Reklama

Niedziela Częstochowska

Przeznaczeni do chwały

– W radosną uroczystość Wszystkich Świętych odkrywamy na nowo więzi, które łączą nas ze świętymi i błogosławionymi w niebie, którzy odeszli z tego świata i żyją w tajemnicy świętych obcowania – powiedział abp Wacław Depo 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównej Mszy św. za zmarłych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie przewodniczył abp Wacława Depo.

– Dzisiaj, w uroczystość Wszystkich Świętych, spoglądamy na tych, których już Kościół wyniósł do chwały nieba i prosimy księdza arcybiskupa, by modlił się za zmarłych, aby kolejne osoby były wyniesione do chwały ołtarza – powiedział ks. Tadeusz Zawierucha, administrator cmentarza Kule w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski przypomniał trzy rzeczywistości: Kościół pielgrzymujący na ziemi, Kościół cierpiący w czyśćcu i Kościół triumfujący w niebie, a także przykrą rzeczywistość utraty Boga na zawsze. W tym kontekście powiedział: – Życie jest pielgrzymką, ale trzeba znać cel drogi. My ten cel drogi upatrujemy w tajemnicy krzyża, która jest ofiarą oczyszczającą nas z grzechu, podobnie jak Kościół oczyszczający się w czyśćcu potrzebuje naszej pomocy, a oni wstawiają się za nami. Ogarnijmy naszych zmarłych ufną modlitwą, prosząc o dar miłosierdzia, tej miłości, która jest zwycięstwa.

Beata Pieczykura/Niedziela

Reklama

Arcybiskup Wacław Depo w homilii mówił o tajemnicy świętych obcowania. – Dzisiaj mamy nadzieje, że wsparci mocą Ducha Świętego osiągniemy podobną dojrzałość w wierze i będziemy podobni do Boga, bo ujrzymy Go twarz w twarz. To nam Chrystus obiecał – wyjaśniał. Przypomniał, że w tym roku przeżywaliśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Dlatego mówił: – To są nasze zadania, aby odkryć światła łaski Bożej, która każdemu z nas jest udzielana.

Zachęcił zebranych, aby spojrzeli na dwie postacie – św. Edyta Stein, imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża, i kard. Stefana Wyszyńskiego. Są oni przykładami ofiarowania swego życia Chrystusowi, służenia Kościołowi oraz drugiemu człowiekowi. Takim zadaniem były również słowa metropolity częstochowskiego: – Prośmy świadków Jezusowych błogosławieństw, świętych naszych patronów, abyśmy odzyskiwali na nowo utraconą hierarchię wartości, abyśmy umieli prawdziwie uwierzyć w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który jest kamieniem węgielnym naszego wiecznego domu Ojca, w którym usłyszymy słowa: Błogosławieni jesteście, posiądźcie królestwo przygotowane nas od założenia świata.

Beata Pieczykura/Niedziela

Tego dnia zebrali na Eucharystii i licznie przystąpili do Komunii św. nie tylko po to, aby wspominać czy zapłakać, a przede wszystkim po to, by pamiętać o bliskich zmarłych, poczuć ich obecność i pomóc im przez żarliwą modlitwę.

Po liturgii metropolita częstochowski prowadził procesję do pięciu stacji po cmentarzu.

2021-11-01 17:45

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chotów: Pamięci ks. kan. Stefana Farysia

[ TEMATY ]

Częstochowa

Magda Nowak/Niedziela

Uroczystości dziękczynne upamiętniające ks. kan. Stefana Farysia, niezłomnego proboszcza z Chotowa odbyły się 4 sierpnia w chotowskiej parafii pw. św. Idziego Opata.

Obecna była Florentyna Drzazga, siostra ks. Farysia, która w czasie Mszy św. w darze ołtarza przekazała dla parafii Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym jej brat został pośmiertnie odznaczony. Uroczystej Mszy św. odprawionej na ołtarzu polowym przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo w koncelebrze m.in. z ks. Pawłem Marczewskim, proboszczem parafii. 
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: to Chrystus jest odpowiedzią Boga na głód człowieka

2025-06-22 18:03

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wszyscy ludzie są wezwani do zjednoczenia z Chrystusem, który jest światłością świata i od którego pochodzimy, dzięki któremu żyjemy, do którego zdążamy – powiedział Leon XIV. Zaznaczył, że znakiem tego jest procesja eucharystyczna na Boże Ciało. „W ten sposób powierzamy Go spojrzeniu, sumieniu i sercu ludzi. Sercu tego, kto wierzy, aby wierzył jeszcze mocniej; sercu tego, kto nie wierzy, aby zastanowił się nad głodem, jaki odczuwa w duszy, i nad chlebem, który może go nasycić”.

Leon XIV mówił o tym w homilii Mszy św. sprawowanej przed Bazyliką Laterańską z okazji obchodzonego dziś we Włoszech Bożego Ciała. Nawiązując do Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chlebów i ryb, podkreślił, że opowieść ta pokazuje jak dobrze jest być z Jezusem. Gdy Bóg króluje, człowiek zostaje uwolniony od wszelkiego zła. Również w chwili próby, którą przeżyli apostołowie na pustkowiu, kiedy okazało się zapada wieczór i nie ma nic do jedzenia. Jednakże to właśnie w tej godzinie – podkreślił Papież – w czasie niedostatku i mroku, Jezus pozostaje pośród nas.
CZYTAJ DALEJ

Irańska agencja: rozpoczęliśmy operację, której celem są bazy USA w Katarze oraz Iraku

2025-06-23 19:08

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Katar

PAP/EPA/BILAWAL ARBAB

Rozpoczęto operację odwetową "Zapowiedź zwycięstwa", której celem są bazy USA w Katarze oraz Iraku - podała w poniedziałek irańska agencja Tasnim. Wcześniej Reuters przekazał, że w okolicy stolicy kataru Ad-Dauhy usłyszano wybuchy.

Iran wystrzelił sześć rakiet w kierunku amerykańskiej bazy Al Udeid w Katarze - poinformował w poniedziałek portal Axios. Media donosiły o wybuchach w okolicy katarskiej stolicy Ad-Dauhy. Według Reutersa nad bazą działają systemy obrony przeciwlotniczej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję