Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Pogrzeb dzieci utraconych

Na świdnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Słowiańskiej odbył się pogrzeb dzieci, które zmarły wyniku poronienia lub martwego urodzenia.

[ TEMATY ]

Świdnica

ks. Mirosław Rakoczy

dzieci utracone

ks. Mirosław Benedyk

Te dzieci z Bożej perspektywy posiadają wszystko, aby być kochane – przekonywał podczas Mszy św. ks. Rakoczy

Te dzieci z Bożej perspektywy posiadają wszystko, aby być kochane – przekonywał podczas Mszy św. ks. Rakoczy

Wydarzenie to zbiegło się z obchodzonym na całym świecie 15 października Dniem Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

W diecezji świdnickiej po raz pierwszy zainicjowano katolicki pochówek dzieci martwo urodzonych. W latach wcześniejszych grzebanie zmarłych dzieci odbywało się bez duchownych i rodzin, a czynił to lokalny zakład pogrzebowy. Inicjatywa pogrzebu katolickiego wyszła od Fundacji "Małżeństwo Rodzina", Diakoni Życia Ruchu Światło-Życie i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Świdnickiej.

Na ostatnie pożegnanie został zaproszony każdy, o czym można było się dowiedzieć z kościelnych ambon, plakatów w parafialnych gablotach czy z internetu. - Ta nasza obecność na pożegnaniu dzieci, które nie miały okazji żyć tutaj, w świecie doczesnym, jest bardzo ważna. Te dzieci nie mogły być przytulone przez swoich rodziców, a przytula je teraz Pan Bóg – mówił podczas ceremonii pogrzebowej w kaplicy cmentarnej ks. kan. Mirosław Rakoczy, duszpasterz rodzin. Ciała zmarłych noworodków spoczęły w białej trumnie, którą złożono do grobu w alei dziecięcej cmentarza. Tego samego dnia w kościele św. Andrzeja Boboli została odprawiona Msza św. w intencji dzieci i osieroconych rodziców.

Reklama

Organizatorzy zapewniają, że inicjatywa będzie kontynuowana w latach następnych.2021-10-15 22:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy Obywatel Świdnicy

Niedziela świdnicka 46/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Świdnica

wyróżnienie

honorowy obywatel

Ks. Sławomie Marek

Ks. prał. Jan Bagiński

Ks. prał. Jan Bagiński

Radni miasta Świdnica na wniosek 21z nich nadali ks. prał. Janowi Bagińskiemu, wieloletniemu proboszczowi katedry świdnickiej, tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wcześniej tytułem tym, nadawanym od 2002 r., zostali uhonorowani Claus Wilhelm Hoffmann - były burmistrz Biberach (Niemcy), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec i Stanisław Kotełko.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję