To kontynuacja poprzednich publikacji, z tą różnicą, że 3 część przewodnika dotyczy obiektów sakralnych diecezji położonych na terenach zamieszkiwanych przez górali śląskich i żywieckich.
W poszczególnych opisach wskazano przede wszystkim na to, co odnosi się do kultury czy tradycji góralskiej. Chociażby w opisie kościoła Niepokalanego Serca NMP znajdziemy informację, że nieopodal na Watówkach znajduje się jedna z bacówek leżąca na Beskidzkim Szlaku Bacówek i tam odtwarzane jest tradycyjne pasterstwo, a wraz z nim regionalne serowarstwo: oscypki, bryndza, bundz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezentacje poszczególnych miejsc przygotował ks. Tomasz Chrzan, natomiast opracowaniem, składem i okładką zajął się ks. Piotr Góra – sekretarz biskupa ordynariusza.
Pod każdym opisem znajduje się adres parafii i strony internetowej, a także kod QR dla użytkowników smartfonów. W broszurze znajdziemy również linki do mediów społecznościowych diecezji oraz profili biskupów bielsko-żywieckich, a także kod QR kierujący na stronę internetową diecezji.
Broszurę wydano staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką, w Roku 2021 ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Górali w Województwie Śląskim. Stąd też na okładce ukazano grupowe zdjęcie ze spotkania górali w Ujsołach, gdzie miała miejsce premiera hymnu Górali Polskich, którego treść opublikowano w środku publikacji.
To wydanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.Jest dostępne nieodpłatnie m.in. w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej.