Reklama

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z rosnącą liczbą pytań dotyczących możliwości przekazywania przez osoby fizyczne 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego Caritas Polska informuje, że od dnia 5 marca 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Taki status uzyskały również dwie Caritas diecezjalne: gnieźnieńska i kielecka. Oznacza to, że zamiast budżetowi państwa można przekazać 1% swojego podatku właśnie na Caritas.
Niestety, Caritas została pominięta w ogólnodostępnym spisie organizacji pożytku publicznego, znajdującym się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Caritas Polska?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rocznym zeznaniu podatkowym (PIT 36 lub PIT 37) za rok 2003 od kwoty należnego podatku należy odjąć 1% i wpisać uzyskaną kwotę odpowiednio w poz. 192 w PIT-36 lub w poz. 123 w PIT-37. O wyliczoną kwotę pomniejszamy należny podatek.
Wyliczoną kwotę równą 1% wpłacamy na konto Caritas Polska w terminie do 30 kwietnia 2004 r. za pomocą przekazu bankowego.

Caritas Polska
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa
PKO BP SA I/O Centrum w Warszawie
nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
dopisek w tytule wpłaty: 1% dla Caritas

Wpłaty na konto Caritas Polska w oddziałach Banku
PKO BP SA w całym kraju
lub BIG Bank Gdański SA (Bank Millenium SA)
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
dopisek w tytule wpłaty: 1% dla Caritas są zwolnione od opłat.

Wpłata musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego (Caritas Polska), na rzecz której został dokonana wpłata. W rubryce „tytułem” należy wpisać Caritas. W przypadku nadpłaty podatku w ciągu 3 miesięcy otrzymamy z urzędu skarbowego zwrot wpłaconej kwoty. Jeżeli rozliczyliśmy już wcześniej podatek za rok 2003, możemy dokonać odpisu 1%, dokonując korekty zeznania. Wówczas należy wypełnić powtórnie formularz PIT, wpisując w nagłówku formularza wyraz „korekta”, zaznaczając poz. 8 pkt 2 „korekta zeznania”, następnie wyliczyć należny podatek. Do korekty należy dołączyć pismo przewodnie do naczelnika urzędu skarbowego, uzasadniające dokonanie korekty wolą dokonania odpisu 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Nowe badanie pokazuje zagrożenie wynikające z aborcji farmakologicznej

2025-05-27 07:57

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

„Pigułka aborcyjna została stworzona po to, by zabijać i powinna zniknąć z rynku” – powiedziała Lila Rose, założycielka organizacji Live Action, komentując wyniki największej dotąd analizy przypadków aborcji farmakologicznej w USA. Badanie przeprowadziło Centrum Etyki i Polityki Publicznej (Ethics in Public Policy Centre) konserwatywny think tank z siedzibą w Waszyngtonie. Oparte jest na danych ubezpieczeniowych obejmujących ponad 855 tysięcy aborcji przeprowadzonych w USA w latach 2017-2023.

Jak pokazały badania aż 11 proc. kobiet, które przyjęły Mifepriston i Mizoprostol – dwa specyfiki stosowane w tzw. aborcji medycznej – doświadczyło poważnych skutków ubocznych w ciągu 45 dni – informuje Catholic Weekly. Wśród nich odnotowano: silne krwawienia, infekcje, konieczność hospitalizacji oraz przypadki ciąży pozamacicznej. Jak podkreślili autorzy badania, to znacząco odbiega od danych publikowanych dotychczas – według których ryzyko powikłań wynosiło zaledwie 0,5 proc.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Zgromadzenie Narodowe zgodziło się na legalizację eutanazji

2025-05-27 21:04

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

Zgromadzenie Narodowe

Adobe Stock

Po dwóch tygodniach dyskusji francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło w pierwszym czytaniu dwie ustawy: o opiece paliatywnej i prawie do pomocy w umieraniu, która oznacza legalizację wspomaganego samobójstwa i eutanazji. Pierwszy projekt uchwalono jednogłośnie, drugi stosunkiem głosów 305 za do 199 przeciw.

Katoliccy biskupi tego kraju od pewnego czasu wzywali do wyrażania sprzeciwu wobec tej drugiej propozycji. Jeszcze dziś biskupi regionu paryskiego (Ile-de-France) zwrócili się do parlamentarzystów z listem, w którym wskazali, że przyjęcie ustawy o pomocy w samobójstwie i eutanazji stanowiłoby „zbrodnię przeciwko godności, zbrodnię przeciwko braterstwu, zbrodnią przeciwko życiu”. Wskazali na konieczność rozróżnienia między śmiercią naturalną a świadomym spowodowaniem czyjejś śmierci. Wyrazili obawę, że prawo to mogłoby zostać w przyszłości wykorzystane wobec osób małoletnich, czy dotkniętych chorobą Alzheimera. Zaprosili parlamentarzystów do wsłuchania się w głos lekarzy, którzy mówią, że zadanie śmierci nie jest leczeniem, i w głos prawników, którzy przekonują, że ustawa taka naruszałaby równowagę prawną dotychczas obowiązujących przepisów.
CZYTAJ DALEJ

Chiny/ Eksplozja w zakładzie chemicznym na wschodzie kraju

2025-05-27 18:02

[ TEMATY ]

Chiny

eksplozja

wybuch

PAP/EPA/XINHUA / LI ZIHENG

Co najmniej pięć osób poniosło śmierć, a 19 zostało rannych w wyniku silnej eksplozji w zakładzie chemicznym w prowincji Szantung na wschodzie Chin – podały we wtorek państwowe media.

Do zdarzenia doszło w mieście Gaomi w zakładach Shandong Youdao Chemical około południa czasu lokalnego (rano w Polsce). Początkowo władze nie informowały o ofiarach ani zniszczeniach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję