Reklama

Niedziela Częstochowska

Synod – czas, start!

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Papież Franciszek 9 października rozpoczął w Rzymie XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Zapraszamy

Na początku synod będzie się odbywał na poziomie Kościołów partykularnych we wszystkich diecezjach w całym Kościele. W archidiecezji częstochowskiej proces synodalny rozpocznie się w piątek 29 października w bazylice metropolitalnej w Częstochowie, w uroczystość rocznicy jej poświęcenia. O godz. 18 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św., do udziału w której zaprasza wszystkich wiernych archidiecezji, kapłanów, osoby konsekrowane oraz członków ruchów, bractw i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie kieruje do parafialnych rad duszpasterskich. „To one z natury swojej powinny stać się jednym z pierwszych miejsc słuchania słowa Bożego, dyskusji i rozeznawania synodalnego” – podkreślił w liście pt. „Droga Kościoła”, w którym zaprosił do udziału w procesie synodalnym.

Twórcza odwaga

Pasterz diecezji poinformował również, że „w celu rozpowszechnienia materiałów synodalnych, informacji na jego temat, konsultacji, a także opracowania diecezjalnej syntezy” powołał „zespół koordynujący prace etapu diecezjalnego synodu, na czele którego stoi bp Andrzej Przybylski”. Metropolita częstochowski zaznaczył, że zadaniem zespołu „jest również z twórczą odwagą proponować, a wręcz inicjować przedsięwzięcia, które mogą zaowocować owocnym ożywieniem naszych parafii, ruchów i stowarzyszeń oraz całej archidiecezji”. Jednocześnie dodał, że wszystkie działania, „zgodnie z zasadą pierwszeństwa łaski”, musi poprzedzać modlitwa. „Warunkiem zatem wejścia na drogę synodalną niech będzie osobiste i wspólnotowe nawrócenie, czego wyrazem jest żarliwa modlitwa” – zaapelował abp Depo. W związku z tym poprosił o uczestnictwo w adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową i praktykowanie innych form nabożeństwa do Matki Bożej. Na zakończenie listu zawierzył „Kościół częstochowski i prace rozpoczętego synodu macierzyńskiej opiece Maryi, Matki Kościoła oraz św. Józefowi”.

Reklama

Do kapłanów

W informacji rozesłanej do kapłanów ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wskazał, że „procesowi synodalnemu w Kościele powinna towarzyszyć modlitwa całego Ludu Bożego”. W związku z tym poprosił, aby w czasie trwania synodu na zakończenie nabożeństw odmówić dodatkową modlitwę, w modlitwie powszechnej dodać specjalne wezwanie (teksty można znaleźć na: www.archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1613131193/1634206870.pdf) oraz by celebrować Mszę św. wg formularza „za zgromadzonych na synodzie” w te dni, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne.

2021-10-29 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja kanoniczna w Garnku

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

wizytacja

Dawid Witczak

W dniu 29 marca 2019 roku w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku odbyła się wizytacja kanoniczna abp. Wacława Depo.

Po przyjeździe Pasterza i dokonaniu formalności w kancelarii parafialnej, nastąpiło powitanie Gościa przy wejściu do kościoła. Po ucałowaniu krzyża i przekazaniu tacy z kluczami, ksiądz arcybiskup pokropił wiernych wodą święconą a następnie udał się w procesji do świątyni błogosławiąc i pozdrawiając parafian. Gdy Arcypasterz zajął przygotowane dla niego miejsce rozpoczęła się ceremonia powitania. Jako pierwszy Przesławnego Gościa powitał ksiądz proboszcz Dariusz Tuczapski następnie przedstawiciele rodzin i tutejszej Szkoły Podstawowej. Po krótkim sprawozdaniu z życia parafii, ksiądz arcybiskup rozpoczął nabożeństwo drogi krzyżowej. Rozmyślania przy poszczególnych stacjach nawiązywały do grzechów współczesnego świata. Arcypasterz pouczał: „Nie możemy zatracić chrześcijańskich wartości. Coraz powszechniejsze staje się łamanie wszystkich Bożych Przykazań, życie z dala od Kościoła, a tych, którzy podporządkowują się Bożym prawom często nazywa się dewotami czy nie pasującymi do współczesnego świata. Nie możemy ulegać złu i presji ze strony ludzi, którzy źle czynią i zło nazywają dobrem a grzech czymś przestarzałym czy nieistniejącym!”. Przy stacji III upadku Pana Jezusa pod krzyżem Ojciec naszej archidiecezji nawiązał do naszych upadków: „ My także często upadamy pod ciężarem własnych słabości i grzechów. W dół ciągną Nas również nałogi i uzależnienia od komputera, alkoholu , telewizji czy narkotyków. Jednak najważniejsze w okresie Wielkiego Postu jest to aby nad tym pracować i wyzbywać się tego”. Podkreślał również ważną rolę sakramentu pokuty w naszym życiu „Tu na Golgocie dokonało się odkupienie, ale czy za kratkami konfesjonału nie dokonuje się to samo? Kiedy to na znak krzyża kapłana Jezus mocą Ducha Świętego odpuszcza nasze grzechy.”

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję