że Ojczyzna – tak jak Królestwo Boże – jest w nas, i nikt, jeśli tylko sami z niej nie zrezygnujemy, nikt nam jej nie jest w stanie wyrwać! Jest w naszych sercach kochających drugiego, w naszych sumieniach wybierających uczciwość i poświęcenie, jest w naszych rękach nie bojących się ciężkiej pracy, jest w naszych wyborach gotowych poświęcić wszystko dla Ojczyzny, dla Polski, dla Biało-Czerwonej – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”.

Po Eucharystii w uroczystym marszu wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz katedralny pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty.

Ks. Wojciech Kania

Dalsza część uroczystości obyła się przed budynkiem starostwa powiatowego, gdzie młodzież przygotowała koncert pieśni patriotycznych oraz można było się poczęstować wojskową grochówką i rogalami świętomarcińskimi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć z małej rany

Adwentowe remonty
Trudno jest remontować stary budynek, a jeszcze trudniej człowieka. Brakuje specjalistów, a na dobry plan, ułożony przez Najlepszego z architektów, kręcimy nosem. Adwent to czas sprzyjający podejmowaniu remontów – remontów serca.

Brzegiem Jeziora Wilanowskiego biegnie ścieżka, wspinająca się w pewnej chwili na romantyczny most z panoramą Kanału Sobieskiego. Posadzone przed laty drzewa utworzyły piękną spacerową aleję. Wiosną wszystko wygląda ożywczo i podniośle. Niestety, to piękno i spokój wilanowskich ogrodów zaczęły niszczyć bobry. Kilka drzew zostało głęboko skaleczonych. Niebawem pojawiły się środki ochronne, bandaże na zranionych miejscach. Wydawało się, że kłopot zniknął. Niestety, drzewa utraciły swą żywotność i po 2 miesiącach uschły. Trwało lato. Do jesieni pozostało wiele tygodni, ale one przedwcześnie obumarły. Nie zostały powalone wichurą, nie legły pod ciosami siekier. Wystarczyło nocne potajemne podgryzanie – powolne, aczkolwiek skuteczne. Wypłynęły życiowe soki. W drzewach zniknął entuzjazm zieleni, potem zamarło życie.

CZYTAJ DALEJ

Nawrócenie – twoja decyzja

2021-12-06 08:21

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Wychowałam się w katolickiej rodzinie. Istnienie Boga było dla mnie wiadome od samego początku, jednakże nie praktykowałam wiary. Raczej kończyła się ona na samej świadomości, że On jest. Rzadko chodziłam do Kościoła, praktycznie w ogóle. Tylko wtedy, kiedy naprawdę musiałam. A spowiedź? Nawet nie było o tym mowy... Zapraszamy do przeczytania 2 świadectw nawrócenia!

Nawrócenie – twoja decyzja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję